İzmir Büyükşehir Meclisinde gerginlik, Ak Parti salonu terk etti!

İzmir Büyükşehir Meclisinde gerginlik, Ak Parti salonu terk etti!

Güzelbahçe'de yapılmaya çalışılan go-kart pisti ve toplu ulaşımda 90 dakika uygulamasının kademeli hale getirilmesi konuları İzmir Büyükşehir Meclisinde gerilime neden oldu. Ak Parti Grubu salonu terk etti.

14 Ağustos 2020 - 22:52

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Ağustos ayı meclisinin 3. oturumu gergin geçti. Toplantının son bölümünde Ak Partili Meclis üyeleri ile Grup Sözcüsü Hakan Yıldız'ın eleştirileri önce süre tartışmasına neden oldu. Başkan Soyer'in konuşma süresinin bittiğini hatırlatmasına rağmen devam eden konuşmalar karşısında Soyer, “Türkiye’nin hiçbir yerinde bu kadar demokratik meclis yönetilmiyor. Bunu iddia ediyorum. Ben konuşacağım müsaade ederseniz. Böyle bir şey var mı ya! Bu nedir? Bu akıl alacak bir şey değil. Biz sizi nasıl susturacağız? Nasıl herkes gibi dinleyeceksiniz! Şimdi çıkaracağım ama… Grubu da çıkartırım” demesi üzerine Ak Parti Grubu salonu terk etti. Bu olay üzerine şaşkınlık yaşayan Başkan Soyer ise amacının bu olmadığını anlattı. 

'BOL DEMOKRASİ' VURGUSU
Ak Parti Grubunun salonu terk etmesinin ardından sözlerini sürdüren Başkan Soyer, “Ben kimseyi çıkarmadım. Burada düpedüz hadsizliktir. Buna kimsenin hakkı yok. Bazılarına demokrasi bol geliyor. İnanır gibi değil. Bu kadar saygıyla sabırla anlayışla, hoşgörüyle, güler yüzle yönetmeye çalışıyoruz. Bu anlaşılır gibi değil. Biz zarafetimizi koruyacağız ama bu bir zafiyet değil. Biz 15 dakikada normalde bitirebiliriz. Saygıyla dinliyoruz. Saldırıyorlar, batırdın diyorlar. Her türlü hakareti yapıyorlar. 5 dakika kuralı var. Ben kabul etmiyorum… Böyle bir şey yok. Bu büyük saygısızlık, haddini bilmemek ve büyük haksızlık… Hakikaten anlaşılır gibi değil” diye konuştu.  

HIZAL: İLK AKTARMA İÇİN YÜZDE 13 İKİNCİSİ İÇİN YÜZDE 25 ZAM

Ak Parti Grubunu salonu terk etmeye götüren süreç Grup Başkanvekili Özgür Hızal'ın 90 dakika uygulamasına yönelik değişikliğe itiraz etmesi ile başladı. Hızal, yeni toplu ulaşım tarifesi ile 90 dakikanın ortadan kaldırıldığını savunarak, "Bugün CHP ve İYİ Parti meclis üyelerinin oyları ile 12 yıllık saat gibi işleyen ve İzmirlilerin lehine olan ücretsiz 90 dakika uygulamasını sona erdiriyorsunuz. Hem bir taraftan İzmirlileri aktarma sistemine mahkum edeceksiniz hem de bir taraftan bu sistem üzerinden İzmirlilerin cebine göz dikeceksiniz. Bugün yapacağınız bu uygulamayı, şirinleştirmek için de, siz kalkıp, ‘Aslında biz zam yapmıyoruz, fiyat düzenlemesi yapıyoruz, 3.56 TL’yi 3.46 TL’ye düşürüyoruz. Birinci ve ikinci aktarmalarda 50’şer kuruş alıyoruz’ deyip, 50 kuruşu küçümsüyorsunuz, ‘Üçüncü aktarma ve sonrakiler için ücret almıyoruz’ deyip, İzmirlilerin aklı ile dalga geçiyorsunuz. Ve daha da ötesi zam oranları konusunda İzmirlilere yanlış bilgiler veriyorsunuz. Bugün yapılan zam, 90 dakikanın ortadan kalkması ile birlikte, ilk aktarma için yüzde 13, ikinci aktarma için yüzde 25 olacak. Yani, sabah işine gidecek bir vatandaşımız için, eğer bir aktarama kullanıyorsa yüzde 13, iki aktarma kullanıyorsa yüzde 25 zam ile ulaşım ücreti ödeyecek" diye konuştu. 


YILDIZ: 100 METRE İLERİSİNDE VİLLALAR VAR
Ak Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise Güzelbahçe'deki go-kart pisti konusunda CHP'nin algı yaptığını savundu. Konuşmasında bölgenin hava fotoğraflarını çektiğini, üzerinde büyük tartışma yaratılan go-kart pistinin 1996 yılından beri aynı şekilde aynı yerde faaliyet gösterdiğini savunarak, "Go-kart pistinin hemen 100 metre bitişiğinde villalar var. Onlara ruhsat verirken bölge tarım arazisi olmuyor ama konu go-kart tesisi olunca, birden olaya yaklaşım değişiyor. Yine tarım arazisi denilen yerin hemen ortasında moloz üretim tesisi var" diye konuştu. 


Ak Parti Grubunun bu iki konuda yaptığı sert eleştirilere salondu bulunan CHP'li meclis üyeleride karşılık vermek istedi. Dilek ve temenniler bölümünde de devam eden bu karşılıklı sataşmalar sonrasında Başkan Tunç Soyer'in tartışmaları bitirmeye yönelik Ak Parti Grubuna yaptığı uyarılar üzerine de Ak Parti Grubu salonu terk etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’e yine çamur yağdı
İzmir’e yine çamur yağdı
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur vefat etti!
Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur vefat etti!