Hamza Dağ’dan Soyer’e: Söylemler ve eylemler örtüşmüyor
  • Reklam

Hamza Dağ’dan Soyer’e: Söylemler ve eylemler örtüşmüyor

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen bir toplantıda söylediği sözlerle ilgili açıklamada bulundu.

02 Eylül 2020 - 13:03

Tunç Soyer’in Cumhuriyet’i taçlandırmaktan söz ettiğini ifade eden Dağ “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmaktan bahsediyor ama temsil ettiği zihniyet demokrasiyi yalnızca kendi tahakkümlerini kurmak için enstrüman olarak kullanan bir zihniyettir.” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanlığı tarafından “Barış, demokrasi ve insan hakları buluşması” temasıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Soyer “1923'ten 2023'e geçerken biz Cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmaktan bahsediyoruz. Demokrasinin avuçlarımızdan kayıp gittiği, değerlerinin, erdemlerinin giderek yok olduğunu ve giderek başka bir rejime doğru evrildiğimizi görüyoruz.” ifadelerini kullandı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Soyer’in bu ifadeleri üzerine bir açıklama yaptı. AK Parti’nin iktidara geldiği günden itibaren demokrasi, insan hakları ve özgürlükler konusunda çok önemli reformlar gerçekleştirdiğini belirten Dağ “Türkiye, her 10 yılda bir millet iradesinin darbeyle hiçe sayıldığı bir yapıya sahipti. Bu darbelerin karlı çıkan tarafı ise kendisini rejimin ve devletin sahibi olarak gören CHP olmuştur. AK Parti iktidara geldiğinden bu yana gerçekleştirdiği reformlarla daha şeffaf ve hesap verebilir bir sivil siyaseti inşa etmiştir. AK Parti, vesayet kurumlarının ve darbelerin sindirmeye çalıştığı sivil siyaseti, dolayısıyla da millet iradesini edilgen değil, etken bir noktaya taşımıştır. Böylelikle 15 Temmuz hain darbe girişimi bertaraf edilmiş ve demokrasimiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile taçlandırılmıştır. Cumhuriyet mitingleri, E-muhtıra, kapatma davaları, gezi eylemleri, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi gibi sivil siyaseti siyaset dışı yol ve yöntemlerle dizayn etme maksadı taşıyan her eylemde; Cumhuriyet Halk Partisi, demokrasiden yana değil vesayetçilerden ve eski Türkiye özlemi çekenlerden yana olmuştur. Bu durumlar çok açık ve net bir şekilde ortadayken; bugün, Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırma söylemi, popülizm ve samimiyetsizlikten öte bir yaklaşım değildir. “ ifadelerini kullandı.

CHP İzmir’e örneklerle eleştiri

Muhalefetin fırsatını bulduğu her ortamda insan haklarından, demokrasiden ve basın özgürlüğü gibi hususlardan bahsettiğini fakat eylem noktasında bu çizginin değiştiğini vurgulayan Hamza Dağ “İzmir’de CHP’nin son bir aydaki şu iki örneği değerlendirdiğimizde bile, demokrasiyi içselleştirmekten ne kadar uzak olduklarını çok açık bir şekilde görmekteyiz. İlk olarak; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, Belediye Meclisi toplantısında kendisini eleştiren AK Partili üyeleri ‘Size demokrasi fazla’ diyerek, toplantıdan atmakla tehdit etmiştir.  Bu noktada ikinci vak’a ise; CHP’nin İzmir İl Gençlik Kolları kongresinde hem iki taraf arasında bir kavga çıkmış hem de görevini ifa eden medya mensuplarına saldırılmıştır. Bundan daha üzücü olan başka bir mesele daha söz konusudur; CHP İl Örgütü’nden ve CHP’li belediyelerden bu olayın örtbas edilmesi için, medya kuruluşlarına psikolojik baskı uygulanmış ve verilen reklamların kesilmesi tehdidinde bulunulmuştur. Burada hür irade, demokrasi kültürü ve basın özgürlüğü kavramlarının eylem noktasında hiçe sayıldığı aşikârdır. Sadece bu örnekler bile göstermektedir ki söylemler ve eylemler örtüşmemektedir. CHP için demokrasi; yalnızca kendi tahakkümlerinikurmak için kullandıkları bir enstrümandır.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de şüpheli ölüm!
İzmir'de şüpheli ölüm!
İzmir Valisi Köşger'den Kovid-19 uyarısı
İzmir Valisi Köşger'den Kovid-19 uyarısı