İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’ndan Metin Feyzioğlu...

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu'ndan Metin Feyzioğlu tepkisi: "Feyzioğlu dönemine son verin"

İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, avukatlık mesleğine, mesleki kazanımlara ve meslek örgütü Barolara verdiği zarar gerekçesiyle, TBB delegelerine çağrıda bulundu. Avukatlar, “Tarihi bir sorumluluk içinde TBB delegelerine Metin Feyzioğlu dönemine son vermeleri çağrısı yapılmasına ve hataların telafisi, bağımsız savunmanın güçlendirilmesi, mesleki kazanımların geri alınması, hak ve hukukun tereddütsüz savunulması için diğer aday Av Erinç Sağkan’ı desteklediğimizi bildiriyoruz” dedi.

04 Aralık 2021 - 16:05 - Güncelleme: 04 Aralık 2021 - 16:29

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu, son seçilmiş Başkanı Av. Aydın Özcan’ın çağrısı üzerine 30 Kasım günü Cumhuriyetçi Avukatların yoğun katılımı ile toplandı.

Toplantıyı yönetmek üzere divan başkanlığına Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu kurucularından Av. Abdülkadir Özdemir seçildi.

Toplantıda başta Av. Aydın Özcan olmak üzere kuruculardan olan kıdemli ve genç avukatlar söz alarak görüşlerini bildirdi.

Öte yandan toplantıda, İzmir Barosu son genel kuruldaki seçimde yaşanan hezimet değerlendirdi. Yapılan hatalar irdelendi ve aynı hatalarda ısrar edenlerin olduğu tespit edildiği belirtildi.

Ancak konu hakkında çözümün, birbirlerine saygı duyarak, grup aidiyeti içinde ortak akılla hareket etmek olduğu noktasında tam bir uzlaşı hakim oldu.

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubunun kuruluş ilkeleri ışığında yeniden aktif ve öncü hale getirilmesinde, kamuoyu ile tüm avukatların laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadelesinde, avukatlık mesleğinin tüm haklarının korunması ve ilerletilmesi çalışmalarında,  Baro yönetiminde olunsun veya olunmasın İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu’nun mücadelenin en önünde olunacağının duyurulmasına karar verildi.

“2018 YILI SEÇİMLERİNİN KAYBEDİLMESİNE DE NEDEN OLMUŞTUR”

Cumhuriyetçi Avukatlar tarafından yapılan açıklama ise şöyle; “Bilinmektedir ki mevcut Türkiye Barolar Birliği başkanı; hukukun her alanda çiğnendiği, yargı bağımsızlığının sona erdiği, avukatın ve mesleğin etkisiz kılındığı, çoklu barolara imkan verildiği,  Türkiye Barolar Birliği’ne her zamankinden çok ihtiyaç duyulduğu dönemde, bağımsız savunmayı temsil etmemektedir. Ankara’da, çoklu baro kanun değişikliğine karşı altmış baro başkanının sokak ortasında fiilen gözaltında tutulması mevcut birlik başkanını ve kendisiyle birlikte hareket eden bir kısım yönetim kurul üyelerini rahatsız etmemiştir. Baroların olağanüstü genel kurul talebini yasal görevlerini yerine getirmeyerek ve Avukatlık Kanununa aykırı olarak reddeden Metin Feyzioğlu’nun, laik ve demokratik düzenin karanlık günlere hızla savrulmasında rolü ve sorumluluğu olduğu tartışmasızdır. Görev ve yetkilerini aşarak başta İzmir Barosu olmak üzere baroların seçimlerine müdahil olan Av. Metin Feyzioğlu, birlik desteğiyle İzmir’de kendisine yakın adayların seçim kazanması çalışmalarının sonucunda grubumuzun bölünmesine ve 2018 yılı seçimlerinin kaybedilmesine de neden olmuştur.

METİN FEYZİOĞLU DÖNEMİNE SON VERMELERİ ÇAĞRISI

Grubumuzun Genel Kurul görüşmelerinin bir sonucu olarak, 4-5 Aralık 2021 tarihinde yapılacak TBB Genel Kurulu’nda yeniden aday olacağını açıklayan Av. Metin Feyzioğlu’nun Avukatlık mesleğine, mesleki kazanımlara ve meslek örgütü Barolara verdiği zarar, yarattığı tahribat karşısında; İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar grubu olarak tarihi bir sorumluluk içinde TBB delegelerine Metin Feyzioğlu dönemine son vermeleri çağrısı yapılmasına ve hataların telafisi, bağımsız savunmanın güçlendirilmesi, mesleki kazanımların geri alınması, hak ve hukukun tereddütsüz savunulması için diğer aday Av Erinç Sağkan’ı desteklediğimizi bildirmeyi görev bilerek tüm meslektaşlarımızın ve TBB Genel Kurulu’nun bilgilerine sunulmasına ayrıca karar verildi.

ŞEFFAF, SAYGIN VE LİDER BİR YÖNETİMİNDE…

Hukuktan ayrılmamak ve başta hukukun evrensel kuralları olmak üzere her zaman ve her zeminde hukukun üstünlüğünü savunmak ve ona bağlı kalmak, meslek örgütü kimliğinden çıkmayan güçlü ve saygın bir Baro, genç meslektaşların aktif olarak katıldıkları, enerji ile tecrübenin, akıl ile cesaretin birleştiği, ayrım yapmadan tüm üyelerini kucaklayan, demokratik, şeffaf, saygın ve lider bir yönetiminde, avukatın mesleki, ekonomik ve sosyal sorunlarına çözümlerin getirildiği, hukuki ve toplum kalitesinin yükseltildiği, aydın sıfatıyla topluma rehber olup kabul gördüğü, mesleğin onur ve saygınlığının korunup devamının sağlandığı, bir çalışma tarzının,  insan haklarının, avukat haklarının, yurtta ve dünyada barışın, ülkenin ve ulusun bölünmez bütünlüğünün, demokratik laik cumhuriyetin, cumhuriyet fazilettir idealinin savunucusu ve uygulayıcısı olmak şeklindeki İzmir Barosu Cumhuriyetçi Avukatlar grubumuzun ilkelerine göre düzenli toplantılarımız her ay yapılacak olup grubu temsil edecek yürütme kurulunun seçimi de en az bir ay öncesinden açıklanmak suretiyle önümüzdeki toplantılarda duyurulmasına karar verildi.”

ÖZ: BARO YÖNETİMİNDE ETKİN OLMASINI ENGELLEDİĞİNİ DÜŞÜNMEKTEYİM

Av. Cemil Öz ise “Son yirmi yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet kademeleri, kuruluş felsefesinden uzaklaştırıldı” diyerek, “Devlette ideolojik bir boşluk yaratıldı. Buna neden olan siyasi iklim sona ermekte ise de; ileride bu boşluğu dolduracak ne bir siyasi parti, dernek, sendika ne de üniversitelerimiz vardır. Bu boşluğu tıpkı yüz sene önce olduğu gibi, sadece hukukçular ve hukukçuların örgütlü gücü olan ‘barolar’ doldurabilecektir. Bunun bilincinde olan emperyalist güçler; Baroların ve hukukçuların örgütlü gücünü kırmak için ülkemizde açık ve gizli çalışmalar yapmaktadır. Bunun en önemli delili, Baroların bölünmesi, hukukçuların etkinliklerinin ve haklarının kısıtlanma çabasıdır. Ben, bu emperyalist çabaların bir uzantısı olarak, gizli bir elin – bir güç odağının, İzmir gibi cumhuriyetin kalesi olan bir şehirde, Cumhuriyetçi avukatların birleşmesini ve bu suretle “Atatürkçü bir zihniyetin “ baro yönetiminde etkin olmasını engellediğini düşünmekteyim. Eski başkanımız Av. Aydın Özcan’ın çağrısı, bu açıdan önemlidir. Emekleri için teşekkür ederim” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu