İstanbul’dan İzmir’e TIR’la geldiler… CHP’den iktidara...

İstanbul’dan İzmir’e TIR’la geldiler… CHP'den iktidara 'zam' eleştirisi!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, nakliyecilerin sorunlarına dikkat çekmek için İstanbul'dan TIR'la İzmir'e geldi.

21 Ocak 2022 - 20:28

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Tır ve kamyoncu esnafının sorunlarına dikkat çekmek isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ile CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, İstanbul‘dan gıda yüklü bir TIR ile İzmir'e geldi. TIR’ı kendisi de aynı sektörde faaliyet gösteren Yalım kullandı.

TIR’ların güzergahını kullanarak ücretli otoyollardan geçen Akın ve Yalım, İzmir’de bulunan bir benzin istasyonuna gelerek benzin yükledi. Daha sonra ise bir basın açıklamasında bulundu.

YALIM: KAMYONCUNUN YÜKÜNE DAHA FAZLA YÜK GETİRMEYİN

Açıklamalarda bulunan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, "Bu aracın lastiği, motorlu taşıtlar vergisi, kullandığı bakım masrafları, kullandığı motorin… Ödenecek duruma gelmedi. Şu anda nakliye firmaları özellikle 1 veya 2 aracı olan şahıs firmaları veya firmalar kontağı çeviremez hale geldiler. Bugün 14 lira 30 kuruş olan motorinle bu işin dönmeyeceği aşikar. İstanbul’da İzmir’de gelmek işini tamamladık. Tüm nakliyeci ve şoför arkadaşlarımız yalnız değilsiniz. Sizlerin sesi olmaya adayız. Dünyanın yükünü çeken ülkemizin yükünü çeken nakliyeci arkadaşlarımız için merkezi hükümete sesleniyoruz. Kamyoncunun yüküne daha fazla yük getirmeyin diyoruz" dedi.


AKIN: ÇOK BÜYÜK EKONOMİK BUHRAN VAR

Değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın eleştirilerini dile getirerek, "Ülkeyi yönetenler ben fedakarlık yaptım diyerek millete doğruyu söylemeyerek insanlarsa yanıltamazlar. Çok büyük ekonomik buhran var. Vatandaşımız bunu yaşıyor. Bu buhrana bir de enerji buhranı eklendi. Bunların nedeni AK Parti iktidarı. ülkeyi yönetenler görmüyor duymak istemiyor. Bu politikalar ile saray iktidarında zamlar durmaz. Çünkü durmalarını istemiyorlar. Fedakarlıktan bahsediyorlar birde. Milletin gözünün içine baka baka diyorlar bir de. Burada bir fedakarlık varsa bunu yapan vatandaşların ta kendisidir. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlarla ezilen taşımacı vatandaşlarımız helak olmuş. Avrupa'da 4-5 kat zamlar yapıldı dediler. AB İstatistik ofisi açıklama yaptı ve zamları vatandaşa yansıtmadılar. Bizimkiler ne yaptı? Zam üzerine zam yaptı. Cüzdanlar boş, cepler boş, depolarda boş. Döviz 18'den 13'e düştü. Döviz yükselirken yükseliyor dediler ve zarar yapılar ancak zamları geri almadılar. Vatandaşı müşteri gibi gören bir AK Parti var. Vatandaşı müşteri gibi gördükten sonra benzin istasyonlarını da vergi dairesi olarak görüyorlar. Tüm esnafımızın sorunlarını biz çözeriz. Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile bu çalışmayı yaptık. Bu konuyla ilgili kendisine rapor hazırlayarak rapor sunacağız. 580 kilometre yoldan geldik. Biz yollardan köprülerden geçtik. Bunlara karşı değiliz. Aksine bunlar yapılmak zorunda. Ancak yapılırken bunların hesabını verecek. Kimse milletin parasının hesabını vermeden yapamaz. Soruyoruz ticari sır diyorlar. Milletin parasını babasının parasından daha rahat harcayan bir iktidar var. Ücretler bu kadar arttıkça şoför arkadaşlar ne yapacak? Sihirbazlık mı yapacak? Raflara yansıdığı zaman ne olacak. TÜİK'e bakmayın. TÜİK AK Parti'nin ilçe başkanlığı gibi olmuş. Çözümümüz var. Umutsuz değiliz hepsini çözeceğiz. AB'nin birçok ülkesinde olduğu gibi taşımacılarımıza mazot desteği verilmelidir. Kilometre başına asgari ücret belirlenmelidir. Esnaf olan taşımacılarımız KOSGEP desteğinden yararlanmalıdır. Nakliye alanında yaşanan problemler acilen giderilmeli ve fahiş fiyatlara son verilmeli. Ortak aklı hayata geçirilmeli. Biz çözüm önerilerimiz ve Genel Başkanımızın söylediği gibi kamyoncu kardeşlerimizin dostlarımızın sorunlarına talibiz. Kamyoncunu hakkı tüm yollar ve köprülerdir. Mazot desteği tüm kamyoncuların hakkıdır. CHP iktidarında kamyoncular hakkını alacak" dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özdemir: Radyoloji çalışanlarının şua izni mahkemeye taşındı
Özdemir: Radyoloji çalışanlarının şua izni mahkemeye...
Menderes’e değer katacak projeler için önemli adım
Menderes’e değer katacak projeler için önemli adım