Gaziemir’de gergin meclis: AK Parti’ye şerh raporu yanıtı

Gaziemir'de gergin meclis: AK Parti'ye şerh raporu yanıtı

Gaziemir Belediyesi'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 4 saat süren Meclis oturumunun gündeminde Faaliyet Raporu yer aldı. Gerçekleştirilen oylama Cumhur İttifakı ve bağımsız Meclis Üyesi'nin 'ret' oylarına karşı, Millet İttifakı'nın 'kabul' oyları ile oy çokluğuyla kabul edildi.

06 Nisan 2021 - 23:10

Gaziemir Belediyesi Nisan ayı olağan Meclis toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı Halil Arda idaresinde gerçekleşti. Faaliyet raporunun görüşüldüğü ve gergin geçen Meclis oturumuna ise Başkan Halil Arda'nın açıklamalar damga vurdu. Faaliyet raporu ve bugün gerçekleşen dava süreci ile ilgili konuşan Arda, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'ŞERH' DEĞİL 'ŞER' KONULMUŞ

Meclisin açılışında konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, AK Parti tarafından kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. Başkan Arda, "Bugün 6 Nisan 2021. Hevesle bu koltukta oturmamalarımı bekliyorlardı ama oturuyoruz. Önce 17 aralık diye heveslenildi, sonra bugün gidiyorum diye hayal kurdular şimdi, 13 temmuz hayalleri ile yaşayacaklar. Uğur bey, seçimde yapamadığınızı adliye koridorlarında yapmayacaksınız. Adliye koridorlarında harcadığınız enerjiyi seçim zamanı harcasaydınız… Bugün öldürülen gazeteciler günü. Mesleğini özgürce yapmaya çalışan, vatandaşların  bilgilendirilmesi için çalışan ve bu uğurda öldürülen gazetecilerin günü. Hepsini saygıyla anıyorum. Bir taraftan mesleğini canı pahasına yapan gazeteciler varken, diğer yandan meslek etiğine ahlakına uymayan  ve iftiralar ile gazetecilik yaptığını düşünen gazeteciler var. Etik sıfır, ahlak sıfır… Uğur bey 55 bin TL'lik faturayı getirdiniz mi? Uğur bey bir gazeteye servis yaşıyor Gaziemir Belediyesi böreğe doymuyor diye… Hiç umurumda değilsiniz. Gaziemirlilerinde , AK Parti'nin de umurunda değilsiniz. Yanınızda oturana arkadaşlarınıza ve ittifak yaptığını arkadaşlarınıza yalan söylüyorsunuz. Bekledim 'yanlı anlaşıldık' demenizi ancak sizden öyle bir açıklama görmedim. Bir yandan canı pahasına yapmayı planlayan gazeteciler diğer yandan etik kurallarına uymayan gazeteciler… 55 bin TL'lik faturayı çıkarın bu koltuğu bırakırım dedim. Ben size her mecliste attığınız o iftirayı sunacağım. Geçen mecliste bizim denetim komisyonu raporumuz okundu, buna Uğur bey 30 maddelik şerh konulmuş. Ben bun şerh değil şer diyorum" diye konuştu.

 GAZİEMİR BELEDİYESİ MİSAFİRLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE AĞIRLAYACAK

Sözlerine Atmaca'nın Denetim Raporu'na koyduğu 30 maddelik şerh raporu ile devam eden Arda, "2019 yılında da denetim komisyonu üyesiydiniz Biz 8 Nisan'da bu koltuğa oturduk, 3 ay temsil ağırlama giderleri 402 bin TL. Biz koltukta yoktu o zaman. Sonrasında 9 ay bizim görev sürecimizde 160 bin TL. Toplam 560 bin TL'lik harcama olmuş. Siz ona ses çıkarmamışsınız, bu yıl 800 bin TL'lik bir kaynak ayırmışız ancak 307 bin TL'sini kullanmışız. Geçen sene Ocak, Şubat ayında 55 bin TL'lik çiçek alınmış ancak bunu hiç eleştirmemişsiniz. Bu yıl kalktınız bize bütçemizin yüzde 43'ünü harcadığımız bir durum hakkında konuştunuz. Gaziemir esnafı yok sayılıyor demişsiniz…  56 tane avansas alışveriş yapmışız 40 tanesini kendi esnaflarımızdan yapmışız. Tamamının dışarıdan alındığı yok. Onunda dışında 24 Oca 2020 tarihinde Gaziemirlilerin anılması adı altında bir panel yapmışız. O panelde görevli gazeteciler ile bir yemek yemişiz 1 863 TL. Siz bu gazetecilerin ismini de ifşa ederek, bu şer raporunu iki gazeteye servis ederek yayınlanmasını sağladığın. 1 kuruş almadan geldiler. Onlara yedirdiğimiz yemeğin lafını etmişsiniz. Misafir benim başımın tacı. Gaziemir Belediyesi misafirlerini en iyi şekilde ağırlayacak. 89 bin 40 TL'lik bir alım diyorsunuz ancak bunun gerçekleşen kısmı 39 bin 500 TL. Temmuz ayından Nisan ve Haziran  ayında toplantı yapmamıştık. Sonrasında 3 toplantı yaptık o toplantıda size de ikram ettik bu börekleri, sizde yediniz. Sanki bu tüketim oluşmamış gibi algı yaratmaya çalışıyorsunuz."

521 AİLEYE DESTEK VERİLİYOR

"Alınan şeyler kalıyorsa atılacak değil, buzdolapları var ve orya konulup daha sonra yeniden kullanılıyor. Panmdei dönemi dışarıda restoranlar kapalı, burada misafirlerimi ağırlıyoruz. Burada soframız herkese açık.  Doğrudan teminle Tuğba Kuruyemişten alınmış. Ne alınmış? Çay alınmış… Kuruyemişçi diyince aklınıza sadece kuruyemiş mi geliyor. Bu belediyenin 1 yıllık çayı alınıyor. Siz geçen sene de denetim komisyonundaydınız. 2020 yılında Doğuş Çay'ı daha pahalıya almışız. Bunun gibi daha çok örnek var… Geçen seneki komisyon üyeliğinizde bunların hiçbirine eğinmemişsiniz. Gıda Bankasını kapattık. oraya bir sosyal market açtık.Ancak ne siz oraya bir adım attınız, nede 521 aile oradan faydalanıyor bunlardan bi habersiniz…  Bir kuruş katkınız varsa gelip söyleyin. 521 ailemiz kimdir ben bilmiyorum bile. Hukuk danışmanlığı için dışarıdan destek almışız. Evet attığınız iftiralar ile mücadele için bunlara ihtiyacımız var."

7 YILDIR HİÇBİR GELİR YOKTU

"Sosyal denge tazminatını burada da yazmışsınız. Hangi belediyede  limitin üzerinde sosyal denge tazminatı bu kadar veriliyor? Festival kafeyi çıkardık 1.5 yıldır bekliyoruz. Hukuki süreci bekleyerek devam ediyoruz.  YABO isimli onlarca personel… Size bir türlü anlatamadık bunu. Gelin bir gün ve 2 masa var nerede onlarca personel? Gören var mı onlarca personeli? Buradaki iftira! Sizde biliyorsunuz orada onlarca kişi çalışmadığını, 2 kişi çalıştığını.Buna rağmen burada algı yaratıp basına servis ediyorsunuz. Pandemi sürecinde mahkemeler kapandı. Davalar aylarca geriye atıyor. Mahkemeye münacatımızı yaptık, bizden kaynaklanmıyor bu. Ancak siz yine bu bizim sorunumuzmuş gibi dile getirmişsizin. Denetim Komisyonu başkanımız burada varsa bilgi verilmemesi durumu söylesin. Denetim Komisyonu başkanı temsil eder, buna rağmen ulaşamadığınız bir şey varsa söyleyin. Anca siz kafanıza göre gidip belediyenin herhangi bir biriminde son dakika bir şey isteyemezsiniz üzerinden 45 gün geçmiş. Bu belediyeye 7 yıl boyunca ambalaj atıkları ile ilgili bir gelir girmiş mi? Biz bir çalışma yapmışız ihaleye vermişiz,  sonrasında pandemi ile birlikte AVM kapanmış ve firma geri çekilmiş. Şimdi yine 3 yıllığına aynı firma ile anlaşmışız evet fiyat farkı var şu an. Şimdiye kadar belediyeye böyle bir kaynak girmiş mi? Bizim bu çabalarımız olmasa belki Gaziemirli Belediyesi ekonomik anlamda böyle olmayacaktı. Ekonomik anlamda daha zor bir süreç olacaktı.Bunların hepsi ile ilgili suç duyurusunda bulunabilirisiniz ancak bu Gaziemirlilerin umurunda değil.Çünkü Gaziemirlilerin bana güveni sonsuz. Bende buranın her kuruşunun hesabını yapıyorum. Bundan sonrada aynı heyecan ile çalışmaya devam edeceğim."

KÜRSÜYE KIRMAZ GEÇTİ

Faaliyet Raporu'nun görüşülmesi sırasında Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Meclis Yönetimini 1'nci Başkan Vekili Necati Kırmaz başkanlık koltuğuna oturdu.

RAPORUMUZA BAKTIĞIMIZDA YÜZDE 66 GEÇEKLEŞME OLMUŞTUR

Faaliyet Raporu ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi adına söz alan Ünal Işık, raporun incelenmesinde pandeminin göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Işık, "Ülkemiz ve dünyanın olağan üstü şartlardan geçtiği bir dönemdeyiz. Gerek ülkemizde gerekse dünyadaki ekonomik daralmalar bazı işleri aksaklığa üretmektedir. Bizim de raporumuza baktığımızda yüzde 66 geçekleşme olmuştur. Bunun düşük seviyede kalması imar affı ile ertelenen vergi borçları ve pandemi olmuştur. Gene de bu konuşlarda belediyemiz önceden aldığı önlemler faaliyetlerin bir nebzede olsa rahat olmasında katkı sağlamıştır. Bu dönemde binbaşı Reşat Bey da açılan taziye evlerimiz oldu. Çeşitli mahallerimizde bin 500 metrekarenin üzerinde yeşil alan ilçemize kazandırılmıştır. Yıl boyunca pandemiye rağmen kurs ve eğitim çalışmalarımız zor koşullarda da olsa devam etmiştir. CV Bank yoksul ailelerin iş bulmalarında umut olmuştur. Fidanlı arsasın takası ile ilçemize 2 güzel tesisin kazandırıldı. Yaşlı bakım ve muhtaç vatandaşlara yardımlarımız devam etti. İzmir Büyükşehri Belediyesi Başaklığımız ile yapılan çalışmalarda ilçe stadyumumuz yenilenmiştir."

2020 YILINDA SADECE 85 TANE OTURMA İZNİ VERİLMİŞ

AK Parti grubu adına söz alan Ali Gönen ise Gaziemir'e olan ilgilinin azaldığını belirtti. Gönen, "Bugün Gaziemir Belediyesi'nin faaliyet raporunu görüşeceğiz. Biz bunda Gaziemirli 2 yıldan beri belediyemizin hizmetlerinden ne kadar yararlandı bunlara bakacağız. Bunları ölçmek için bir çok anketlerde yapabilir ancak bunu en iyi seçim sonuçlarda görüyoruz. Bu süre zarfında bizlerde siyasi partilerin temsilcileri olarak ne kadar yaklaşıldı, Gaziemirlilerin hayatının kolaylaştırılması için neler yapıldı diye rapora göz attık. Bütçe ile ilgili 160 milyon TL'lik bir bütçe söz konusu, ancak gerçekleşen 105 milyon TL. Buca fidanlığına baktığımızda sadece o 35 milyon TL'di bu yüzden bu açığın böyle olması çok şaşırtıcı değil. Bu yıl bir pandemi dönemi var bunu göz ardı etmiyoruz ancak bu açığı sadece pandemi ile açıklamak söz konusu olmaz. Büyükşehir belediyesi ile yapılan 2 çalışma var. Onun dışında bakıldığında hep yolların yamalanması gibi. Yeni bir yol açılması yada genişletilmesi gibi ciddi bir çalışma göremedik. Kentsel dönüşüm ile ilgili bir takım denemeler yapıldı ancak bir sonuç alınamadı. Şimdi de Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir dönüşüm çalışması yapılması planlanıyor umarız ki bundan bir sonuç alınabilir. Gaziemir'in en önemli noktası stratejik konumu. Yani havayolumuz var. İzmir'e gelmek için Gaziemir'den geçmek zorundasınız. Gelen vatandaşların ilk intibaları Gaziemir ile oluşuyor. Ancak maalesef yapı kullanma izin belgeleri var. 2018 yılında 486 tane oturma izni verilmiş. 2020 yılında 85 tane oturma izni verilmiş. Bu da demek ki Gaziemir'de yeni konutlar yapılmıyor ve bizde ilginin azalması endişesini yaratıyor. Kaçak yapılar ile ilgili bir af söz konusu oldu. Bu konuda belediyemizin kaçak yapılar ile mücadele 46 binanın yıkım akarı alınmış ancak ne akdarı yıkıldı bunla ilgili bir bilgi yok. Kentimizin daha güzel bir yer ahaline gelmesini istiyorsak kaçak yapılar ile mücadele edilmesi şart. Gaziemir'de kadın sığınma evleri konusunda da belediyemizin sınıfta kaldığını görüyoruz. Bunları hayata geçirmek noktasında gerekli çalışmaların yapılmadığını görüyoruz.Fen İşleri müdürlüğünün mali kablosu var. Burada gerçekleşen mali kaynak 11 milyon TL. Burada fiziki gerçekleşme yüzde 67 olarak gerçekleşiyor. Bizim bilmediğimiz yada eksik bildiğimiz bir durum mu var arkadaşlarımız bunla ilgilenirse sevinirim" dedi.

ŞİRKETLER BİRLEŞTİRİLMELİ

Sözlerine 3 belediye şirketleri ile ilgili sözlerle devam eden Gönen, şu ifadeleri kullandı;

"Şirketlerle ilgili biz ilk mecliste göreve başladığımızda başkanızın söylemi vardı 2 belediye şirketini birleştireceğiz diye.  Biz böyle bir talebi çok hoş karşılamıştık ancak sonrasında karşımıza yeni bir şirket talebi ile ilgili gelinmişti. Bize bir çok belediyenin maliyete borçları var dendi. Hala 3 şirket ile devam ediyoruz. Rapora baktığımızda SEYDAŞ'ın faaliyet alanı yok yani ney yaptığını bilmiyoruz. Bu şirketlerin birleştirilmesinde yarar olduğunu düşünüyoruz. Denetim komisyonu raporu ile ilgili kısmı yazılı olarak vermiştik. Başkanımızda açıklama yaptı. Uğur başkanımızın yaptığı çalışmalar sonrası elde ettiği veriler var ve sunu görüyoruz, bazı olmaması gereken harcamalar var. Reyhan pastanesinden çikolata getirilmesinin ne anlamı var? Buradan 5 TL alacağımız ürünü oradan 8 TL'ye almanın ne anlamı var. Kamunun parasını harcarken, 1 defa değil 10 defa düşünmeliyiz. Burada tüyü bitmemiş yetimin hakkı var.  Biz isterdik ki belediyemiz güzel bir çalışma gerçekleştirsin. Kocaman bir kitap ve çoğu fotoğraflar ile bezenmiş. Ancak söyle kısaca baktığımızda daha çok şey var ancak daha önce tekrar edildiği için zamanınızı almak istemiyoruz. Gaziemir Belediyesi yaptığı çalışmalar ile ilçemizin konforunu arttırma konusunda başarılı olabilseydi. Bizim incelemelerimiz noktasında belediyemiz geçer not alamadı, umarım seneye bu geçer notu alabilir. Bundan dolayı kabul oyu vermeyeceğiz.

SON 5 YILIN EN DÜŞÜK GERÇEKLEŞME ORANINA SAHİP

MHP Meclis Üyesi Selahattin Şahin ise raporun gerçekleşme oranına dikkat çekti. Şahin, "Bir yılı aşan süredir vahim bir salgının pençesindeyiz. Ülkemiz bütün imkanlarını seferber ederek salgınla mücadele ediyor. Maalesef vefat ve vaka sayısında artış gözüküyor. Mutasyon ve virüsün bulaşma hızı endişe yaratıyor. Bizlere düşen kontrolü ve tedbirli bir hayat planlamasıdır.  Bizlere ulaştırmış olduğunuz 2020 faaliyet raporunun içeriğinin kitap dizaynının tatmin edici olmadığını düşünüyorum. Kitapçığın vizyonumuz kısmında, çevreye ve doğaya öncü bir belediye olmak hedefi olan bir belediyenin Aktepe'deki kursun fabrikası bölgesinde gösterdiği ilgiyi, Sarnıç bölgesinde oluşan moloz yığınlarında göstermemesini ne kadar samimi olduğunu Gaziemirlilerin vicdanına bırakıyoruz. Belediye meclis üyesinin sorularının bazılarına cevap veren bazılarına cevap vermeyen, söz hakkı vermeyen yönetimin ne kadar söz hakkına saygılı olduğunu sizlerin görüşüne sunuyoruz. Faaliyet raporunun yüzde 66 ile son 5 yılın en az gerçekleşme oranına sahip olduğu görülecektir. Tamamen yeni yönetime ait olan ekip tarafında hazırlanan ekip tarafından hazırlanan 160 milyon TL'lik bütçenin 105 milyon TL'de kaldığı görülecektir.

BU FAALİYETSİZLİK RAPORUDUR

Faaliyet raporu ile ilgili söz alan bağımsız meclis üyesi Levent Çağlarsu, "Faaliyet raporunu oylanması ama ben faaliyet falan görmedim. Bu faaliyetsizlikraporu. Bunu sadece bugünkü yerel iktidarı suçlamak olmaz, genel iktidarda bunda suçlu. Türkiye'nin Çernobil'i denilen yerde atıkların temizlendiğini keşke bu raporda görebilseydim. Burada genel iktidarın Gaziemir'e ne yaptığı da önemli. Bir çivi çaktı mı Gaziemir'e? Yerel iktidar da pandemi nedeniyle Mart'tan sonra keşke, ben kıskanıyorum, Konak, Çiğli Belediyelerinin faaliyet raporlarını okudum, onlarca yardımlar var. Ben yıllardın burada faaliyet raporunu dinlerim ancak bu kadar kısa sürede İrfan bey'in kürsüden indiğini görmedim.  Ben isterdim ki esnafa destek ile ilgili çok şey konuşalım. Bırakın ki şu anki idarenin belediyeye desteğini, beni ve arkadaşlarımın ortak verdiği destek paketi bile engellenmek istendi. Pandemide yapılan tek şey kuaförlere verilen 100 TL'lik ücret. Onun dışında bir şey yok. 30 Ekim'de deprem oldu… Deprem ile ilgili bir önerge verdim aylarca gitti geldi. Deprem olunca akıllara geldi ve Meclis oy birliği ile kabul edil. Deprem toplanma alanlarını genişletmeyi bırakın git gide daraldı. 2020 yılında sağlık köyü, yarı yarıya azaldı. Bu anlamda da belediyemiz önümüzdeki 2021'de… Keşke bu sağlık köylerini 2 yad a3'e çıkarabilsek. Geçtiğimiz günlerde ormanda yürüyüş yapayım dedim ancak gidemedim. Hurdacılar orayı işgal etmiş. Bunu söylememize rağmen kimse buna müdahale etmemiş. Benim eleştirilerim sadece yerel yönetime değil genel iktidara da. Sayın başkanımızın hukuki olarak kiracıların tahliye edildiğini söyledi ancak hukuki olarak bir kiracı tahliye edilmiş olsa neden 20 aydır orası boş kalsın.20 aydan beri madem hukuki biz niye o kafeyi işletemiyoruz.  Bu faaliyet raporunu benim oyum ret olacaktır" ifadelerini kullandı.

ÇOK ÖNEMLİ HİZMETLER VERİLMEKTEDİR

CHP Nimet Şekercioğlu ise kendilerinin yardımları yaparken insanların gözüne soka soka yapmadıklarını belirtti. Şekercioğlu, "Burada öngörülen bütçe görüşmelerinde, öngörülen bütçeden gerçekleşme oranı yüzde 66 olmuş Bura pandeminin ektili olduğunu görmekteyiz.  Ulaşımda Irmak mahallesine ek otobüs hattı kuruldu. Keşke kadına şiddet olamasa da bu ülkede kadın sığınma evi açılmasa. Bütçe için tüyü bitmemiş yetimin hakkı var dediniz. Gerçekten çok doğru bir söylem. Bunu iktidar da olan partinizi den de aynı hassasiyeti bekliyorum. İnsana dokunan hizmetlerden sosyal marketi çok önemiyorum. Biz yapılan hizmeti gözlere soka soka yapmıyoruz. Burada çok önemli bir hizmet verilmektedir. Belediyemiz mali açıdan çok ciddi önlemler alınmıştır" diye konuştu.

YA OKUDUĞUNUZU ANLAMIYORSUNUZ, YA DA GÖRMEZDEN GELİYORSUNUZ

Söz alan CHP Meclis Üyesi İzel Zenginobuz Derinsu ise Faaliyet Raporu'na yönelik yapılan eleştirilere cevap verdi. Derinsu, "Muhalefet sıralında oturan arkadaşlarımızın eleştirilerine değineceğim... Koskoca kitabın faaliyetsizlik raporu oldu, diğer söylemde doyurucu olmadığı yönünde. Ya sizler okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da görmezden geliyorsunuz. Bütçe gerçekleşmesi olarak ise 35 milyonluk bir taşınmaz satısı öngörülüyordu ancak bu takasla gerçekleşti, yanında da pandemi var dediniz. Yani aslında farkı kediniz açıkladınız. Sarnıç orman sahası ile ilgili, ayrıştırma yapmaksızın molozların Harmandalına götürülmesi mümkün değil. O bölge ayrıştırma alanı olarak kullanılıyor ve orada molozlar ile mücadelenin gerçekleştirildiğini belirtiyoruz. Orman sahası sürekli olarak temizleniyor. Fen işleri hedeflerinin gerçekleştirilmemsinde dem vuruldu. Sarnıç pazaryerinin alanının tahsisi için hiç elinizi taşın altına koydunuz mu? Gelin bir el atın 2021 faaliyet raporunda o pazar yerini görelim.  İZSU sorunları ile ilgili biz hiçbir zaman bu bizim görevimiz değildir demedik, takibini yürüttük. Kanun zaten gerekli önemleri belirterek bunları düzenledi. Süreç içinde pandeminin ne yoğun olduğu süreçte kiralar tamamen ötelendi. Bunlar burada defalarca dile getirildi.  Sadece saha ve 73 sokak kaldırım yapıldı dendi.  Sarnıç İzmir yolu olarak geçen alanda orta refluj düzenlemesi yapıldı, Akçay'da asfalt yenilenmesi yapıldı, dereler İZSU tarafından düzenli olarak temizlenmekte, duyu parkı projemiz var Büyükşehir ile birlikte. Gaziemir Gençlik Merkezi ve Sanat Merkezi… Bunları dava açarak engellemeye çalışsanız da biz bunları hayata geçireceğiz. En önemli çalışmalardan bir tanesi 28 kilometrelik metro projesi. Bir metro projesi kolay planlanmıyor. Ulaşım ve altyapıya 30 bin TL ayrıldığı bir şehirde yaşıyoruz. Biz bunlar bin TL'ye yapmıyoruz. Raporda yer alamayan başka bir çalışmamız da BİSİM projesi. Geçen mecliste İstanbul Sözleşme'nin fesih edilmesi ile ilgili bir konuşma gerçekleştirdiniz ve 'korkmayın' dediniz. Sözleşmenin fesih edildiği gün kentimizde 17 yaşında bir genç kız kardeşimiz öldürüldü. Kadın sığınma evleri bunları kurtaracak mı? Kadın sığınma evleri gizli olur, yeri bilinmez. Bu saatten sonra kadın sığıma evi açsak ne olur açmasak ne olur. Bu ülkede öğrencilik yıllarımda yakın koruması ile öldürülen kadınlarımıza şahit olduk. Şu an ülkede engelli aileleri ayaklanmak üzere. Geçmiş yıllarda alınan raporlar bir anda iptal edildi. Yeni heyet raporları yüzde 20-30 oranında daha düşük çıktı ve maaşları kesildi. Bu kadar güçlü bir devlet yüzde 10'luk engelli bireylerimize sahip çıkamıyor mu? Çöp araçları aldık. Taşerondan kurtulup araçlarımızı kendimiz aldık. Kamu alanlarını vatandaşlara açtık.  Sosyal Marketi açtık ve insanların evine koli götürmüyoruz, kendileri gelip orada alışveriş yapıyorlar. Bizim o kolilere koyduğumuz ürünlere hiç talep yok. Taziye evlerimiz i açtık 2 tane. 226 kişiye danışmanlık hizmeti verdik, 5 gencimiz bu danışmanlık sayesinde Avrupa'dan burs buldu. Mali disiplini sağladık, esnafa olan borcumuzu ödedik. Esnafa ve işçiye hiçbir borcumuz yok. Belediyemizin gelirlerini ihaleler yaparak arttırdık. Gaziemir'in Çernobilli için elimizden geleni yapıyoruz. Bugün ulusal basın sesimize kulak vermeye başladı. Sizlerin de katkısı ile bu sorunları çözme niyetindeyiz" dedi.

SEL, DEPREM, PANDEMİ… HEPSİ BİZİ ETKİLEDİ

Konuşmalar sonrası söz alarak Faaliyet Raporu ile ilgili eleştirilere yanıt veren Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, şu ifadeleri kullandı;

"Arkadaşlarımız birçok konuya değinildi. 2020yılı tarihe geçecek bir yıl oldu. Bütün dünya için. Bizde bundan çok etkilendik. Pandemi süreci bütün dengelerimizi bozdu. Bunu yok saymak doğru değil. Ali Bey'in eleştirileri ile ilgili... Yeterli bir neden değil mi pandem? Onca insanımız öldü… Faaliyet kaynağınız varsa yapılır. iller banaksında 34 milyon TL para gelmiş. Sadece maaşlara ödediğimiz para 51 milyon TL.  Bütçe, 105 milyon olarak gerçekleşti. Tabii ki gerçekleşme oranı düşük ancak böyle bir ödeme geliriniz olmazsa nasıl gerçekleştireceksiniz. Biz 70milypn TL'lik bir kaynağı yaratıp bunu tamamladı.  Bu süreçte bütün icra dosyalarımız bitmiş. Esnafa, çalışanlara borcumu bitmiş...  2020 yılı önemli bir yıl. Sel, deprem, pandemi… Hepsi bizi etkiledi. Personel açısında etkiledi, cezaevinden gelen işçiler çıkarılan aftan dolayı evlerine gönderildi, temaslı arkadaşlarımız evlerine gitti, kısıtlamalı çalışma yapıldı. Bu süreçte faaliyetsizlik raporu demek başlı başına emeğe saygısızlık. Başkan yardımcılarımızın, müdürlerimizin 900 çalışanın emeğine saygısızlık. Bu insanlar sahada canla başla çalıştılar. Şu an hala 1 yıldır göre gelmeyen çalışanlarımız var. Geride kalan arkadaşlarımız dönüşümlü de çalışsa iki kat performans ile çalıştılar.  Yeni bir yol açılmamış dendi. Açılacak yol varsa açarız. İmar düzenlemesi yapılması gereken yerler var. Terklerin, kamulaştırmanın yapılması gerekene yerler var. Tabii ki Büyükşehir Belediyemizi kullanacağız. İnşaat ruhsatı az dediniz, inşaat yapılacak alan kalmadı. Düzenlemesi yapılacak alanlar var. Geçmiş yıllarda meclise geliş ancak ret edilmiş. 2 gün önce imar komisyonuna havale ettik. İmar komisyonundan geçer, meclisimizden ve büyükşehir meclisinden geçerse alan inşaat yapımına açılacak."

KAYNAKLARIMIZI SON DERECE VERİMLİ KULLANIYORUZ

Sözlerine gider kalemlerindeki bazı rakamlar ile devam eden Başkan Arda, "Engelliler ile ilgili 839 engellimizle iletişimimiz devamlı var. Sosyal yardımlarda 5 bin 473 kişiye yardım yapmışız. Emrez'de ki köprü Faaliyet raporunda olamayacak Ancak sel baskını yaşadık, o selde derelerimizin ıslahını yaptık, bazı yerlerde de ıslaha devam ediyoruz. 100 yılda bir yağan yağmurun gerçekleştiği yerde bir anda dere kaldırmıyorsa bizim yapacağımız bir şey var mı? Tehlike yaratan köprüyü de ben kapattım. İZSU o köprüyü yapacak. Şirket birleşmesinden bahsedildi. Hiç borcu olmayan şirketimiz olsun istiyorduk. Biz burada esnafa borcumuzu kaypattığımız gibi SGK'ya olan borçlarımızı da kapatmaya başladık. 500 bin TL'lik borcu ödedik. Bu 1999 yılının borcu. Ödeme gücümüz olanları ödeyeceğiz, bir kısmı kalacak. Ayda 4.5-5 milyon SGK'ya taksit ödememiz gerekiyor. İller bankasında gelen para 1.5 milyon.  500 bin TL ödeyerek 14 tane dosyayı kapatmak belediyeye büyük katkı sağladı. İsraf yapmıyoruz. Öyle olsa borçlarımızı olur. Pandemi ile birlikte nasıl tasarruf yaptığımızı gördük. Gaziemir Belediyesi, Gaziemirli esnafın gözünde  iyi durumda. Ali beyin eleştirilerine baktığımızda dolu dolu hiçbir şey yok. Bu bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.  Keşke Emrez'deki nükleer alanda sizde açıklama yapsanız.15 yıldır orada dumanlar tütüyor, insanlar zehirleniyor. En son Büyükşehir Meclisi2nde dile getirdim. Benim gücüm bu kadar. Vali beyden toplantı istedik.  Türkiye Cumhuriyeti orayı kamulaştırsın, 70 dönümlük bir alan. Kamulaştırsın ve orayı bilimsel yöntemlerle temizlensin. Bu güne kadar konuşma ile ilgili hiçbir dert yaşadığınızı düşünmüyorum. İstediğiniz kadar konuştunuz. Kaynaklarımızı son derece verimli kullanıyoruz" dedi.

AŞI ÇOK FAZLA ETKİLİ DEĞİL

"Faaliyet raporu ile ilgili olmadık fotoğraflar ile süslemişsiniz dendi. Ne yapalım size anlatmayalım mı bunu ? Porta yetişmiyor diye eleştiriyorsunuz? Düne kadar neden çıkardınız diye bizi eleştiriyordunuz. Geldiğiniz nokta çok güzel. Festival Kafe ile ilgili hukuka uyduk diyoruz, hukuka uygun yasal süreçler takip edilerek yapılıyor, karşı taraf dava açıyor, o dava pandemi nedeniyle uzuyor… Ne yapacaktır orada? Yasal süreç devam ediyor. Paldır küldür girip işgal edebilir misiniz? O da umarım kısa sürede sonuçlanacak. Belediyede ihtiyaç durduğumuz noktalara personel alıyoruz. Bir taraftan iş yapılmıyor deniliyor, diğer tarafından iş yapacak kişileri aldığımızda eleştiriyorsun. Biz bu pandemi sürecini fırsata çevirdiğimizi düşünüyorum. Gençlik Merkezimizi 2 ay içerisinde temel atacak seviyede olacağız. Bütün her şeyi hazır, verilen yetkiye dayanarak, protokollerimizi imzaladık 15 gün içinde tapu devri yapılacak. Gaziemir için çok önemli iki proje. 2023 hiç kimsenin tekelinde değil. Cumhuriyetimizin 100'ncü yılının adını taşıyacak bir sanat eseri yapmak istiyoruz. Deprem alanları daraltı deniyor. Park sadece yenilendi, alanın daraltıldığı yok. Polis lojmanları ile ilgili çok kötü kokular alıyorum. İstanbul'da çok ünlü bir müteahhide oranın verildiği söyleniyor, bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Ben 2020 yılında her şeye rağmen ekonomik anlamda ayakları yere basan bir belediye yarattığımı düşünüyorum. Umarım bu pandemiden bir an önce kurtuluruz ancak çok üzülerek söylüyorum ki çok yakınımdaki biri aşı olmasına rağmen hastalığa yakalandı. Aşının da çok etkili olmadığını söylemek istiyorum."

RAPOR OYÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Başkan Halil Arda'nın konuşmasının ardından ise Faaliyet Raporu'nun oylamasına geçildi. Gerçekleştirilen oylama Cumhur İttifakı ve bağımsız Meclis Üyesi'nin 'ret' oylarına karşı, Millet İttifakı'nın 'kabul' oyları ile  oyçokluğuyla kabul edildi.

DENETİM KOMİSYONU'NDAKİ GÖREVİMİZİN YERİNE GETİRİLMESİ ENGELLENDİ

Dilek ve temenni kısmında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca, Başkan Arda tarafından yöneltilen eleştirilere karşılık verdi. Atmaca, "Bu akşam ki toplantıya aslında katılmayacaktım. Ancak adliyede gerçekleşen bir diyalog neticesinde bir şeyler kaçırmayayım diye buraya geldim ve saburla sona kadar bekledim.  Adliye kadrolarında koşturacağına mesainizi emeğinizi sahada harcayın diye bir kelime söyledi. Biz siyaset için adliye koridorlarında gezmiyoruz. Bunu sayın başkanın anlamsını beklemiyorum. Çünkü sayın başkan kendi meclis üyeleri, ilçe başkanı il başkanı ile karşı karşıya gelen biri olduğu için halkın seçtiği Cumhurbaşkanımıza edilen hakaretleri takip etmek için orda olduğumuzu anlamayacaktır. 55 bin TL'lik fatura da orada komisyonda aldığımız cevaplar neticesindeydi. Burada dikkat çekilen nokta sadece 55 bin TL değil diğer söylediğimiz konulara da dikkat çekte başkan keşke.  Bizim yazılı ve sözlü sorduğumuz sorular var bunları cevap verilmedi. Ben sayın ışığın adaletine ve samimiyetine inanıyorum. Ben kendisine sorduğum sorular doğrultusunda benim bilgilendirecektir. Denetim Komisyonu'ndaki görevimizin yerine getirilmesi engellendi. Bunla ilgili yasal süreci takip edeceğiz. Porta Kafe ile ilgili daha önce öneri verdik ve neler yapıldığını sorduk. Sayın başkanın bize verdiği cevap belediyede bununla ilgili bilgi ve belgenin olmadığıydı. Biz bu konuda ne öğreneceğiz? Oradan çıkan hurdalar kim tarafından alındı, bu inşaat alanı kaç metrekaredir, inşaatı kim hangi bedelle yapmaktadır sorularının hepsini sorduk. Eylül ayından bu yana 10'un üzerinde yazılı önerge verdik bunların hiçbirine cevap gelmedi. Ambalaj atıklarının akıbeti ile ilgili bizim 2019'un 9'ncü ayından itibaren verdiğimiz yazı sonrası işleme yapıldı. Başkan geçmiş dönem diyor ancak ben geçmiş dönemde meclis üyesi değildim, geçmiş dönem onlara sorulsun. Sayın başkan işini gücünü bıraktı benle uğraşıyor. Madem umurunda değilim neden benle uğraşıyorsun. Sen susuyorsun sessiz kalıyorsun sonra algıya yönelik ifadeler kullanıyorsun. Kentsel dönüşüm çok önemli. Kentsel dönüşüm kararı 2011 yılında kararı alındı. 2012'ında da resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Aktepe-Emrez bölgesinin ne kadarı planlanmış diye sorduk içinde bir bilgi gelmedi. Büyükşehir'e sorun dendi. O zaman siz niye bu koltuklarda oturuyorsunuz? Ben tahminen söylüyorum, sadece Milli Emlak'tan alınan alanların planlamalar yapıldı geri kalan alanların yok.  Sen plan yapmayacaksın sonra hazine fazlalıkları şerhi silinsin diyeceksin. Hadi ya… Sayın Milletvekilimiz Necip Nasıl bu konuyla ilgileniyor. Sarnıç'taki yetkiyi tamamen belediyenin yetkisinde. Belediye saha tespitlerini yapar, Milli Emlak'ta bunların devirlerini yapar ve komisyon oluşur. Bunu 2019 yılındaki Mecliste dile getirmiştim. Bunu yapacaksınız ancak vatandaşlara uygun bedellerle vereceksiniz demiştik. 2b'de 850-900 bin TL gibi bir bedel vardı. Bu değerden yapın vatandaşında işi görülsün.

YAPTIĞINIZ ŞEY İFTİRA ATMAK

Atmaca'ya 55 bin TL'lik fatura üzerinden yeniden yüklenen Başkan Arda, şu ifadeleri kullandı;

"55 bin TL'lik fatura yok demek ki… Siz elinize aldığınız faturanın ne olduğunu siz anlamıyorsunuz demek ki. Öyle mali hizmetler müdüründen, başkan yardımcısından aldığınız bilgi ile algı yaratmak sizde. Basına servis eden sizsiniz ancak golü yedikçe köseye sıkışıyorsunuz. Gazeteye servis ederken iyi sonra bana söyle söylediler, böyle söylediler diyorsunuz. Yaptığınız şey iftira atmak. Siz sıkıştığınızda il ve ilçe ile ilgili sorunlarımızı dile getiriyorlar. Sizi de partinizde sevmiyorlar. Arkanıza bakın Meclis üyeleriniz yo. Burası Menemen değil, burada her şey kayıtlı. Büyükşehir plan yapacak, biz plan yapmayacağız.  Miktar fazlalıkları ile ilgili bir itirafınız var ki, oradaki vatandaşlar bunların kendilerine devrini hiç beklemesinler. Özgür Hızal ben Büyükşehir'de konuştuğumda bana 'yalan söylüyorsun biz bu sorunu çözdük' diyor. Bunu Aktepe'deki vatandaşlara siz anlatacaksınız. Sarnıç'taki alanların uygun bedellerle satılması konusunda sizi göreceğim dediniz. Siz kaç paraya sattınız? Ben 50 TL'ye de satarım. Siz belediyeyi aracı koymuşsunuz, niye Milli Emlak Müdürlüğü vatandaşla direkt temasa geçmiyor. Vatandaş sizleri çok iyi biliyorlar, siz hesabı onlara vereceksiniz."

RUTİN İŞLERİ YAPARAK BİZDEN ÖVGÜ BEKLEMEYİN

Kendisine yöneltilen konular hakkında gündem dışı konuşmalarda söz alan AK Parti Meclis Üyesi Ali Gönen, "Aşı ile ilgili yaptınız açıklama doğru değil. Aşılama bu hastalıkla mücadele de en önemli konulardan bir tanesi.  Hastalık mutasyonlara uğruyor. Bu nedenle aşı konusunda insanları tereddüde düşürecek açıklamaları yapmak çok sakıncalı. Çay ile ilgili konuyu açtınız. Benim çay satısına ihtiyacım yok. Zaten Meclis üyeleri bir işlem yapamaz. Ciddi anlamda belediyemize zarar verilmiş bu alımda, sizde lütfen bunlardan hesap sorun.  Biz Nimet hanım bize çok önemli bir çalışmayı hatırlatacak derken, belediyenin rutin işlerini bize hatırlatmak çok büyük bir şeymiş gibi çok enteresan bir şey. Biz Gaziemir'de belediyemiz farklılık yapmamız lazım. Öyle işler yapmamız lazım ki bizlerde Gaziemir Belediyesi'ni örnek gösterelim. Ancak biz bunları göremiyoruz. Sizde rutin işleri yaparak bizden övgü beklemeyin.  Merkezi idarenin İzmir'de yaptığı hiçbir şey yok dediler. Çevre yolları olmasaydı Gaziemir'in yıldızı bu kadar parlayabilir miydi? Şehir Hastanesi yapılıyor, bundan Gaziemir yararlanmayacak mı. Pahalı diyorlar, pahalı evet sizin adınıza bunu ben söylüyorum, ancak bunu yapan merkezi idare değil mi? Biz hep birlikte üzerimize düşen sorumluluğu yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

AŞIYA KARŞI DEĞİLİM

Gönen'e yanıt veren Başkan Arda, kamunun yapması gereken görevleri de kendilerinin yaptığını söyledi. Arda , "Biz iktidara bir şey söylediğimizde siz bizi eleştiriyorsunuz ancak sizde bize saldırıyorsunuz. Hiçbir şey yapmadınız demek çok büyük haksızlık. Biz 6 araç 12 şoförle vefa ekiplerine destekte bulunduk. Filyasyon ekiplerinden sonra şimdi aşı ekiplerine destekte bulunuyoruz. Bırakın kendi görevlerimiz kamunun yapması gereken konularda bile destekte bulunuyoruz. Ben aşı ile ilgili konuyu aşıya karşı olduğum için değil dikkat çekmek için söyledim. Bahsettiğim kişi ablamın kızı. Filyasyon ekiplerinde çalışıyor, aşı olmasına rağmen yakalandı. Aşıya karşı olduğum gibi bir durum yok. Sadece tehlikenin ne kadar büyük olduğuna dikkat çekmek için söyledim" dedi.

KORKUYORUZ!

Dilek ve temennilerde söz alarak İstanbul Sözleşmesi hakkında konuşan İzel Zenginobuz Derinsu, "Bir beklenti içinde olduğumuz için bunu söylemedim. İlçe belediyemiz ve büyükşehir imkanları ile bunları gerçekleştiriyoruz ancak hükümetten yeterli yatırımların yapılmadığı için 30 bin TL söylemini yaptım, yoksa hükümetten çok bir beklenti içinde değiliz. Zaten beklersek daha çok beklerim. İstanbul sözleşmesi çok tartışıldı. Bu sözleşmenin ismi kadına yönelik şiddet ve aile için şiddetin önlenmesi sözleşmesi. Yapılan konuşmalarda 6284 var dendi.  Bu kanun dayanağı gündemde feshi konusu olan sözleşmedir. Korkmayın diye önümüze sunmuş olduğunuz yasanın dayanağı gitmiştir. Şu anda bu yasanın dayanağı ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bir kadın olarak söylüyorum. Korkuyoruz" dedi.

MECLİSTE HİÇ İSTENMEDİK İŞLER OLDU

Söz alan bağımsız meclis üyesi Levent Çağlarsu ise İstanbul Sözleşmesi üzerinden memurla ile yapılan sözleşmeye dikkat çekti. Çağlarsu, "İstanbul Sözleşmesinin lav edilmesi, ne kadar doğru veya yanlışsa burada memurlarla imzalanan sözleşmesinin uygulanmaması da o kadar doğru veya yanlıştır. Burada memurlar eylem yaptığı zaman onların yanında da dursaydınız İstanbul Sözleşmesi'ne destek olanlar daha doğru olurdu. Bir önceki ay gerçekleştirilen mecliste hiç istenmedik işler oldu. Herkese söz veriyoruz diyen sayın başkan, bana bu güne kadar 3-5 defa söz vermeyerek istenmeyen olaylar oldu. Göreve geldiği günden andan itibaren keyfi yönetim şekli, egosu ile meclisi yöneten Halil Arda geçtiğimiz mecliste görevini kötüye kullanarak benim en doğal hakkım olan gündem maddeleri ile ilgili sözlerimi engellemiş ve daha daha ileriye giderek Gaziemir tarihinde ilk kez bir meclis üyesinin zabıtalar gücüyle dışarıya attırmaya çalıştı. Onursal koordinatörlük görevini oluşturarak tüm ülkeye alay konusu olmaya neden olan…"

Arda söze girerek Çağlarsu'ya müdahile ederek; Burada Belediye yararına olmayan bir konu hakkında ve söz hakkı olmayan biri hakkında konuşmanıza izin veremem" dedi.

Çağlarsu Arda'nın sözleri üzerine konuşmasının Deniz Arda ile ilgili olan bölümünü atlayarak, Fidanlık ile ilgili bölüme geçti. Çağlarsu ' Ben dedim ki Fidanlık alanının yeşil alan kalma kaydı ile Büyükşehir'e verebiliriz ancak en azından bir madde koyalım ve orada imar değişikliği olursa bizimde söz hakkımız olsu. Yoksa Gaziemir'de Gençlik Merkezi yapılmasına kimsenin itirazı yok" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50 kere de yapsalar...
Torbalı'da 17 CHP'li üyeden ortak açıklama: Seçimi iptal edip 50...
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti
İzmir'de altyapı kazılarında yönetmelik değişti