İzmir’de çukurda boğulan kardeşlerin davasında hapis kararı

İzmir'de çukurda boğulan kardeşlerin davasında hapis kararı

İzmir'in Karabağlar ilçesinde, inşaat alanındaki su dolu çukura düşen 2 kardeşin ölümüne ilişkin 7 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

04 Kasım 2019 - 17:24 - Güncelleme: 04 Kasım 2019 - 17:25

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Mustafa Kar ile sanık avukatları ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Müjgan Bilgen Özen katıldı.

Sanık Mustafa Kar'ın avukatı, müvekkilinin herhangi bir suç işleme kastının olmadığını savundu.

Olaydan önce aşırı yağmur yağdığını ifade eden avukat, "Afet nitelikte bir durum olduğu ve bunun dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bölgede çadırda yaşayan aileler olduğu kesindir. Fakat önlem alınmadığı iddialarını kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Sanık Mustafa Kar ise "Bu olaydan dolayı büyük üzüntü duydum. Suçsuzum, beraatime karar verilmesini talep ediyorum" dedi.

Mahkeme heyeti, bir inşaat firmasının saha sorumlusu Mustafa Kar'a 5 yıl, yine başka bir inşaat firmasının saha sorumlusu Zeynel Dalgıç'a da 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

Diğer sanıklar D.B, M.B, Ç.A, A.D. ve C.B'nin beraatlerine hükmedildi.

Mahkeme ayrıca ceza alan 2 sanığın, "kendisinden beklenen dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmeyen davranışı" için mesleklerinin icrasını infazdan sonra 2 yıl süreyle yasaklanmasına karar verdi.

Bu arada heyet, anne Fatma Tencirlioğlu'nun da "tali kusurlu" olduğunun belirlendiğini bildirerek, hakkında soruşturma yürütülüp kamu davasının açılmasını istedi.

Olay

İzmir'in Karabağlar ilçesi Uzundere semtinde çadırda yaşayan Ali (5) ve ağabeyi Yusuf Tencirlioğlu (8), 14 Ocak 2018 tarihinde inşaat çalışmasının devam ettiği alanda yağmur suyuyla dolan yaklaşık 2 metre derinliğindeki çukurda boğulmuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mavişehir arsalarında İzmir'in istediği mi oluyor?
Mavişehir arsalarında İzmir'in istediği mi oluyor?
Kovid-19'u yenen doktor anlattı
Kovid-19'u yenen doktor anlattı