İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde 4 adaylı seçim

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde 4 adaylı seçim

İzmir Gazeteciler Cemiyeti üyeleri, 17’nci başkanını seçmek için bugün sandık başına geldi.

23 Haziran 2021 - 12:31 - Güncelleme: 23 Haziran 2021 - 12:41
Reklam

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Gazeteciler Cemiyeti 17’nci başkanını seçmek için bugün sandığa gidiyor. Mevcut başkan Misket Dikmen’in tüzük gereği aday olamayacağı seçimde dört isim başkanlık için yarışıyor.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nin 17'nci başkanlığı için yarışan; mevcut yönetimde başkan yardımcısı olarak görev yapan Emek ve Gelecek Grubu adayı olarak Dilek Gappi, Dokuz Eylül Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Birlikte Güçlüyüz Grubu adayı Murat Atilla ve Özgür İGC adayı Mustafa Yılmaz ve geçtiğimiz hafta aday olan Mehmet Ali Okumuş seçim için meslektaşlarının karşısına çıkacak.

Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen seçimde salt çoğunluğu alacak isim İzmir Gazeteciler Cemiyeti 17’nci başkanı olacak. Seçimde Divan'a Levent Bimen, Mustafa Çabuk, Memduh Zaptikar, Muhittin Akbel seçildi.

GELECEĞE DÖNÜK BİR İŞARET

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Divan Başkanı Levent Bimen, "Ülkemizin ekonomik sosyal sıkıntılar yaşadığı günümüzde her sorunun üzerine tuz biber alan krona belasına karşı İGC'nin Genel Kurulu'nda gecikmeli de olsa buluşma hepimizin için bir şanstır. Bu nedenle kurulumuz katılan tüm meslektaşlarımıza İGC'ye sahip çıktığı için teşekkür ediyoruz. İGC geleceğe dönük bir centilmenlik yaşadı. Tüzüğümüz gereği görevinden uğurlayacağımız Misket Dikmen'in duyarlı davranışıyla genç arkadaşlarımızın katılımları eklenince yepyeni bir genel kurula tanık olduk. Üç başkanın ortak fikri ile divanı oluşturması geleceğe yönelik tüzük hazırlama konusunda bir işaret olduğunu düşünüyorum.

MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN KARANLIKLAŞAN BİR DÖNEM

Divan Başkanı Bimen'in ardından kürsüye çıkarak açıklamalarda bulunan İGC 16'nci Başkanı Misket Dikmen ise, "Çok zorlu günlerde , yaklaşık 1,5 yılı bulan pandemi sürece, 7 ayını dolduran deprem süreci, sanırım biraz ötelenmesine neden oldu. Olağan genel kurulumuz 27 Mart öncesi 15 martta takvimleşmişti. Ancak gerçekleştirilemedik ve ertelenmek zorunda kaldı. Bildiğiniz gibi 2015 yılının Mart ayından beri 2 yıldır bu görevi üsteleniyorum. Bu süreçte İGC'nin varlığına, itibarına en yakışan en yaygın biçimde çalışmalarını süren bir yönetim olmaya çalıştık. Gazetecilik mesleğinin itibarını yok edildiğin, gazetecilik yapmaya çalışan meslektaşlarımızın bin bir türlü baskıya maruz kaldığı, yüzleri kızarmadan gazeteciyim diye ortalıkta dolaşanların olduğu, gazetecilerin gazetecilik yaptığı için şiddete maruz kaldığı bir ülkede hepimizin çok büyük ortak sorunları olduğu malum. Öyle bir sektörün ortasındayız ki herkesin gözü kulağı bizim üstümüzde. Kendi içimizdeki çürümeye baktığımızda kaygılarımız artıyor. Bu anlamda son iki günde şiddete maruz kalan meslektaşlarımıza geçmiş olsun deme istiyorum. Bizim söylemelerimizde yer aldı. Bir meslek örgütüyüz. Sadece sosyal dayanışa içinde değil as olan mesleki dayanışma içinde yürümesi gerekir. Biz bu yolda yürümeye çalıştık. Muhalif seslere tahammülü olmayanlara her türlü hukuki baskılar ile sindirmeye çalışanlarına karşın güçlünün yanında yer alan baskılar karşısında sessiz kalanlar var. Bizi ve mesleğimiz en çok onlar öldürüyorlar. Ülkemizde basın özgürlüğü çok0k zor bir süre. Giderek karanlıklaşan bir dönem. Bu karanlık kendisini ve hepimizi içine çekiyor. Bizler için daha güçlü ve kararlı olmak baş görevimizdi. Demokratik ve çağdaş bir ülkede, demokrasinin vazgeçilmezlerinden biri bilgi erişimini, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çok sesli basını varlığıdır. Biz bu inanç çerçevesinden çalışmalarımı yürüttük. Genel kurulumuzda da bunun ne olduğunu ifade ederek söz verdik. İGC olarak gerektiğinde hukuki başvurularda bulunduk davaları takip ettik. Cemiyet tarihimiz içinde basın meslek örgütleri ile birlikte harekete ettik" dedi.

BASIN APARTMANI YENİDEN YAPIALCAK

İGC'nin kordon da yer alan 'Basın Apartmanı' hakkında da bilgilendirme yapan Dikmen, "30 Ekim 2020'de İzmir'de yaşanan deprem birçok yere hasar verdi ve bu depremde cemiyet binamızda hasar aldı. Biz burada gerek Çevre ve Şehircilik gerek TMMOB gerekse özel inceleme grupları ile iletişime geçtik. Karşımızda 2 seçenek vardı biri güçlendirme biri yeniden yapma. Binanın zemin kolonlarında çok ciddi hasar olduğu belirlendi ve güçlendirmenin çok iyi bir çözüm olmayacağı konusunda rapor hazırlandı.  Tüm mülk sahiplerinin yıkılıp yeninden yapılması yönündeki görüşü ile yıkılıp yeninden yapılmasına karar verildi. Bir takım imar değişiklikleri söz konusuydu ve bu imar değişikleri çerçevesinde çok yönlü araştırmalar ile kentsel dönüşüm için başvuru yapıldı, şu an da bir proje hazırlanıyor.  Basın apartmanı için kurulan komisyon çok çalışkan, her yönden takip eriyor. Konak Belediye Başkanımız ile yaptığımız görüşmede çok yardımcı olundu ve bundan sonrada yardımcı olunması için talimatlar verildi" diye konuştu.

LİSTELER BELLİ OLDU

ÖZGÜR İGC LİSTESİ 


GÜÇLÜ CEMİYET, ŞEFFAF YÖNETİM LİSTESİ 


EMEK VE GELECEK GRUBU LİSTESİ 


BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ GRUBU LİSTESİ 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de orman yangını çıktı!
İzmir’de orman yangını çıktı!
İzmir’de korkutan baca yangını
İzmir’de korkutan baca yangını