İzmir Büyükşehir Meclisinde ’ulaşım zammı’ tartışması

İzmir Büyükşehir Meclisinde 'ulaşım zammı' tartışması

İzmir Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım tarifelerine zam yapması mecliste tartışmalara neden oldu. Ak Parti, ESHOT ve İZULAŞ için 64 milyon borçlanmanın talep edildiği mecliste toplu ulaşıma da zam kararının geçmesini doğru bulmadıklarını söyledi.

16 Ekim 2019 - 19:56 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 20:02

Didar DEMİRCİ - İzmir Büyükşehir Belediyesi, ekonomik kriz ve enflasyona rağmen son 17 aydır toplu ulaşım ücretlerine zam yapmadığını belirterek, yeni bir fiyat tarifesini meclis gündemine getirdi.

Komisyonlardan Ak Partinin ret oyu nedeniyle oy çokluğu ile geçerek meclise gelen zam önergesi, mecliste de tartışmalara neden oldu. Ak Parti Grup Başkan Vekili Özgür Hızal, Büyükşehir belediyesinin zammı şirin göstermek için öğrenci tarifesine indirim yaptığını ancak başta 60 yaş üstü olmak üzere diğer tarifelere zam yaptığını savundu. Hızal, "Hem ESHOT için 50 milyon borçlanma talep ediyorsunuz, hem de ESHOT bütçesini ilgilendirdiğini düşündüğümüz toplu ulaşıma yüzde 13 gibi bir zam sözkonusudur. Zamın oranı aslında yüzde 18, ancak belli indirimler de yapıldığını görüyoruz. Ücret tarifesindeki düzenlemelerde muhasebe tekniği açısından da bir gariplik var. İtirazım öncelikle şu bir taraftan 50 milyon kredi talebi, ki olumlu oy kullandık. Ancak diğer yandan bu 50 milyon yetmiyor ve bir zam sözkonusudur. Bu nedenle zamma itiraz ediyoruz. Enflasyon oranında zam yapıldığı söyleniyor ama zammı şirin göstermek için öğrenci tarifesinde indirim yapıldığı söyleniyor. Ama bu indirime rağmen İzmir, yine de benzer şehirlerdeki öğrenci tarifelerinden yüksek. 60 yaş tarifesinde ise yüzde 60 artış sözkonusudur. Muhasebe teknikleri kullanarak gizli zamla dengeleme yapılmıştır. Bir yandan zam yapıyorsunuz ama şirinlik olsun diye de bir yandan indirim yapıyorsunuz. Ama 60 yaş üstüne enflasyonun 3 katı bir zam yapıyorsunuz. Bu nedenle olumsuz oy kullanacağız" diye konuştu.


YENİDEN DEĞERLEME ORANI YÜZDE 23.73

CHP'li Belediye Meclis Üyesi Yeşim Tekoğlu da AK Partili Hızal'ın eleştirilerini cevaplayarak, "Türkiyede sabah uyandığımızda zam haberleri, gece yattığımızda zam haberleri... Ama bunun adı zam değil fiyat düzenlemesi oluyor. Ancak biz yapınca adı zam oluyor. Biz çok güzel sosyal belediyecilik yapıyoruz. ESHOT'a 16 Temmuz 2018'den bu yana hiç zam yapılmadı. Yaklaşık 17 aydır ESHOT'a hiç zam yapılmadı. Oysa yeniden değerleme artış oranı yüzde 23.73'tür. Ancak biz bu tarifenin altında zam yaptık. Öğrenci tarifesi de 1.80'den 1.50'ye çekildi.

Gittiğin kadar öde ve 90 dakika uygulamasında hiç bir değişiklik yapılmadı. Halk taşıt uygulaması da devam ediyor. Hala bu saatlerde yüzde 50 indirimimiz devam ediyor. Biz de çok küçük bir fiyat düzenlemesi yaptık" şeklinde konuştu.

Ak Partili Hüsnü Boztepe ise zamlı tarifenin ileri bir tarihe ertelenmesini talep etti. Ancak bu talep kabul görmedi. Tartışmaların ardından zam önergesi oy çokluğu ile meclisten geçti.


SOYER: İKİ GÜZEL HABERİM VAR

Zam konusundaki tartışmalara katılmayan Başkan Tunç Soyer ise meclise iki güzel haberi olduğunu belirterek, vatandaşların uzun süredir talep ettiği iki yeni otobüs hattının 21 Ekim pazartesi itibariyle hayata geçeceğini duyurdu. Başkan Soyer, "Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine 21 Ekim Pazartesi itibariyle 330 nolu Bostanlı İskele - Metro hattı hizmete giriyor. Bu hatta 8 araç 12 dakikalık sefer sıklığı ile çalışacak. Bu hat çok sıklıkla talep ediliyordu. Uzun ve ince bir çalışma ile bu noktaya gelindi. İkinci güzel haberimiz de yine vatandaşın yoğun talebi vardı. 21 Ekim Pazartesi günü itibariyle 816 Çiğli Hastanesi -Aktarma hattı da 2 araç ve15 dakika sıklıkla göreve başlayacak" bilgisini paylaştı.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hangi illerde yeni vaka sayıları tırmanışta?
Hangi illerde yeni vaka sayıları tırmanışta?
Artvin'de sel felaketi: 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı
Artvin'de sel felaketi: 4 kişinin cansız bedenine ulaşıldı