Harmandalı diken üstünde! Hasar büyüyor, 7 ev boşaltıldı

Harmandalı diken üstünde! Hasar büyüyor, 7 ev boşaltıldı

İzmir'in Çiğli ilçesinde Harmandalı çöp depolama alanı çevresinde, 2019 yılının Ağustos ayında başlayan toprak kaymaları devam ediyor. Kayma ve yarıklar sonucu bölgedeki 7 ev boşaltıldı. Duruma tepki gösteren Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, “Bu yaşanan doğal bir afet değildir, el değmiş bir afettir. Çöpten ve çöp suyundan kaynaklanan bir afettir. Bir an önce bu insanların derdine çözüm bulsunlar ve mağdur etmesinler” dedi.

21 Eylül 2021 - 14:26 - Güncelleme: 21 Eylül 2021 - 14:35

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - İzmir'in Çiğli ilçesindeki Harmandalı çöp depolama alanı çevresinde meydana gelen toprak kaymaları ve yarıklar nedeniyle bölge halkı diken üstünde. Bölgede bir insan boyunda derin yarıklar oluşurken, bazı evler de kaymadan dolayı boşaltıldı.

“Ölüme yaşam arasında gidip geliyoruz” diyen Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, “7 tane ev boşalttılar. Çare yok, umut yok, hiçbir şey yok. ‘Bizlere sadece boşaltın’ diyorlar. 2019 yılının Ağustos ayında kaymanın başladığını gözlemledik. Daha öncede başlamış olabilir ama biz ilk o zaman fark ettik. Ben bazen ovaya çıkıp gezintiler yapıyorum, bu geziler esnasından fark ettim. Benim bunu dile getirmekten sustuğum bir gün yok. Ama herkes körleşmiş, sağırlaşmış. EGEÇEP’i ben şahsım olarak davet ettim. EGEÇEP olan Ege Çevre ve Kültür Platformu Bilim Kurulu'ndan, jeoloji, jeofizik ve kimya mühendisleri odası temsilcileri, geçtiğimiz mart ayında Harmandalı’nda inceleme gezisi yaptı. Raporda, atık depolama alanının ivedilikle kullanıma kapatılması gerektiği belirtildi. Onlar tarafından hazırlanan rapor da elimde mevcut” dedi.

“BU YAŞANAN DOĞAL BİR AFET DEĞİLDİR, EL DEĞMİŞ BİR AFETTİR”

Çöpün kapanmasını istediklerini ifade eden Muhtar Kazar çağrıda bulundu. Kazar, “Biz derhal çöpün kapanmasını ve oradaki mağdur insanların mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz. Hiç kimse oralarda kaçak ev yapmamış. Bütün evler tapulu. Bu yaşanan doğal bir afet değildir, el değmiş bir afettir. Çöpten ve çöp suyundan kaynaklanan bir afettir. Bir an önce bu insanların derdine çözüm bulsunlar ve mağdur etmesinler. Kış geliyor, mağduriyet artacak. Harmandalı’nı öldürmeyin, yaşatın” diye konuştu.

Öte yandan Kazar, mahalle halkıyla birlikte 26 Eylül Pazar günü saat 09.00’da muhtarlık önünde eylem yapma kararı aldıklarını belirtti.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı