İzmir’de bilinçli tarım için enstitü kuruluyor

İzmir’de bilinçli tarım için enstitü kuruluyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği nedeniyle gelecekte olabilecek kuraklığa karşı vatandaşları bilgilendirmek ve tarımda doğru yöntemleri uygulamalı olarak anlatmak amacıyla eğitim ve araştırma enstitüsü kuruyor. Sasalı Doğal Yaşam Parkı’nın içinde 15 bin metrekarelik alanda yer alacak enstitüde uygulama seraları da olacak.

22 Ekim 2019 - 08:47

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iklim krizi konusunda kamuoyunu bilgilendirmek için AB’nin “HORIZON 2020” programı kapsamında hazırladığı ve Avrupa Birliği’nden 2 milyon 300 bin Avro hibe aldığı “Doğa Esaslı Çözümler” projesinde yapım süreci başladı.  Karşıyaka kent merkezinden Çamaltı Tuzlası’na kadar olan bölgeyi içeren proje kapsamında, Girne Caddesi’nde cep parklar yapan, Sasalı Doğal Yaşam Parkı ve Vilayetler Evi otoparklarında ise yeşil çatı yapım işlerini tamamlamak üzere olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi projenin en önemli halkalarından biri olan “Sasalı İklime Duyarlı Tarım Eğitim ve Araştırma Enstitüsü”nün yapımı için ihaleye de çıktı.

Dokuz ayda tamamlanacak

İhaleye 16 firma katıldı. Değerlendirme aşamasından sonra ihaleyi alan firma ile yapılacak sözleşmenin ardından yer teslimi yapılarak işe başlanacak. Enstitü dokuz ayda tamamlanacak. İzmir Doğal Yaşam Parkı’nın doğu bölümünde, 15 bin metrekarelik alanda yer alacak “Sasalı İklime Duyarlı Tarım Eğitim ve Araştırma Enstitüsü”nde vatandaşları ve çocukları bilgilendirmek için eğitim salonu, laboratuvar ve kütüphane olacak. Binanın dışında ise iklim değişikliğinin tarıma etkilerini gösteren uygulama seraları kurulacak. İlerleyen yıllarda kuraklık nedeniyle açık alanda tarım yapılamayacağı için seralarla oluşturulan kapalı alanlarda örnek uygulamalar yapılacak. Seraları gezmeden önce öğrencilere ve vatandaşlara iklim değişikliğinin etkileri anlatılacak.  Alanda arılar ve böcekler için uzun uçuşla r sırasında dinlenmelerine olanak sağlayacak 10 adet böcek evi de olacak.


Üç serada alternatif tarım örnekleri

Kuraklığın, topraksız tarım ve dikey tarım uygulamalarının anlatıldığı 1000 metrekare alana yayılan üç serada ise 2080 yılında oluşabilecek kuraklığa karşı alınacak önlemler hakkında vatandaşlar görsel olarak bilgilendirilecek. Dikey tarım serasını gezenler üst üste raflarda su içinde yetişen ürünleri görüp, kendi seraları için örnek alacak. Açık tarım alanlarının da bulunacağı enstitü bahçesinde 550 metre uzunluğunda “Doğa Esaslı Çözümlerin” anlatıldığı eğitim yolu (Biyo-Bulvar) olacak. Biyo-Bulvar yolu boyunca yağmur sularının yeraltı sularına karışmasını destekleyen ve sel-taşkın riskinin kontrolünü sağlayan su hendekleri olacak. Eğitim rotasında,  p roje kapsamında uygulamaların anlatıldığı bilgilendirme panoları yer alacak.

Açık tarım alanında iki doğal yöntem

Enstitüyü gezenler açık tarım alanında sırt üstü tarım uygulaması hakkında bilgi sahibi olacak. Bitkilerin köklerini tuzdan uzaklaştırmak için 150 santim yüksekliğinde tümseklerde membran sistemi ile yetiştirilen ağaçlar olacak. Açık tarım alanın bir bölümünde ise biyokömür üretim tesisinde üretilen karbon emisyonunu azaltan ve toprağı verimli hale getiren akıllı toprak uygulaması ile ürün yetiştirilecek.

Çevre projeleriyle Türkiye'de yerel yönetimler arasında öncü bir rol üstlenen İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu alandaki başarısını dünya çapındaki ödüllerle de kanıtlıyor. Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz Haziran ayında  “ISBS2019 Sustainability Award - En İyi Sürdürülebilir Uygulamalar Yarışması”nda dört projesiyle, dört büyük ödül kazandı. Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Texas Tech Üniversitesi, Texas A&M Commerce Üniversitesi, Amerikan Mimarlar Enstitüsü ve ABD Yeşil Binalar Konseyi’nden kent uzmanlarının oluşturduğu yarışma jürisinin yaptığı değerlendirmeye göre "İzmirdeniz-İzmirlilerin Denizle İlişkisini Güçlendirme" projesi "Sürdürülebilir Kent" alanında, "Portakal Vadisi" proj esi "Sürdürülebilir Çevre" alanında, "Gürçeşme Doğa Keşif Parkı ve Kuşaklar Arası Etkileşim Merkezi" projesi "Sürdürülebilir Sosyal Sorumluluk" alanında, "Sasalı İklime Duyarlı Tarım Eğitim ve Araştırma Enstitüsü" ise "Sürdürülebilir Tarım" kategorisinde birinciliği elde etmişti. Ödüller 19 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen 4. Uluslararası Sürdürülebilir Yapılar Sempozyumu’nda sunulmuştu.

Reklam

YORUMLAR

 • 20 Yorum
 • Saliha Yildızlı
  2 ay önce
  Proje tamam***ınca ben de kur almak isterim.
 • Sevil Dokuzer
  2 ay önce
  Zi̇raat mühendisi olarak projeler çok güzel ams lütfen ısı erbabına verin Z. M. O lari var ve bu konularda yetkili ortak calışma yapılması lazım
 • guven cilingir
  2 ay önce
  Bu tarım konusunda eğitimler verilirse kurslar katılmak isterim
 • YEŞİM
  2 ay önce
  Bununla ilgili eğitim kurs verilirse katılmak istiyorum
 • Yeşim
  2 ay önce
  Bu tarım konusunda eğitimler verilirse kurslar katılmak isterim
 • Ayşe filiz kocatepee
  2 ay önce
  Bu proje tamam***dığında çalışmak istiyorumm insallah günü geldiğinde degerlendirirsinizz
 • SAİM ÇAKAN
  2 ay önce
  İŞTE,İNNOVASYON,İŞTE VİZYON.GÖRMEYİ ÇOK İSTERİM.BAŞARILAR BAŞKAN VE EKİBİNE.
 • Halit Sayar
  5 ay önce
  Örnek bir uygulama İzmir Büyük Şehir Belediyesinde projeyi hazırlayan ekibi kutlarım. Tüm belediyelerin de ekonomik durumları kapsamında çeşitli projeler üreterek genç kuşakların geleceklerinde ki iklim değişikleri ile çeşitli gazların atmosferde sera etkilerinin endişelerini bir nebze giderecek projeler üreterek bu projeleri hayata geçirmelerini vatandaş olarak isteriz.
 • fatih K
  6 ay önce
  Umarım belediye park bahçe işlerinden sorumlu yöneticileri değilde biz Ziraat mühendislerinden personel temin edersiniz. yönetim ve çalışan kısmına
 • Mehmet Gülce
  6 ay önce
  Öncü şehir İzmire yakışan projeler, herbiri ayrı önemde. En kısa zamanda uygu***abilir hale gelmelerini canı gönülden dilerim ve mümkün olursa küresel ısınma ve tarımsal üretim konularında katkı sunmak isterim.
 • Yaşar Aygün
  7 ay önce
  Başkanı kutluyorum. Yerli üretime önem vermesi çok önemli. Yakından takip edeceğim
 • Nesrin Esentürk
  7 ay önce
  Dediklerinizi gerçekleştirebilmeniz dileğiyle. Bu çalışmaları sık sık sosyal medyada yayınlayıp haberdar edersrniz iyi olur. Gelecek kuşaklar için yeniden üretime dönelim. Zararın neresinden dönülürse kardır. Kolay gelsin. Bizlerin yapabileceği birşey olursa yine haberimiz olsun.
 • Şükran uzunkaya
  7 ay önce
  Geleneksel,doğal tarım. yerli tohum uygulamalarda gereğinin yapılmasını bekliyoruz
 • Hasan özkan
  8 ay önce
  Bütün bu yapacaklarınızı geliştireceğiniz bitkileri ,İSRAİL in Hibrit ve genleri ile oynanmış tohumları ile mi yapacaksınız. EĞER ÖYLEYSE Sizlerinde İSRAİL den pek farkınız yok SÜSLÜ LAFLARLA YAPACAKLARINIZDAN VAZ GEÇİN BE RAHAT BIRAKIN MILLETİ. İSRAİL e Hizmet etmeyin .
 • Ercan K
  7 ay önce
  Sürdürülebilir tarımda GDO'lu tohumun ne işi var? Bu toprakların ata tohumlarını kul***mayacak zeka ve bilgi seviyesindeki insanlar Horizon 2020 hşbe desteğini nasıl alabilir zaten. İsrailin Abd'nin Genleri DeğiştirilmişTohumlarından yapı*** ürünlerin ithalatını kim serbest bırakıyorsa, onlara anlatıverin vir zahmet duyarlılıklarınızı.
 • Perihan LEYLA SARIHAN
  8 ay önce
  İzmir yöneticilerini tebik ediyorum Harika çok önemli bir çalışma başlatmışlar Yolunuz açık olsun
 • Bayram Çolak
  8 ay önce
  Harika bir girişim. Ülkede çiftçi çok yalnız kaldı. Umarım İzmir BB bu soruna çözüm olur.
 • Suzan Akşit
  8 ay önce
  Tebrikler büyük şehir belediyesi, Tebrikler büyük şehir belediye çalışanları,bu projeyi tüm CHP\'li belediyeler ile paylaşınız, farkımız toplumda görülsün.
 • Eşraf Koç
  8 ay önce
  Dürüst çalışma ile , genç ve dinamik bir ülkede yapılamayacak hiç bir şey yok
 • Süleyman ilter
  8 ay önce
  Olağanüstü bir çalışma. Emeği ge. Enleri kutluyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kovid-19'u yenen doktor anlattı
Kovid-19'u yenen doktor anlattı
Ahşap Palete Can Verdi, Mobilyada Markalaştı
Ahşap Palete Can Verdi, Mobilyada Markalaştı