İzmir’de ormanlara giriş yasağı ne zaman kalkacak?

İzmir’de ormanlara giriş yasağı ne zaman kalkacak?

Türkiye'nin dört bir yanında geçtiğimiz aylarda meydana gelen ve ciğerlerimizi yakan orman yangınları sonrası 2019 yılında yaşanan büyük İzmir yangınını da göz önüne alan İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ormanlara girişlerin yasaklandığını duyurmuştu. İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, kent genelindeki yasakların ne zaman kalkacağı sorusunu Öncüşehir Gazetesi’ne açıkladı.

14 Eylül 2021 - 14:07

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin farklı bölgelerinde yangınlar çıkmış, çıkan yangınlar günlerce söndürülememişti.  

İzmir’de orman yangınlarıyla mücadele kapsamında ise ormanlara giriş çıkışlar yasaklanmıştı. Ormanda piknik ve mangalın yanı sıra yürüyüş yapmak da yasaklar arasında yer aldı. Havaların ısınmasıyla, olası orman yangınlarının önüne geçmek için başlatılan yasakların ne zaman biteceği belli oldu.

Yasakların 30 Ekim’de kalkacağını ifade eden İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, yapılan yasakların her yıl uygulanan rutin bir uygulama olduğunu da belirtti. Derince, “Biz İzmir Orman Bölge Müdürlüğü olarak; geçen sene de önceki sene de bu uygulamayı hayata geçirmiştik. Ormanlara giriş yasağı ile ilgili böyle bir kararımız vardı. Uygulamamız bu seneye mahsus bir hadise değildi. 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında kritik yerlerdeki ormanlarımızı İzmir Valiliğimizin kararıyla yasaklıyoruz. Uygulamamız kritik yerlerdeki yangınları önlemekte etkili oluyor” dedi.

Öte yandan Derince İzmir’de son zamanlarda artan yangınların ise insanların dikkatsizliğinden kaynaklandığını, özel bir sebebi olmadığını vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de otomobil iş makinesine çarptı: 1 ölü
İzmir’de otomobil iş makinesine çarptı: 1 ölü
Pakdemirli, 'İzmir söz sizde' dedi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu
Pakdemirli, 'İzmir söz sizde' dedi ve çarpıcı açıklamalarda...