İzmir Büyükşehir Meclisi’nde gündem ESHOT: Meclis ikiye...

İzmir Büyükşehir Meclisi’nde gündem ESHOT: Meclis ikiye bölündü

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumu Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşti. Toplantıda, ESHOT için 295 milyon TL’lik borçlanma talebi masaya yatırıldı.

10 Şubat 2021 - 19:37

Toplantıda, “Belediye Meclisimizin 25/11/2020 tarihli ve 05.1097 sayılı Kararı ile kabul edilen ESHOT Genel Müdürlüğünün 2021 Mali Yılı Bütçesinde yer alan en son kesinleşmiş bütçe gelirlerinin 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre belirlenecek yeniden değerleme oranıyla artırılan miktarlarının yılı içinde yüzde onunu geçen 295.000.000,00-TL iç borçlanma kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay alınması, söz konusu kredi için Belediyemizin garantör olması, garantörlük kapsamında her türlü işlemin yapılması ve kredi kullanımı ile ilgili her türlü sözleşme, taahhütname, protokolleri düzenleyip imzalanması için münferiden işlem yapmak üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi hususları” ifadeleriyle gündeme gelen ve ESHOT’un borçlanmasını öngören gündem maddesi Meclis’te gerilim yarattı.

MISIRLI: ESHOT NE KADAR YATIRIM YAPACAĞINI BİLMEK HAKKIMIZ DEĞİL Mİ?

Mecliste konuşan AK Partili Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, ESHOT’un nereye ne kadar yatırım yapacağını bilmenin hakları olduğunu belirterek, “ESHOT’un ne kadar yatırım yapacağını bilmek hakkımız değil mi? Kendi şirketini de böyle yönetiyorsa bu şirketler atar. Oy birliğiyle yapılacaksa ne kadarlık yatırım yapılacağını bilmek hakkımız değil mi? İzmir’de dolaşırken birisi çıksa ESHOT yatırım yapıyor, kaç liralık yatırım yapıyor diye sorsa, meclis üyesiyim, haberimiz yok. ESHOT’un zararları giderilsin diye elimizden geleni yapmadık mı? Denetleyemediğimiz, nasıl kullanıldığını bilmediğimiz bir durum var. Evet karşıyız” dedi.

HIZAL: SİYASETİ YAPIYORSAK İZMİRLİLER İÇİN YAPIYORUZ

AK Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, ESHOT’un ne kadar yatırım yapacağının açıklanmaması nedeniyle red oyu verdiklerini belirterek, 90 dakika uygulamasının neden kaldırıldığını sorarak, “Bir suçlamayla karşı karşıyayız. Önümüze gelmiş yatırım odaklı, hiçbir kredi talebine siyasi anlamda siyasi anlam yükleyerek red oyu kullanmadık. Bunu bu suçlamayı yapanlar da biliyor. Siyasetin nasıl yapıldığını o suçlamayı yapan meclis üyesi arkadaşlara sormak lazım. 295 milyon tl kredi kullanılması söz konusu. Geçmiş dönemde yapılmış bir kredi başvurusundan bahsediliyor, bürokratik eksikliklerden bahsediliyor. Mesele bu değil. ESHOT özellikle tüm dünyayı etkileyen pandemi nedeniyle ekonomik anlamda, bunda hemfikiriz, bir takım sıkıntılar yaşadığının farkındayız. Veriler ortada. Ama aynı ESHOT İzmir’de 15 yıla aşkın devam eden bir uygulamayı kaldırdı, yani İBB. 5 milyon İzmirlinin 90 dakika tabir ettiğimiz doğru uygulamasını, belki de büyükşehir belediyesinin ulaşımdaki tek doğru uygulamasını ortadan kaldırdı. Ama Nilay Hanım çok cüzzi rakamlarla yapıyoruz diyor. İzmirlilerin ulaşım için verdikleri ücreti basite indiriyor. Biz buna karşı çıkıyoruz. İzmirlilerin lehine olan bir uygulamayı ortadan kaldırıyorsunuz, diğer taraftan bir takım yatırımlar yapıyorsunuz. Ne kadarının yatırıma aktarılacağı konusunda bize hiçbir açıklama yapmıyorsunuz, pazartesi meclise geliyor, Salı komisyona, Çarşamba meclise geliyor. Siyasetin dik alası burada yapılıyor. Biz karşı çıktığımızda siyaset yapıyormuş gibi bir suçlamayla karşı karşıya kalıyoruz. Siyaseti yapıyorsak da İzmirliler için yapıyoruz. Diyoruz ki 295 milyonun ne kadarını yatırıma harcayacaksınız? Kaç tane durak yapacaksınız, kaç tane otobüs alacaksınız? Burada bu kredide yatırıma ayrılacak olan bölüm nedir? Çok acelesi olmadığını düşünüyoruz. Tekrar komisyona iade edilir ve biz bunu değerlendiririz. Elbette ki yatırım varsa gerekli desteği veririz. ESHOT bir yandan kredi çekiyor, ir yandan İBB tarafından finanse ediliyor, bir taraftan da zarar ettiğini iddia ederek vatandaşa yük biniyor. Hani arka sıradakiler?” diye sordu.

KÖKKILINÇ: KEŞKE OY BİRLİĞİYLE OLSAYDI

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, ESHOT’un fedakarlık yaparak çalıştığını, pandemi koşulları nedeniyle  olcu sayısında dolayısıyla elde edilen hasılatta büyük düşüş olduğunu kaydederek, “Büyük bir fedakarlıkla çalışıyor. Toplu ulaşım ücretlerini de ne yazık ki yansıtamadık vatandaşlarımıza. Sağlık çalışanlarına ücretsiz hizmet sunuyoruz. Bazı diğer kesimlere de. Pandemi nedeniyle yaklaşık 217 milyon gibi ciddi hasılat kaybı var. 453 yeni otobüs aldı buna rağmen ESHOT. Bunu da borçlanarak aldı. 2021 bütçesinde 410 milyon liralık borçlanma hakkı var zaten. 295 milyon lira borçlanma hakkı istiyor ESHOT. Yaptığı fedakarlık esaslı bir borçlanma söz konusu. Hiçbir sakıncası yok. Keşke oy birliğiyle olsaydı. ESHOT konusu gündeme gelince dönüp dolaşıp 90 dakikaya geliyoruz. Geçmişte de 90 dakikayı net şekilde anlattık. O da CHP’li belediyenin getirdiği bir modeldi. Biz 90 dakikayı 120 dakikaya çıkardık. Vatandaşımız da şu anda memnun” dedi.

“VALİLİK EKSİKLİK GÖRDÜĞÜ İÇİN İADE ETTİ”

“295 milyon liralık borçlanmayla 90 dakika meselesine gelme demagoji. ESHOT büyük yatırımlar yapan bir kurum. Akıllı duraklardan tutun da güneş enerji santralleri içeren pek çok alanda yatırımı olan bir kurum. 2021 için 453 otobüs satın aldı. Bunu da uzun vadede krediyle temin ediliyor. Bu sebeple borçlanıyor. Halk için yaptığı fedakarlık zaten 211 milyon lira. Aceleye gelen bir durum yok. Belediye meclisimiz zaten 295 milyon lira için karar almıştı. Fakat karar hesaplarında eksiklik gördüğü için sayın valilik iade etti. Daha önce alınmasına karar verilmiş biz Valiliğin iade sebebini ortadan kaldırmak için getirdik. Tekrar komisyona gitmesine gerek yoktur. Komisyonlarda oylandığı şekilde geçsin” ifadelerini kullandı.

ÖNAL: ESHOT 295 MİLYON KREDİYİ ÇEKMEK ZORUNDA

CHP Bayraklı Meclis Üyesi Hasan Önal da, ESHOT bütçesinin bir milyar açık verdiğine dikkat çekerek, borçlanmanın yapılmasının zorunlu olduğunu, “İlk artış 10 kuruş. Gelip de milyon dolarları milyon dolarcık olarak nitelendirmiyoruz. Hasan Önal CHP Bayraklı Belediye Meclis Üyesi: ESHOT bütçesi yapılırken 1.6 milyardı. Bir milyar açık verecekti. Siz ESHOT’tan kar mı bekliyorsunuz demişti o gün arkadaşlar. Bugün 295 milyona laf söylüyorlar. ESHOT bu 295 milyonu çekmek zorunda. ESHOT’taki binişleri 5-10’a mı çıkaracağız ki kredi çekmeyelim de” dedi.

ÇALIŞKAN: YATIRIM YAPACAK MISINIZ YAPMAYACAK MISINIZ?

AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan, Valiliğin daha önce alınan meclis kararının nisapsız olması nedeniyle kararı geri gönderildiğini belirterek, “Hiç kimse işin özü ile ilgili konuyu söylemiyor. Bu kadar çok konuşacağımıza İBB Meclisi olarak bir karar aldık. Aldığı kararda yeter nisap yok. Yeter nisapsız karar alıyor. Bunu Valilik fark ediyor ve kararı geri gönderiyor. Gösterilen profesyonellik için teşekkür ediyorum. Halkın takdirine bırakıyorum bu konuyu. Bu kadar tartışacağımıza birisi, alınan para bir proje kredisidir, bunun için uğraşıyoruz, bununla da otobüs alacağız, bu cümleyi söylemek çok zor. Parayı alacaksınız ne yapacaksınız diye soruyoruz sadece. Yeri gelince harcayacağız dedi bir meclis üyesi. Böyle bir şey söylenmez, olabilir mi? İradeye saygı, profesyonellik açısından söylenmez. O zaman meclis boş kararlar alsın, kimse bilgi vermesin, usulen toplanalım gidelim. İş buraya doğru gider. Kast edilen buysa. Yatırım yapacak mısınız yapmayacak mısınız, bunu söylemek çok mu zor?” diye konuştu.

HIZAL: DEMOGOJİ İLE NE ALAKASI VAR?

Tartışma sürecinde tekrar söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal, 90 dakika eleştirisini sürdürerek, bu konu üzerinden demogoji yaptıkları eleştirisinin doğru olmadığını belirtti ve “90 dakikayı takdir ettik ve söyledik. İzmir’de ulaşımdaki en doğru şeydi. Neden bu doğrudan vazgeçiyorsunuz dedik. Bunun demogoji ile ne alakası var. On kuruş olarak küçümseyerek asıl demogoji yapılıyor. Bu şehirde bir noktadan bir noktaya gidilebilmesi için en minimum 2 araç kullanması gerekiyor. Bunun müsebbibi İBB. Kaldırın o zaman bu sistemi. Eski hatları koyun. Bunu da yapmıyorsunuz. Ondan sonra biz on kuruş arttırdık, ne olacak bunda? Ne olacak var mı?” diye konuştu.

BOZTEPE: İBB ASLINDA İYİ DURUMDA DEĞİL, BATIK DURUMDA

AK Partili Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe de söz alarak, büyükşehir belediyesinin borçlanma talebinin batık durumda olması anlamına da geldiğini savunarak, “Birçok şeyi çok çabuk unutuyoruz. Cumartesi günü genel başkanınız İBB Türkiye’deki en düşük borçlanmayla borçlanıyor dedi. Pazartesi günü ESHOT ile ilgili bir borçlanma getiriyorsunuz. O kadar büyük bir sıkıntıdasınız ki demek ki, İBB aslında öyle iyi bir durumda değil, batık durumda” ifadelerini kullandı.

KÖKKILINÇ: DEVLET NE KADAR BORÇLU, BİR DE ONA BAKALIM

Bu iddiaya yanıt veren CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç, “ESHOT’un borçlanmasıyla ilgili zaten arar alınmıştı. Borçlanmak demek batık bütçe anlamına gelmez. Devlet ne kadar borçlu bir de ona bakalım. Devletin de çok yüksek miktarda borçlandığını görürsünüz. Bunların siyaset malzemesi yapılması doğru değil. ESHOT neler yapacağını zaten kitapçıkta anlatıldı” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı