İYİ Partili Kumman: Özgür basından tasarruf olmaz

İYİ Partili Kumman: Özgür basından tasarruf olmaz

İYİ Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Y.Yiğit Kumman,  Resmî Gazete’de yayımlanan kamu kurumlarında tasarruf yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı genelgesinin değiştirilmesi çağrısı yaptı.

28 Temmuz 2021 - 14:03

ÖNCÜŞEHİR - Genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşları günlük gazetelere abone olamayacak, kütüphane ve medya takibi birimleri dışında günlük gazete satın alamayacak. Ayrıca “kurum faaliyetiyle doğrudan ilgili” olanlar dışında gazetelere kamu reklamı verilemeyecek. Özellikle belediyelerin halka seslenme araçlarından olan yerel medyada, resmi ve dini bayram, kutlama ve anma günleri ilanları yayınlanamayacak.

Konu hakkında açıklama yapan İYİ Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Y.Yiğit Kumman şu ifadeleri kullandı:

“Özgür basından tasarruf olmaz.

Demokrasi aşığı İzmir'imizde faaliyet gösteren yerel basın kuruluşlarının özgürlükçü ve objektif yapıları son derece takdire şayandır. İzmir Basını bu yönü ile ülke basınına ve özellikle de havuz medyasına örnek teşkil etmektedir.

“DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ VE ASLA YALNIZ BIRAKILMAMALIDIR”

Şehrimizde zor koşullarda faaliyet gösteren yerel basın kuruluşları il ve ilçe belediyeleri tarafından daha fazla desteklenmeli ve asla yalnız bırakılmamalıdır.

Tam da bu noktada geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla hükümet tarafından açıklanan Tasarruf Tedbirleri Genelgesi'ne dikkat çekmek isterim.

Bu genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarının bazı küçük birimleri haricinde yerel basın kuruluşlarından dergi ve gazete satın almasının önüne geçilmiş ve yine kamu kurum ve kuruluşlarının yerel basın kuruluşlarına ilan ve reklam vermesi kısmen yasaklanmıştır.

Genelge kapsamında zaten hali hazırda var olma ve hayatta kalma mücadelesi veren yerel basın kuruluşlarına hükümet eliyle bir darbe vurulmak istenmiştir. Aslında bu darbe yalnızca yerel basına değil demokrasiye vurulmuş bir darbedir. İl ve ilçe yöneticilerimizi ve hatta saygıdeğer belediye başkanlarımızı da bu noktada göreve; yerel basının yanında olmaya, dik duruş sergilemeye davet ediyorum. Şimdi yerel basına gerekli destek verilmez ise ne yazık ki yarın destek verilecek bir yerel basın olmayacaktır.

“EĞER BU YANLIŞTAN BİR AN EVVEL DÖNÜLMEZ İSE…”

Eğer bu yanlıştan bir an evvel dönülmez ise ne yazık ki 500'den fazla basın emekçisi kardeşimiz işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. Ve en kötüsü de milletimiz havuz medyasının insafına bırakılmış olacaktır. Ana akım medyanın büyük bir bölümünü elinde tutan iktidar şimdi de yerel medyayı susturmaya çalışmaktadır.

İYİ Parti il ve ilçe teşkilatlarımız ile milletimizin umudu olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Millet ittifakının güçlü bir paydaşı olarak umutluyuz, inançlıyız. Genel başkanımız Sn. Meral Akşener’in sıkça dile getirdiği iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistemi yeniden tesis ettiğimizde yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü büyük güç olan medyaya hak ettiği değeri vereceğiz.

İYİ Parti’nin iktidarı ile ülkemiz özlediği demokrasiye kavuşacak ve halkımız refah içinde yaşayacaktır.

İktidarımızda gazetecilerimiz özgürce yazacak, kimse düşüncesinden dolayı baskı ve zulüm görmeyecek, ekmeğinden olmayacaktır.

Ya yandaş olacaksın, ya da yok olacaksın anlayışının tarihe karışacağı, farklı ve muhalif seslerin kaleminin asla kırılamayacağı iyi ve güneşli günlerde buluşmak dileğiyle.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...