İZKA’nın İzmir hedefi: Yeşil ve mavi ekonomi

İZKA'nın İzmir hedefi: Yeşil ve mavi ekonomi

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, düzenlediği basın toplantısı ile 2020-2022 dönemi çalışma programını ve yeni dönem hedeflerini açıkladı. Yavuz, yeni dönemde İzmir için yeşil ve mavi ekonomi diye tanımladıkları alanlara odaklanacaklarını söyledi.

12 Şubat 2020 - 11:54 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 12:12

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, yeni dönem çalışma programını tanıtmak için Key Otelde basın ekonomi muhabirleriyle bir araya geldi. Yavuz, tanıtım toplantısında yeni dönem çalışma programının hedeflerini; sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefi çerçevesinde “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” yaklaşımları ile tanımladı.

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz , “2020-2022 yılları arasında üç yıllık dönemde “Yeşil büyüme” ve “Mavi büyüme” odağında yürütülecek çalışmalara yoğunlaştık. Sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefine ilerlerken yenilik ve girişimcilik konusundaki çalışmaları da her iki ekseni besleyecek biçimde konumlandıracağız” dedi.

2019 yılında yapılan çalışmaların bir tür mutfak çalışması olduğunu belirten Yavuz, “Ajansın paydaşlarla iş birliğini artırmak ve saha tecrübesini ajans uygulamalarını yansıtmak amacıyla dört alt bölge çalışma grubu kurularak, her bir çalışma grubunun sorumlu olduğu bölgelerde veri toplama, araştırma, analiz, çalıştay ve paydaşlarla görüşme gibi tüm yıla yayılan yoğun bir çalışma yürütülüyor. Çalışmalar İzmir’in çevresel baskı altında olduğuna gösteriyor. 2020-2022 dönemi çalışma programının da bu tespitten hareket edilerek sürdürülebilir ve kaliteli kalkınma hedefini hayata geçirmek üzere “Yeşil Büyüme” ve “Mavi Büyüme” yaklaşımları üzerine inşa ediyoruz” diye konuştu.

 

Mavi ve Yeşil Büyüme Yaklaşımları

Toplantıda, Mavi Büyüme Yaklaşımı kapsamında İzmir Bölgesi limanları odağında, bölgenin kıyı ekonomisi potansiyelinin tüm boyutlarıyla harekete geçirilmesinin amaçlandığı, bu eksenin kreatif endüstrilerde atılım yapılması, Kadim Üretim Havzalarında yüksek katma değerli üretim gerçekleştirilmesiyle kırsal ekonominin güçlendirilmesi ve turizmin daha sürdürülebilir ve bölge ekonomisi için daha fazla katkı sunacak şekilde geliştirilmesi hedeflerine katkıda bulunulmasının amaçlandığı vurgulandı .

Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezi kurulacak

Yeşil Büyüme Yaklaşımı kapsamında ise, sanayi ve tarım sektörlerinde temiz üretim teknolojilerinin yaygınlaştırılması ana hedefiyle çalışmalar gerçekleştirilirken bu amaçla kurulacak Bölgesel Sürdürülebilir Üretim Merkezinin bölge kaynaklarının çevreye duyarlı şekilde kullanılabilmesi için gereken destek ve bilgi birikimini, üreticilere ve sanayicilere aktarılması hedeflendiği belirtildi. Rüzgar enerjisi ve rüzgar santrali parça ve aksamlarının üretiminde İzmir’in yakalamış olduğu başarı ve ivmeyi güçlendirecek şekilde yeni dönemde yurt içi ve yurt dışı bağlantıların geliştirileceği, İzmir’in yenilenebilir enerji alanında konumunu daha da güçlendirecek araştırma, tanıtım ve yatırım çalışmaların artarak sürdürüleceği ifade edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 35 taşınmazını satıyor!