İzmir Büyükşehir, otobüs ulaşımı için 64 milyon kredi...

İzmir Büyükşehir, otobüs ulaşımı için 64 milyon kredi kullanacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, meclisten otobüs alımlarını finanse etmek üzere İZULAŞ için 14 milyon, görev giderlerini karşılamak amacıyla ESHOT için de 50 milyon TL kredi kullanma yetkisi istedi.

16 Ekim 2019 - 18:54 - Güncelleme: 16 Ekim 2019 - 19:30

Didar DEMİRCİ - İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZULAŞ için 14 milyon, ESHOT için de 50 milyon TL borçlanmaya gidecek. Ekim ayı Belediye Meclisinin ilk bileşiminde ESHOT için 50 milyon liralık borçlanma yetkisi talep edilmiş ve bu talep ilgili komisyonlara sevk edilmişti. Başkanlığın ‘acilen görüşülsün’ notuyla komisyonlara havale ettiği bu önerge Plan ve Bütçe Komisyonundan oybirliği ile kabul edilerek yeniden meclis gündemine sevk edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin ikinci bileşiminde ESHOT için 50 milyon TL borçlanma yetkisi, meclisten oybirliği ile geçerken, aynı bileşimde Başkanlık önergesi olarak bir borçlanma talebi daha geldi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bu kez de İZULAŞ için 14 milyon TL kredi kullanılması için yetki talep etti.

ANA GEREKÇE OTOBÜS ALIMLARI

İZULAŞ için borçlanma yetkisi talep eden Başkanlık önergesinin gerekçeleri şöyle: “İZULAŞ A.Ş. otobüs alımıyla ilgili olarak kullanmak üzere 14.000.000,00-TL'lik banka kredisine ihtiyaç duymakta olup; söz konusu kredinin sağlanması ve kullanılması, borçlanmaların yapılması, krediye ait gerekli garanti ve teminatların verilmesi ile bu işlerle ilgili her türlü sözleşme, taahhütname ve protokollerin imzalanması, kredi kullanımı ile ilgili oluşabilecek bankalar ve resmi kurumlar nezdinde her türlü işlemlerin yapılması ve tamamlanması, sözleşme, taahhütname imzalanması ile ilgili banka/bankalar nezdinde her türlü hesap açılması konularında ve krediye ait her türlü yazışmalarda münferiden işlem yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tunç SOYER’e yetki verilmesi hususunun görüşülmesi… Sözkonusu önerge Cuma günkü meclis bileşimine yetişmek üzere Bütçe ve Şirketler Komisyonuna sevk edildi.

ESHOT GİDERLERİ KARŞILAMAK İÇİN BORÇLANIYOR

Önceki bileşimde Plan ve Bütçe Komisyonuna sevk edilen ESHOT’a ilişkin borçlanma önergesi de bu komisyondan oy birliği ile geçerek yeniden meclis gündemine geldi. 50 milyon liralık borçlanma yetkisi veren önergede borçlanma ihtiyacı şöyle açıklandı:

“ESHOT Genel Müdürlüğünün 2019 Mali Yılı Bütçesinde öngörülen borçlanma kapsamında görev ve hizmetlerinin gerektirdiği giderleri karşılamak amacıyla 50.000.000,00-TL krediye ihtiyaç duyulmakta olup; bu kapsamda Belediye Meclisimizin Kararı ile borçlanılması, söz konusu kredi için Belediyemizin garantör olması, garantörlük kapsamında her türlü işlemin yapılması ve kredi kullanımı ile ilgili her türlü sözleşme, taahhütname, protokolleri düzenleyip imzalanması için münferiden işlem yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu…” Komisyon raporu, meclisten de oybirliği ile geçti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Beko: Saray giderleri bir dakikada 2.020 TL, bir işçi bir ay çalışıyor yine 2.020 TL!
CHP'li Beko: Saray giderleri bir dakikada 2.020 TL, bir işçi bir ay...
Tınaztepe Üniversitesi öğretim üyelerini bekliyor
Tınaztepe Üniversitesi öğretim üyelerini bekliyor