Gaziemir’de kesin hesaba onay… Sarnıç ve yüksek rayiç...

Gaziemir'de kesin hesaba onay… Sarnıç ve yüksek rayiç tartışması!

Gaziemir Belediye Meclisi’nin ikinci oturumunda görüşülen 2021 mali yılı bütçe kesin hesabı oy çokluğuyla kabul edilirken AK Parti ve CHP arasında ‘Sarnıç’ tartışması yaşandı. AK Partili Atmaca, “Sarnıçlı yurttaşlarımızın imar sorununu çözeceksiniz. Sarnıç’ın tapu sorunu değil, imar sorunu vardır” derken Başkan Arda ise, “Ateşin etrafında dans ediyorsunuz. Sarnıçlıların sorunu benim sorunumdur” ifadelerini kullandı.

13 Mayıs 2022 - 20:18 - Güncelleme: 13 Mayıs 2022 - 21:05

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Gaziemir Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan toplantısının ikinci oturumu belediye meclis salonunda gerçekleşti. Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda idaresinde gerçekleşen oturumun gündeminde ise 2021 mali yılı bütçe kesin hesap görüşmeleri yer aldı.

Bütçe kesin hesabı, AK Partili ve Milliyetçi Hareket Partili üyelerin ‘ret’ oyuna karşın, Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin ve Bağımsız üye Levent Çağlarsu’nun ‘kabul’ oyları sonrası oy çokluğu ile kabul edildi.

ÖZKARA: BELEDİYENİN GENEL TABLODAN ETKİLENMEMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı CHP’li Meclis Üyesi İbrahim Özkara, rakamsal verileri açıklayarak yaptığı konuşmasında, “Belediyemizin 201 yılı gelir bütçesi 195 milyon, gider bütçesi 195 milyon TL olarak denk bütçe olarak yapmış, meclisimizin onayına sunmuştur. Meclisimizden CHP grubunun olumlu oylarıyla bütçe kabul edildi. Plan bütçe komisyonumuz topladı, kesin hesap cetvellerini inceledi. Bu bütçenin teknik anlamda yazılımını oluşturuyor. Gelir gerçekleşme oranı yüzde 7 gider gerçekleşme oranı ise yüzde 79’dur. Gelir gerçekleşme oranımız düşük görünmüş olsa da genel tablodan etkilenmemesi mümkün değil. Ülkemizde enflasyon yüzde 70 ama hissedilenin yüzde 15 olduğu ortamda durumumuz ortada. Devletimizin emeklilere vermiş olduğu zamlar ortadayken soğan patatesin kilosu giderek artıyor. Belediyemizin birimleri sahada çalışıyor. Bunlar neyle çalışıyor, araçlar mazot ve benzinle çalışıyor. Etkilenmemek mümkün mü? Belediyeler de kamu kurumudur. Kanunda ön görülenin dışında gelir alamazsınız” ifadelerini kullandı.  

ATMACA’DA N YETİŞKİN ÖRNEĞİ

AK Partili Meclis Üyesi Uğur İnan Atmaca ise Seferihisar’dan örnek vererek yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Daha öncede ifade etmiştim, siz istiyorsunuz ki para gelsin bizde yöneticilik yapalım. Böyle bir dünya yok. Bu makamlara talip olduysanız bu sorunları çözmekle mükellefsiniz. Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin’in bir açıklaması var, “Evet, İller Bankasından kesintiler oluyor ama bunu bahane etmeden çalışmak zorundasınız.” Bu ifadeleri için kendisine teşekkür ediyorum.”

ŞAHİN: MAZERET ÜRETME MAKAMINDA DEĞİLİZ

Belediye hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi gerektiğini belirten MHP’li Meclis Üyesi Selahattin Şahin, “Tabiî ki zorluklar var ama neticede burası bir kamu kurumu. Süreç devam ediyor. Mazeret üretme makamında değiliz. Evet, pahalılık var ama Türkiye Cumhuriyeti hükümetimiz belli konularda güncellemeler yapıyor. Belediyemiz bu anlamda belirli hizmetleri aksatmadan sürdürmek zorunda. Bütün belediyelerimiz bu durumu yaşıyor” açıklamalarında bulundu.

ARDA: GELECEKLE İLGİLİ TEDİRGİNLİKLERİM VAR

Oylama sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Halil Arda, “Hiçbir zaman için mazeret üretmek gibi hizmet yapmamak gibi bir düşüncemiz olmadı ama burada şeffaf bir şekilde, gelen paraların ne olduğunu ve nerelere yatırıldığı hakkında zaman zaman bilgiler verdim. Evet, İller Bankasından bu ay gelen para 5 milyon. Sadece maaş ödemeleri 10 milyon lirayı buldu. Bir taraftan işçi maaşını arttırmakla suçlanıyorsunuz ama gelen para belli. İller Bankasının gelirlerini arttırılmasını talep etmek Türkiye’deki bütün belediyelerin talebi var ve hakkıdır. Gaziemir Belediyesi, 3 yıldır hiçbir yer satmadan ve kredi almadan bu çarkı döndürüyor. Biz sadece yatırımlar için iki tane kredi aldık. Aylık 400 bin lira kredi ödemesi yapıyoruz. Bu zamanda kadar bir sıkıntı yaşamadık. 56 milyon para gelmiş İller Bankasından. Gelir gerçekleşmemiz 148 milyon. 100 milyona yakın Gaziemir Belediyesi gelirlerini tahsil etmiş ve kaynak yaratmış. İyi bir ekonomik yapıya sahibiz. Gelecekle ilgili tedirginliklerim var ancak şu da Gaziemir Belediyesi’nin piyasaya bir kuruş borcu yok. Bugüne kadar hiç kimseye bir adres göstermedim, bu firmadan alışveriş yapın demedim, hiçbir ihaleye burnumu sokmadım. Çalışanlarımıza güveniyorum, hepsine teşekkür ediyorum. Zaman zamana serzenişte bulanabilirim, tabi ki bulanacağım. Gençlik merkezi yapmak istiyoruz; paramız var, ruhsat kesilmiş ama ihaleye giren firma olmuyor.

“KAMU BORÇLARI İLE İLGİLİ SIKINTILARIMIZ VAR”

Kamu borçları ile ilgili sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Başkan Arda, “Bu yıl ödediğimiz 17 milyona yakın para var. Gaziemir Belediyesi’ne bakıyorum da 27 milyon firmalara 2021 yılında para ödemişiz. Hiç kimseye borcumuz var. Bu Gaziemir Belediyesi’ne duyulan güveni de gösteriyor. Bu zor döneme rağmen Gaziemir Belediyesi kredi kullanmada yer satmadan görevini yapmakta. Ben bugün Bergama Belediyesi ile bir şey okudum; 11 hektar yer satıyor. Biz burada 50-6 metre yerleri satıp satmamakla ilgili hassas davranıyoruz. 11 milyon liraya yer satıyor bir belediye. Şükür ki o durumda hiç olmadık. Bu sorun sadece CHP’li belediyeleri değil, AK Partili ve MHP’li belediyeleri de derinden etkilediğini biliyorum” dedi.

DERİNSU: BİZ NE YAPARSAK YAPALIM ELEŞTİRİLECEKLER

Gündem dışı konuşmalarsa söz alan CHP Grup Başkanvekili İzel Zenginobuz Derinsu, “Burada birçok konu eleştiriliyor ama bazen de komik durumlar yaşıyoruz.  Atatürk Kültür Merkezi’ni tadilat yaptığımızda neden yıkıp yeniden yapmadınız dendi. Porta Kafe’yi yıkıp yaptığımızda neden tadilat yapmak yerine yıktınız dendi. Çöp kamyonlarını biz kendimiz almıştık, ardında birçok belediye harekete geçti. Buca örneğini verdiler; Neden kendiniz aldınız, İBB’ye aldırsaydınız ya dendi. İlçe stadı yenilenmesinde de neden İBB’den destek aldınız kendiniz yapsaydınız ya dendi. Sözün özü şu; biz ne yaparsak yapalım gerçekten her defasında eleştirilecekler. Samimiyete cümle kurulmayacak. Muhalefet etmek için muhalefet edilecek, bu tutarsızlıklardan anlaşılıyor ki her zaman devam edecek.

“AYAKLARINA TAŞ DEYSE SİZDEN BİLECEKLER”

Sarnıç’ta yaşanan tapu bedelleri hakkında eleştirilerde bulunan Derinsu, “Bayram öncesinde gündemimizi konu ediyor; Sarnıç’taki tapu bedelleri. Şubat ayında 880 lira gelen birim fiyatları, 2 ay geçti 2 bin 800 liralara dayandı. Sarnıçlılara ve yerel basına teşekkür ediyorum, bu konuyu görmezden gelmediler, örgütlenip bir araya geldiler. Yerel basın gözünü yummadı Sarnıçlılara destek oldu. Bugün gelinen noktada Bakanlık yazılı ve doğru olan usulle tebligat göndererek bedeller bu derken, bugün telefonla arayıp, “o tebligatları dikkate alıp ödeme yapmayın” diyor. Vatandaş, devlet arar mı, güvenelim mi” diyorlar ama biz bir şey diyemiyoruz, çelişkiler ortada. Koskoca Bakanlık usul falan tanımıyor. Ben hayatımda ilk defa bir tebligatın telefonla iptal edilemeye çalışıldığını görüyorum. Milletvekilleri açıklama yapıp sizleri hedef gösteriyor. Ayaklarına taş deyse sizden bilecekler. Bizim istediğimiz sorunların çözülmesiydi. Ve sorunları yaratanlar, şimdi sorunları çözmeye mecbur kaldı” şeklinde konuştu.

ATMACA: VATANDAŞIN EVRAKLARI HERKESİN ŞAHSİ DOSYASINA GİRMİŞ

Derinsu’nun eleştirilerine yanıt veren AK Partili Atmaca, “Sarnıç konusunda çok açıklama yaptık ama herhalde unutulmuş. Sarnıç tapu sorunu vatandaşın evinin olduğu binasını yaptığı parseli doğrudan satın alamamasıdır. Tapu sorunu budur. Tapu sorunu 3 kanunla çözmüştür. Hükümetimiz vatandaşa hak sahibi olduğu parseli sonradan satış imkanı tanıdı. 2019 yılının 9. veya 10. ayında bunu mecliste dile getirdik. Dönemi Sarnıç Belediye Başkanı İsmail acar, 100’ün üzerinde parsel vatandaşa satıldı. Sayın Acar 430 tane daha parseli eklemiş. Sonra Sarnıç Belediyesi kapandı. Kimse ucundan tutmadığı için bugünlere kadar geldi. CHP’li bir arkadaşımız düşük bedellere satılan tapuların kamu zararına sebep olduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Bizler mecliste bunu dile getirdikten sonra sürecin bir defa startını vermiş olduk. Karşılığında 6 klasör varmış kaybolmuş dendi ama kaybolmamış. Vatandaşın evrakları herkesin şahsi dosyasına girmiş. Sonra çıkan yasayla bir sahiplerinin hak sahibi olduğunu öğrendik. Bu çalışmalar çok sonra yapıldı, yine de sahada çalışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum ama iradenin basiretsizliğinden kaynaklanan bir geciktirme yaşandı. 431 tane parsel Çevre Şehircilik tarafından işleme koyuldu. Bu uzun bir maraton. Bu süreç içerisinde vatandaşın tapusunu doğrudan satın alamamasından kaynaklı olgunun çözümünde katkı sağlayan AK Partili İzmir milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu 1950'li yıllara kadar giden bir süreç var. Bu süreçte vatandaşın tapusunu almamamsından kaynaklı duruma çözüm sağlayan AK Parti Milletvekillerine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Sonrasında çözüm için rezerv alan ilan edelim bölgeyi ve vatandaşlara satalım denildi. Bu söyleyince Sarnıç'ta toplantılar üstüne toplantılar yapıldı” dedi.

“SİYASET DEVŞİRMEYİN”

Yüksek bedeller ile ilgili yapılan eleştirilere de değinen Atmaca, “636 parsel rezerv alan olarak  2021 yılı sonunda tebligat gitti. Bunda 134 tanesi hukuki bir süreç olmasından kaynaklı anlaşma yapamadılar. 2 bin 500 ila 3 bin TL arasında tebligatlar geldi son dönemde ise. Keşke tüm parseller eski fiyatlar ile gelseydi ancak maalesef bu gerçekleşmedi. Her fırsatta mal bulmuş gibi Sarnıç'ta insanların aklını karıştırıyorsunuz. Bu lüzumsuz bir şey. Telefon açıp vekilimizden bu bilgileri alabilirsiniz. Vekilimiz, bununla ilgili müdahalede bulundu ve durdurdu. Çevre Şehircilikten özveriyle herhangi bir işlem yapmayın ödeme yapmayın dendi. Yapılan her adımda vatandaşımızın faydasına olacak işlemleri yapıyoruz. Buradan siyaset devşirmeyin. Yıllardır bu insanlar tapu sorunu çözülsün istemişler ve çözülmüş. 2 bin 299 tane parsel cevahirlerin yürütülen hukuki süreç sebebiyle hak sahibi olamadılar. Dün öğrendiğimiz bilgiye göre hukuki süreç bitmiş ve bu parseller de sene sonuna kadar satın alma hakkına sahip oldular. Bu parsellerin çoğu yeşil alan statüsünde. Size söylüyorum; ivedilikle Sarnıç’ta plan çalışacaksınız bunun başak çözümü yok. Bol keseden atmakla olmuyor. Sarnıçlı yurttaşlarımızın imar sorunun çözeceksiniz, biz bunun takipçisi olacağız… Sarnıç’ın tapu sorunu değil, imar sorunu vardır” diye konuştu.

ARDA: TIPIŞ TIPIŞ O FİYATLARI DEĞİŞTİRECEKSİNİZ

Atmaca’nın söylemlerine cevaplayan Başkan Arda, “Ateşin etrafında dans ediyorsunuz. Sarnıçlıların sorunu benim sorunum. Onlar beni toplantıya çağırdı. Beni çağıran onlar, eylem yapan onlar. İnsanlar çaresiz, size çok dokunduğunu biliyorum. Tıpış tıpış o fiyatları değiştireceksiniz. O tebligatları gönderiyorsunuz, Halil Arda diyorsunuz. Sarnıçlılar sizi de bizi de biliyor. Oturma eylemi yapma kararları onların kararı. Gidiyorum, onarlın sessi olmak için he dediklerini, haklarını almaları için koşturuyoruz. Eleştirebilirsiniz ama ihaleyi fesat karıştırdınız gibi ifadelerle gelirsiz havanızı alırsınız. Bu konuda Gaziemir Belediyesi’ne asla laf söyletmem. Ne yönetime ne de belediye çalışanlarına. 430 parsel için İsmail acar müracaat etmiş. Belediye devredilmesi gerekirken devredilmemiş. İsmail acar görevini yapmış, yasa 20162da çıkmış müracaat yapılmış. Bir gün olacak iş değil, tek tek. Çalışma yaptılar bunu da çevre ve Şehirciliğe verdik. Bakanlık Gaziemir Belediyesi’ne devretmemiş. Bunun hesabını vereceksiniz. Burada algı yaratmayacaksınız. Arda gerekeni yapmadı diye bir şey yok. Gaziemir Belediyesi bizim döneminizde yapılması gerekenleri yaptık. Yaptığımız şey sorunları dile getirmek, basına yansıtmak” dedi.

ÇAĞLARSU: ÇAREYİ BENİM SESİMİ HALKIN DUYMASINI ENGELLEMEKTE BULDU

Gündem dışı konuşmalarda söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, “Mecliste bana 10 dakikalık meclis üyesi diyen, tek meclise başkanlık yapabilen,Gaziemir siyasi tarihine bir dönemlik başkan olarak geçecek belediye başkanı Halil Arda, mecliste yaptığım konuşmamı, Gaziemir halkı duymasın, ilçe yönetimi, benim geçtiğimiz yayına gerçeği bilinmesin diyerek, mikrofonumun sesini canlı yayına vermeyerek, gizli gerçeğini bir kez daha ortaya çıkarmıştır. Mecliste bana söz hakkı vermeyerek, bağımsız meclis üyesi olarak katıldığım meclis toplantılarında, yönetmeliklere aykırı olarak görüşümü sormadan gündem maddelerini oylatarak, şahsım ben bilirim siyasi anlayışı özenti siyasetçisi olduğunu her mecliste kanıtlamaktadır. Siyasi yönetimi ile yaptığım eleştirilere cevap veremeyince, çareyi benim sesimi halkın duymasını engellemekte bulmuştur. Sorulan yazılı ve sözlü önergelere, verilen resmi dilekçelere verilecek cevabı olmayan, gizli gerçeği ortaya çıkan başkan, belediyeyi sadece inşaat ruhsatı kesen bir kurum olarak gören yardımcısı ve binadan sorumlu başkan yardımcısı sorulan sorulara hiç alakası olmayan cevaplar vermeye devam ediyor. Örneğin Başkan benden Aseton istiyor, başkan yardımcısı her şeye bizim görevimiz değil diyor, bir diğer başkan yardımsından ise anaokulu anılarını dinliyoruz” dedi.

“GÖZE BATAN KADRO YÜKSELMELERİ…”

Personel alımlarını eleştiren Çağlarsu, “Geçtiğimiz mecliste görüştüğümüz faaliyet raporunda, benim gördüğüm eksiklik, belediye meclis üyelerinin bir yıllık performansından hiç söz edilmemesi. Meclis üyesi arkadaşlarımızın bazılarının, başta kendisini, karısını, kocasını, kızını, oğlunu, kardeşini, gelinini, hısım akrabası ve yeğenini, gerek bu belediyede, gerek büyükşehir, gerek diğer ilçe belediyelerin de işe yerleştirmesi ile gerçek meclis üyelik amaçlarına ulaştıkları, mutlaka faaliyet ve performans kitaplarına girmesi gerektiğini düşünüyorum. Yine Geçmiş dönemde belediyelerde işe başlayan bazı meclis üyesi arkadaşlarımızın çocuklarının göze batan kadro yükselmeleri de, mutlaka meclis üyelik performanslarına yansıması gerektiğini düşünüyorum. Gaziemir belediye meclis üyesi sıfatıyla bu meclise katılıp, peynir ve aseton fiyatlarını baz alarak yükselen enflasyonu ölçen, ekonomik, sosyal ve siyasi tahlillerde bulunan arkadaşların, ilçe halkının arasında dolaştığını iddia ederek gün boyu dinlediği, hatta kendisinin de vatandaştan daha dertli olduğu ilçe sorunları yerine, burada ülke sorunlarını anlatması dileğim ve temennim” ifadelerini kullandı.

ARDA: BİLİYORUM FESATLIĞINIZDAN ÇATLIYORSUNUZ

Çağlarsu’nun faaliyet raporu eleştirisine cevap veren Başkan Arda, “Siz faaliyet raporunu okumaya devam edin, yıl sonuna kadar sürecektir. Biliyorum fesatlığınızdan çatlıyorsunuz, uykularınıza giriyorum. Evet, 10 dakikalık meclis üyesisiniz. 10 dakika konuşuyor sonra çekip gidiyorsunuz. Dinlemeye tahammülünüz yok. Daha fazla konuşmak istiyorsanız bağımsız aday olun, bol bol konuşursunuz. Sizin AKP ile düşünceleriniz değişti sanırım ufak ufak girmeye başladınız” diye konuştu. 

ŞAHİN: SARNIÇ KONUSUNDA BELEDİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

MHP’li Meclis Üyesi Şahin, “Engelsiz Gaziemir değil. Engellilerle ilgili bütün yapılması gerekenleri yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Engelli istihdamı yüzde 2, yüzde 5’e çıkarılmalı diye önerge verilmişti ama önerge kabul edilmedi. Gerçekten icraat lazım. Hepimiz bir engelli adayıyız. İstihdamlarına katkı sağlasak çok iyi olur. Sarnıç’taki yerleri Sarnıç’taki kardeşlerimiz paralarıyla aldı. Bu sorunların tabi ki çözülmesi gerekiyor. Buraların planlarının yapması gerekiyor, belediye üstüne düşeni yapmalı. Bu sorunları iktidar çözüyor. AK Partili ve MHP’li milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu konunun çözümüyle ilgili CHP’li milletvekilleri de gayret ediyor ama bu konuyu çözen AK Parti. Sarnıç’ın sorunları çözülmeye devam ediliyor. Telefon açılıyor deniyor, evet ama ben Bakanlık dışında telefon açılacağını tahmin etmiyorum. Sarnıçlılar breni çağır dediniz. Tabi çağırmıştır. Siz Gaziemir Belediye Başkanısınız.  İnsanların dertleriyle dertleneceksiniz. Gaziemir sizi seçti, çağırabilir ama oturma eylemi yaptınız. Bunlar iyi şeyler değil.  Gaziemir güzel bir ilçe, çok fazla bir sorun yok. Katma değeri de çok arttı. Belediyemiz üzerini düşeni yapmalı bir an önce. 229 parsel ve cevahir sonuçlandı. Bu planları bir an önce yapmalı” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu