Genel Başkan Yardımcısının katıldığı temel atma töreni...

Genel Başkan Yardımcısının katıldığı temel atma töreni sahte miydi Cemil Başkan?

Öncüsehir Gazetesinin yaptığı iki haber için 'yalan' ifadesini kullanan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, yalan ifadesini kullandığı aynı yorum içinde haberlerimizin doğruluğunu da teyit etti. Şimdi soruyoruz, 12 Mart 2019 günü basına servis edilen bu fotoğraf mı yalan? O tarihteki CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP'li Karşıyaka Belediye Başkanı ve CHP Karşıyaka ve Çiğli İlçe Başkanlarının birlikte poz verip attığı bu temel mi yalan? Tam olarak ne yalan Başkan?

26 Ocak 2021 - 17:28 - Güncelleme: 26 Ocak 2021 - 17:45

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın bazı uygulamaları CHP örgütünde derin rahatsızlıklara neden olmuş, bize yansıyan bu rahatsızlıklardan bazılarını haberlerimize taşımıştık. Ancak Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, kendi partisinin yöneticilerinden ve parti örgütünden gelen bu bilgi ve iddiaları ciddiye almak yerine, sosyal medyada paylaşılan Öncüşehir Gazetesinin ilgili haberinin altına 'yalan', 'iftira' gibi mesnetsiz yakıştırmalar yapmayı tercih etti. O zaman Başkan Tugay'ı o yalan ve iftiraları açıklamaya davet ediyoruz. 
Ama zaten kendi yorumunun içinde haberlerimizin doğruluğunu da teyit etmiş. Son haberle başlayalım;
Ahmet Piriştina ve Deniz Baykal kültür merkezlerinin Karşıyaka Belediyesi tarafından kiralandığı iddiası, bizzat CHP emektarı kişiler tarafından gazetemize iletildi. Biz de bunu haberleştirip, Başkan'a sorduk?
Başkan, haberin altına sosyal medyada 'yalan, iftira' dedi. Ancak Başkan Tugay, aynı açıklamasında bir kültür merkezinde iki üniversite ile ortak proje yaptıklarını, diğer kültür merkezi içinse bir üniversite ile görüşmelerin sürdüğünü yazdı. Örgütün de tam olarak duyup merak ettiği buydu zaten... Bu kültür merkezleri kiraya mı verildi, söz konusu üniversitelerle nasıl bir protokol imzalandı, doğal olarak burda ortak proje yapacak üniversitelerin tabelaya isimleri yazılacak mı? Protokoller gereği bu üniversiteler belediyeye herhangi bir ayni yada nakdi ödeme yapacak mı? Taraf üniversitelerle yapılan protokolleri, kamuoyuna açıklar mısınız?

İşte Başkan Tugay'ın itiraf gibi o açıklaması:


BAŞKAN TUGAY DIŞINDA TÜM İZMİR BİR RÜYA GÖRDÜ
Başkan Tugay'ın yalan ve iftira yani asparagas haber olarak nitelendirdiği diğer iddia ise Semra Aksu Parkı ile ilgili... 

Başkan Tugay, haberimize yalan dediği yorumunda aynen şu ifadeleri kullandı: 
"Semra Aksu parkı ile ilgili bir başka yalanı da araya sıkıştırmışsınız. Ama maalesef o da tümden yalan ve çarpıtma. Semra Aksu parkını iptal etmedik; tam tersi, sadece göstermelik bir açılış töreni ile lasne edilen ve projesi dahi yapılmamış, tek bir taş bile konmamış bir durumdu bu. Büyükşehir'in alanı olduğu için, aylarca izin için uğraştık. Sonra aylarca projesi hazırlandı ve sonra ihalesi. Yakında yapılmaya başlanacak. Umarım bunlar olduktan sonra artık biraz sıkılırsınız bunları yazarken. Gerçekten birazıcık iyiniyetiniz, gazetecilik etiğine saygınız varsa bunları yazmadan önce bizi arar ve bilgi alır, öyle yazarsınız."

İşte Başkan Tugay'ın projesi dahi yok dediği, Mavişehir Atletizm Parkının Karşıyaka Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından özel bir firmaya hazırlatılan projesi...

O zaman hodri meydan! Sayın Başkan, lütfen kamuoyuna açıklar mısınız, bu soracaklarımızdan hangileri yalan?

1 - Dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, dönemin CHP'li Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, parka ismi verilen 'rüzgarın kızı' milli atletimiz Semda Aksu, CHP Çiğli İlçe Başkanı Mert Özcan, önceki dönem CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım'ın birlikte poz verdikleri bu temel atma töreni mi yalan? Temel atma fotoğrafı ve videosunu inceleyebilirsiniz. 

O gün ki temel atma töreninden Karşıyaka Belediyesi tarafından basına geçilen fotoğraflar...

2 - Yıldırım Kaya'nın o temel atma töreninde yaptığı konuşma mı yalan?

3 - Onlarca yerel ve ulusal gazetede yayımlanan o günkü temel atma törenine ilişkin haberler mi yalan?

4 - Karşıyaka Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından hazırlanan parkın projesi mi yalan?

5 - Taş taş üstüne konulmamıştı diyorsunuz, aylarca uğraşıp Büyükşehir'den arazisi için izin aldığınızı ve aylarca uğraşıp proje hazırladığınızı yazmışsınız ama ne hikmetse, Cumhuriyet Halk Partisinin o gün için Genel Başkan Yardımcısı düzeyinde katılım gösterdiği Rüzgarın Kızı Semra Aksu parkını yeniden yapmak için mi yoksa, henüz tesis yokken, içki ruhsatı verdiğiniz boş arsaya sosyal tesis yapmak için mi proje hazırladığınızı yazmamışsınız, lütfedip o küçük ayrıntıyı kamuoyuna açıklar mısınız?

Son olarak da şunu sormak isterim, belediyenin kendi çıkardığı gazeteye, esnaftan reklam alması etik mi? Bir yerden sonra esnafı haraca bağlamaya doğru gitmez mi? Karşıyaka Belediyesinin çıkardığı ve künyesinde sahip olarak Başkan Cemil Tugay'ın ismi yazılı gazetede reklamları yer alan esnaf ve Karşıyaka'da faaliyet gösteren işletmelerden kaç tanesi daha önce herhangi bir gazeteye reklam vermiştir?

Belediyenin gazete çıkarsa bile esnaftan reklam toplayamayacağını yazmak suç mu? Öncüşehir Gazetesine öfkenizin ve mesnetsiz ithamlarınızın nedeni bu mudur?

BİZİ HAKLI ÇIKARDIĞIN İÇİN SAĞOL BAŞKAN

Başkan Tugay'ı en çok kızdıran haberlerimizden bir tanesi de Karşıyaka Belediyesinin imkanları ile çıkarılan ve künyede sahibi olarak bizzat Başkan Tugay'ın yer aldığı Gazete Karşıyaka ile ilgili oldu. 

Biz Belediyelerin gazete çıkarsalar dahi ilçe sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf ve işletmelerden reklam alamayacaklarını, reklam almalarının etik olmadığını, reklam alırlarsa bugün günün birinde esnaf ve işletmeler üzerinde bir baskı aracına dönüşeceğini hatta yasal bir haraç sistemine dönüşeceğini yazdık. 

İşte o gazetenin aldığı reklamlardan örnekler ve işte Cemil Başkan'ın bizim haberimizi haklı bularak, artık gazeteye reklam almadıklarınına dair kendi itirafı: 


 

Başkan Tugay, haberlerimize 'yalan' dese de 1 Ekim 2020 tarihli aşağıdaki haberimizden sonra Gazete Karşıyaka'ya esnaftan ilan alınmaması için talimat vermiş bizi savunduğumuz etik ilkeler konusunda haklı çıkarmıştır. Ancak Gazete Karşıyaka, o tarihe kadar yaklaşık 21 sayı baskı yapmış ve bu baskılarında kasaptan, köfteciye, inşaat firmasından farklı meslek gruplarına kadar bir çok ilan almıştır. 

'Belediye Gazetesi'ne tepki yağdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı
Polisten kaçan sürücü kurulan barikattaki araçlara çarptı