İkinci Çevreyolu’na ’arkeolojik sit alanı’ engeli

İkinci Çevreyolu'na 'arkeolojik sit alanı' engeli

İzmir Kuzey-Doğu Çevre Otoyolu çalışmalarında, Karşıyaka'nın Örnekköy Mahallesi'nde otoyolun geçmesi planlanan bölgede, Geç Roma, Bizans dönemi ve Osmanlı dönemlerine ait seramik örneklerine rastlandı. Bu durum sonrası bölge 3'ncü derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi.

22 Eylül 2021 - 11:00

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Kuzey-Doğu Çevre Otoyolu çalışmalarında, Çevreyolunun geçeceği güzergah üzerinde inceleme çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar esnasında Karşıyaka ilçesi sınırları içerisinde bulunan Örnekköy Mahallesi'nde tabiat parkının bulunduğu bölgede 2016 yılında arkeolojik kalıntılar tespit edildi. İncelemeler sonrası alan 3'ncü derece arkeolojik sit alanı olarak tescil edildi.

Bu durum sonrası sit alanı dışında kalan bölümde de inceleme yapıldı.   İncelemelerde çevreyolunun geçeceği ve sit alanı bitişiğinde kalan alanda da Geç Roma, Bizans dönemi ve Osmanlı dönemlerine ait seramik örneklerine de rastlanıldı. Böylelikle İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu harekete geçti.

Bölgede inceleme yapan koruma bölge kurulu, yeni tespit edilen alanında 3'ncü derece arkeolojik sit alanı sınırları içerisine dahil edilmesine karar verildi.

Alanın 1/1000 ölçekli İzmir-Manisa Çevre Düzeni Planı ile 1/25000 ölçekli İzmir Bütünü Çevre Düzeni Planındaki "orman" ve "tabiat parkı" kullanım kararları doğrultusunda ve yetkili İdarelerin izin vereceği uygulamalar dışında yapılaşmaya gidilemeyeceğine,

Zorunlu alt yapıya yönelik uygulamaların Koruma Bölge Kurulunun izni doğrultusunda yapılabileceğine, Zemine müdahale gerektirmeyen (orman alanında ağaçların budaması, kesimi vb.) uygulamaların ilgili İdarelerin izin ve denetiminde yapılabileceğine,

Zemine müdahale gerektiren her türlü uygulamanın Koruma Bölge Kurulunun iznine tabi olduğuna,

Belirtilmeyen hususlarda 2863 sayılı yasa, bağlı yönetmelikler ile ilke kararlarına göre uygulama yapılmasına, Geçiş dönemi koruma esasları ve kullanım şartlarının süresinin 3 (üç) yıl olduğuna, 2863 sayılı yasanın 17.maddesi kapsamında koruma amaçlı imar planının hazırlanarak iletilmesine karar verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu