Harmandalı’da çöpten elektrik üreten tesisi Kılıçdaroğlu...

Harmandalı'da çöpten elektrik üreten tesisi Kılıçdaroğlu açtı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı.

23 Kasım 2019 - 18:00 - Güncelleme: 23 Kasım 2019 - 18:49

Çiğdem CANPOLAT - Harmandalı Katı Atık Depolama Tesisi’nin açılış törenine, CHP Genel Başkanı’nın yanı sıra, genel başkan yardımcıları, milletvekilleri, belediye başkanları, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmasında Çiğli’nin 30 yıllık sorununa derman olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a meydan okudu. Kılıçdaroğlu, “İstediğin kanalda seninle karşı karşıya gelirim” dedi.

Öte yandan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanlarına halka hizmet etmek hakka hizmet etmektir, dedi ve partide kavga edeni hemen kapı dışarı edin telkininde bulundu.


KILIÇDAROĞLU: HALKA HİZMET ETMEK HAKKA HİZMET ETMEKTİR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2 gündür belediye başkanları toplantısı yaptıklarını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü. “Belediye başkanlarım size daha iyi hizmet getirmek için yarışıyor. Bundan sonra da çalışmaya devem edecekler. 7 aydır en güzel şekilde çalıştılar. Onlara şunu söyledim ‘halka hizmet hakka hizmettir’. Çiğli’de artık güzel bir kent ormanı oluşacak ve enerji elde edilecek. Bu projenin mimarı Aziz Kocaoğlu’na da teşekkür ederim.  Tunç Başkan da aldı projeyi geliştirdi. Başkanlarıma şunu da söyledim;  ‘bulunduğunuz yerde bir çocuk yatağa aç giriyorsa siz rahat uyumayacaksınız’. İşsizlik var biliyorum az önce genç bir kadın geldi açım, yoksulum, iş istiyorum diye ağladı bu feryadı nasıl duymazsınız? İşsizliğin nasıl bir bela olduğunu saray duyuyor mu? Mekan mekan geziyorlar bir elleri yağda bir elleri balda. Nasıl  olur da CHP İstanbul’u, Adana’yı Antalya’yı Mersin’i  aldı diye düşünüyorlar? CHP’yi nasıl geriletebilir, kumpas kurarız derdindeler. Onlar yoksulu düşünmüyor” dedi.


O CHP’Lİ DEĞİLDİR

İlçe başkanları ile de görüştüğünü ve parti içerisinde huzursuzluk çıkaranları kapı dışarı edin dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Sandıkları mahallelere koyduk demokrasinin  en iyi  şekilde işlemesi için çalışacağız. Onlar yumruk atacak, sandalye atacak adam bulacaklar bizi çökertmeye çalışacaklar,  böyle bir şey yaşanırsa o kişi CHP’li değildir alın kapıya atın o sarayın adamıdır” diye konuştu.

‘GELMEYEN NAMERTTİR’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın ‘Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum’ sözlerine cevap veren Kılıçdaroğlu,  “Dün İzmir’e geldi bir sürü laf etti ne dediğini biliyorum Ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum sen Genel Başkanlığını ortaya koyuyor musun? Dedi. İzmir’den  aydınlığın, ilk kurşunun atıldığı şehirden  sesleniyorum.  Sen ister cumhurbaşkanlığını ortaya koy ister koyma seninle her ortamda savaşırım. Biz de yürek, namuslu insan olmak, alın teri, dürüst insan var. Bu niteliklere sahip olmayanlar bize kumpas kuruyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. Ona bir daha çağrı yapıyorum. Ben istediğin televizyona gelmeye hazırım ATV’ye gidelim gelmeyen namerttir, namert. Ben kimse arasında ayrım yapmam tüm insanların başımın üstünde yeri var. Benim çocuklarım Amerika’dan  bina almaz, biz kul hakkı yemekten korkarız. Öyle devletin gücünü arkana alıp ahkam kesmekle olmuyor. Havuz medyasına da sesleniyorum nezdimde toplu iğne kadar bile itibarınız yok. Sizler halkı aydınlatmak için değil köreltmek için varsınız. Milletin anası ağladı 10 binlerce çocuk yatağa aç giriyor. 8 buçuk milyon insan 663 lira maaş alıyor. 17 yıldır ceplerini doldurdular 7 sülalelerini zengin ettiler. Bay Kemallerin tamamı onurlu insanlardır. Bay Kemaller kul hakkı, haram yemez, yiğit insanlardır ve tepki görünce geri adım atmazlar haksızlık, hukuksuzluğun yanında yer alırlar” diye konuştu.


KENDİNE GÜVENİYORSAN GELİRSİN

Cumhurbaşkanını eleştirmeye devam eden Kılıçdaroğlu: “Başkasının önünde konuşmak kolay senin birçok televizyonun var ister yalnız ister ordunla gel ben söz veriyorum yalnız geleceğim. Kendine güveniyorsan gelirsin. Benim verilmeyecek hesabım yok. Seni de çevreni de yakınlarını da iyi tanıyorum. Sen bana 10 ben de sana 10 soru soracağım sen bana 100 soru sor ben sana 50 soru soracağım. Tank Palet Fabrikasını da soracağım. Kim Tatar Ordusuna bunu peşkeş çekti?  Garibanın, yoksulun, işsizin, çiftçinin sesini kim duyuracak Atatürk’ün partisi CHP ve tüm mensupları sizin sesinizi duyuracağız. Bu konuların arkasını bırakmayacağız, karşıma çıkmasa da bırakmayacağım. Tüyü bitmiş yetimin hakkını sormak benim namus borcumdur. Benim namus kavramımla sizinki başka. Siz namus üstüne yemin ederken bir ayağınız havada bizim ise elimiz kalbimizde. 15 Temmuz Şehitleri için para topladılar nerede bu para? İpliğinizi pazara çıkarmak benim görevim. Ben herkesin hakkını koruyacağız. Herkesin fikrine, inancına, yaşam tarzına saygı duyacağım. Onlara göre herkesin huzuru yerinde herkesin bir eli yağda bir balda. Aslanlar gibi mücadele edeceğiz hiç kimseden çekinmeyeceğiz korkmayacağız.”


SOYER: ÇÖPLERİN YERİNİ BİTKİ ÖRTÜSÜ ALIYOR

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  büyük bir heyecan duyduğu Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisi’nin açılışını gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını aktardı. Soyer, “Açtığımız bu tesisle, İzmir’de atıktan enerji üretimi devrini başlatıyoruz. Böylece çöpü, sorun olmaktan çıkarıp ekonomik ve ekolojik bir değere dönüştürüyoruz. Rehabilitasyonunu gerçekleştirdiğimiz bu alan, artık bir elektrik santraline ve yeşil alana dönüşüyor. Şimdiye kadar 25 bin metrekare alanın ağaçlandırma çalışmalarını tamamladık. Artık Harmandalı’nda çöplerin yerini bitki örtüsü alıyor. Koku ve kirlilik sorunu bitiyor. Başta Çiğlili hemşerilerim olmak üzere, tüm İzmir rahat nefes alacak” dedi.

‘HEM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE NEDEN OLAN GAZLARIN ATMOSFERE SALINIMI ENGELLENEREK ELEKTRİK ENERJİSİ ÜRETİLİYOR’

İzmir’de insanların uyum içinde yaşadığı bir kent iklimini hayal etmenin yanı sıra insanların; doğayla, diğer canlılarla, havayla, suyla iklimle barışık bir hayat sürmesini ve bu konuda dünyanın örnek alacağı kentlerinden biri olmayı da hedeflediklerini aktaran,  Başkan Soyer,  “Bu amaç doğrultusunda önceliğimiz; hem geri dönüşüm, hem iklim kriziyle mücadele, hem de doğanın korunması konusunda çok sayıda projeyi hayata geçirmek. İşte bu sebeplerle İzmir’e yeni bir enerji geliyor dedik ve rehabilitasyonunu gerçekleştirdiğimiz Harmandalı atık depolama alanına, deponi gazından elektrik enerjisi üretecek bir tesis kurduk. İklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım olarak gördüğümüz bu tesis sayesinde, sahada oluşan metan gazı toplanarak yakılıyor. Böylelikle hem sahadaki koku büyük oranda azalıyor, hem iklim değişikliğine neden olan gazların atmosfere salınımı engellenerek elektrik enerjisi üretiliyor” diye konuştu.

‘FİZİKSEL AYIRMA TESİSİ’DE EN YAKIN ZAMANDA FAALİYETE GEÇECEK’

İzmir’in yeni enerjisi hepimize iyi gelecek, sözleri ile konuşmasını sürdüren Soyer, “Bu hem temiz bir enerji, hem dışa bağımlılığımızı azaltan ucuz bir enerji. Öyle ki kurduğumuz Biyogaz Tesisi ile yılda yaklaşık 80 milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek, yılda yaklaşık 160 bin megavat saat elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz. Bu miktar, 90 bin hanenin aylık enerji ihtiyacına tekabül ediyor. Kaynaklarımızı daha verimli kullanmak, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına rehabilitasyon projesinin ikinci adımı olarak Harmandalı’nda Fiziksel Ayırma Tesisi’ni de kısa sürede faaliyete geçireceğiz. Burada geri kazanılabilir atıklar, değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacak. Atığın içerisinde bulunan plastik poşetler ve benzeri doğaya zarar veren maddeler, tesiste ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılacak” ifadelerini kullandı.

Çöpü ayrıştırarak toplama alışkanlığının bir kültür meselesi olduğunu ifade eden Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bunun için sürekli bir eğitim programı planlıyoruz. Burada açacağımız bir ekolojik eğitim merkeziyle sıfır atık uygulamaları kapsamında atıkların ayrı toplanması, geri dönüşümü, yenilenebilir enerji ve benzeri çevresel konularda eğitimler de vereceğiz. Eğitim programı, aynı zamanda buradaki maliyeti düşürecek ve daha yaygın bir temizlik sağlayacak. Böylece çöp sorunlarımızın tüm ayaklarını birbirine bağlıyoruz ve atık konusunda kalıcı çözümler üretiyoruz. Tüm bu yönleriyle, bugün çok özel bir gün. İzmir bugün; iftihar edeceği, gelecek nesillere bırakacağı bir tesise kavuşuyor. Harmandalı bir başlangıç, ilk adım. Biz tek bir tesisle yetinmek istemiyoruz. Buradan müjdelemek isterim ki, Bergama, Dikili, Kınık ve Aliağa ilçelerinde de atıktan enerji üretmek için, şimdiden hazırlıklarımızı yapmaya başladık bile. Bu değerli günde aramızda bulunduğu için Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na çok teşekkür ederim. Doğayla ve birbirimizle uyum içinde bir yaşamı esas alan yönetim anlayışımızın İzmir’den başlayarak ülkemizin tamamına ilham vereceğine inancımla sizi selamlıyorum.”

‘ÇİĞLİ’NİN SORUNUNA NOKTA KOYUYORUZ’

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, Başkanlığının 8. Ayında Çiğli’ye 8. kez gelen ve bu tesis ile Çiğli’ye kazandıran İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederek konuşmasına başladı. Gümrükçü, “Bu tesis ilçemizi büyük bir sorundan kurtaracak. Çiçek gibi İzmir diyerek her cumartesi bir mahallede temizlik yapan başkanımız 30 yıldır Çiğli’nin kanayan yarasını, çöp kokusuna,  bizi rahatsız eden ve Çiğlimizin gelişimini engelleyen bu soruna bugün nokta koyuyor. Ben de buna şahitlik etmekten büyük onur duyuyorum. Çiğli’ye tramvay gelecek, denizine kavuşacak ve Harmandalı’nda imar sorunu da çözülecek.  Biz bunları 5 yılda tamlayacağız “dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu