Göz Kapağı Estetiği İle Sağlıklı ve Genç Görünmek Mümkün

Göz Kapağı Estetiği İle Sağlıklı ve Genç Görünmek Mümkün

Göz kapaklarının yüzümüzde yaşlı ya da genç görünmemize sebep olan alanların başında geldiğine dikkat çeken Özel İzmir Egepol Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı uzmanı Op. Dr. Emrah Mat, göz kapağı estetiği hakkında bilgi verdi.

15 Şubat 2020 - 16:06

Gözlerin işlevinin yanısıra estetik görünümünün de önemli bir unsur olduğunu söyleyen Op.Dr. Emrah Mat, bu bölgede farklı nedenlerden ötürü yaşlanma ve yıpranma belirtileri ortaya çıktığını dile getirdi.

Göz kapağında yaşanan deformasyonun kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun gösterdiğini kaydeden Op. Dr. Mat, “ İnsan yüzünde ortaya çıkan yaşlanma belirtilerinin ilk olarak ortaya çıktığı kısım kişinin gözlerinin olduğu bölgedir. Zamana bağlı olarak meydana gelen çeşitli olumsuz etkiler ve diğer çevresel faktörler ile yaşlanmanın belirtileri, kişide, genellikle orta yaş dönemi ve bu dönemi takip eden süreçte, yüzde ve öncelikle göz çevresinde çeşitli kırışıklık ve deformasyon belirtileri ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise bu etkiler kişide orta yaşın altındaki daha genç yaşlarda dahi görülebilir. Alt ve üst göz kapağı estetiği sorunları, kişiyi olduğundan daha yaşlı ve yorgun göstermekte, sahip olunan canlı ve dinamik duruşu da ortadan kaldırmaktadır” ifadelerini kullandı.

ETKİLİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ

Göz kapağı estetiğinin bu konuda etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyen Op. Dr. Emrah Mat, “ Göz kapağı estetiği ameliyatı (Blefaroplasti) alt ve üst göz kapaklarındaki fazla olan kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla dokulara destek olan göz çevresinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi işlem esnasında kişinin üst göz kapağı ya da alt göz kapağında ortaya çıkan deri fazlalıklarının, şişkinliklerin, ciltte görülen sarkma ve torbalanmaların, derin çizgi ve kırışıklıkların düzeltilmesi mümkündür. Göz kapağı estetiği ağrılı bir süreç değildir. Genellikle hızlıca iyileşir. Hastaların uzun süre sosyal hayatından kopmasına gerek yoktur. Ameliyat lokal da yapılsa, sedasyon anestezi altında da yapılsa hasta sağlık değerleri uygun olduğu takdirde aynı gün taburcu olmaktadır” dedi.

KAŞ VE GÖZ ESTETİĞİ BİR ARADA YAPILABİLİYOR

Ameliyat sonraki süreçlerin de önemli olduğuna dikkat çeken Egepol Hastanesi Göz Hastalıkları ve Sağlığı uzmanı Op. Dr. Emrah Mat, şöyle devam etti: “Hastalarımızın göz kapağı estetiği ameliyatı sonrasında dikişlerini genellikle ilk hafta almaktayız. Sigara içmeyen hastaların iyileşme süreci, sigara içen hastalara oranla her zaman daha hızlı gerçekleşir. İz konusunda da sigara içmeyen hastalar her zaman daha şanslıdır. Göz kapağı estetiği, ihtiyaç olan hastalarda kaş kaldırma ameliyatı ile kombine olarak da yapılabilir. Kaşların yükseklik veya sarkıklık durumu göz kapağı ameliyatının kalıcı başarısı için çok önemlidir. Kaşlar düşük bir seviyedeyse sadece üst göz kapağı ameliyatı yapılması yeterli olmayacaktır. Kaş kaldırma işlemini göz kapağı ameliyatının iyileşme sürecini uzatmayacaktır. Yapılan her iki uygulama da eş zamanlı olarak iyileşme gösterecektir ve istenen görünüme ulaşılmasında katkıda bulunacaktır”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
İzmir'de elektrikli bisiklet faciası
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması
CHP'li Beko'dan flaş EYT açıklaması