Hızal’dan Meclis’teki Boğaziçi tartışmalarına açıklama:...

Hızal'dan Meclis'teki Boğaziçi tartışmalarına açıklama: "İzmir'in sorunlarını unutturmak için yapıyorlar"

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, Meclis’te yaşanan Boğaziçi tartışmaları hakkında, “Anladığım kadarıyla CHP’li Meclis Üyesi arkadaşlarım ve Grup Başkanvekili bu konunun tartışılmaması gerekçesiyle böyle bir Boğaziçi tartışmasını açtılar” ifadelerini kullandı.

09 Şubat 2021 - 13:04 - Güncelleme: 09 Şubat 2021 - 13:11

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dün gerçeklen Meclis Toplantısında CHP’liler ve AK Parti’liler arasında Boğaziçi olaylarına ilişkin tartışmalar yaşandı.

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Özuslu yaptığı konuşmada, “Sayın Cumhurbaşkanı bir şiir okudu diye cezaevinde yattı. Mağdurdu, itiraz ediliyordu. Söz hakkı ifade özgürlüğü bu demokrasinin olmazsa olmazıdır. Bu kısıtlanamaz. Kısıtlanmamalı. Size bugün Boğaziçi Üniversiteli o genç öğrencileri anlamamazlıktan gelirseniz, dinlemezseniz, onları kategorize ederseniz bu ülkeye hayır gelmez ki. Ülkenin en değerli evlatları onlar. O Boğaziçi’nden Başbakan çıktı” ifadelerini kullanmıştı.


Bu ifadeler üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ise, “Sayın Mustafa Bey aslında İzmir’i çok ilgilendirmeyen ama gündem olan bir konuya girdi. Kendisine hak veriyorum çünkü İzmir’de yaşanan süreçle ilgili çok da söyleyeceği olmadığını bizde biliyoruz. Rektörlük atmalarının usulü herhangi bir üniversitenin rektörlük atamasından farklı değil. Ebetteki birileri karşı çıkıp itiraz edebilir. Teröre bulamadığı müddetçe yasal anlamda hiçbir noktada sıkıntı yaşamaz. Ama ne zaman ki teröre bulaşıp, iş birliği yapar o zaman Türkiye Cumhuriyeti yasaları uygulayıp işlem yapar” dedi.

Tartışmanın uzaması üzerine CHP’li ve AK Partili Meclis Üyeleri birbirlerine karşı konuşmaya başlaması üzerine ise Soyer uyarı yaparak Hızal’ın mikrofonunu kapatmıştı.

HIZAL: YEREL MECLİS’İN KONUSU DEĞİLDİR

Meclis’te yaşanan tartışma hakkında gazetemize açıklama yapan Hızal, konunun Meclis’i ilgilendiren bir konu olmadığını söyleyerek, “Ben Boğaziçi ile ilgili söylemem gerekenleri söyledim. Bu konuyu uzatmaya da gerek yok. Bizim Meclis’te İzmir’i konuşmamız gerektiğini düşünüyorum. Bunu her zaman da söylerim. İzmir’de son bir haftadır altyapıyı konuşmamız lazım. Yağan yağmurlardan etkilenen vatandaşların sorunlarını konuşmamız lazım. Anladığım kadarıyla CHP’li Meclis Üyesi arkadaşlarım ve Grup Başkanvekili bu konunun tartışılmaması gerekçesiyle böyle bir Boğaziçi tartışmasını açtılar. Yerel Meclis’in konusu değildir, benim de en büyük itiraz noktam buydu. Bize devlet üzerinden yapılan eleştirilerine karşı çıktık. Devlet hepimizin devletidir. Devletin kurumları hepimizin kurumlarıdır. İzmir Büyükşehir Belediyesi de, devletin bir kurumudur. Şimdi çıkıp Boğaziçi üzerinden bir polemik ve tartışma yaratmak tam tersi İzmir’in gerçek gündeminden uzaklaşmasını sağlamak İzmirlilere haksızlıktır. Boğaziçi ya da başka meseleleri açmak başka platformlarda tartışmak lazım.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı