İzmir’in çöpü ekonomik ve ekolojik değere dönüşüyor

İzmir’in çöpü ekonomik ve ekolojik değere dönüşüyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en önemli çevre projelerinden birine daha imza atarak Harmandalı Düzenli Atık Depolama Sahası’nda elektrik üretmeye başladı.  Yapımı tamamlanan “Biyogaz Tesisi” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle hizmete alınıyor. 

23 Kasım 2019 - 16:41

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye'ye örnek olacak bir çevre projesini hayata geçirdi.  Yıllardır çeşitli sıkıntılarla gündeme gelen Harmandalı Düzenli Atık Depolama Alanı,  yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı, çöpten elektrik enerjisinin üretildiği bir tesis haline geldi. Atıklardan oluşan gazlar elektrik enerjisine dönüştürülmeye başlandı. Sahada kurulan 15 MWh enerji üretim kapasiteli “Biyogaz Tesisi”, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı törenle hizmete alınıyor.

Elektrik şebekeye iletiliyor

Tesiste, drenaj ve gaz toplama amacıyla yatay ve dikey, çeşitli kesitlerde 38 bin metre boru döşendi. Boru hatlarından pompa istasyonları ile tesiste kurulu 14 adet gaz motoruna iletilen metan gazı ile elektrik enerjisi üretilmekte ve doğrudan ulusal elektrik dağıtım şebekesine veriliyor.

90 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak

Harmandalı Biyogaz Tesisi’nde yıllık 80 milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek yılda yaklaşık 160 bin MWh elektrik enerjisi üretilecek.

Bu değer; 4 kişilik bir ailenin enerji tüketim miktarları (Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre) göz önüne alındığında 90 bin hanenin (TÜİK verileri baz alındığında) enerji ihtiyacını karşılayabilecek güce karşılık geliyor.

Karbondioksitten 21 kat daha fazla kirletici etkisi olan metan gazının hem yüksek sera gazı çarpan etkisi ile atmosfere salımının engellenmesi ile birlikte iklim değişikliği ile ilgili mücadelede önemli bir adım atılmış oldu.

Çöp döküm sahası ağaçlandırılıyor

“Harmandalı Atık Depolama Sahasının Rehabilitasyonu” çalışmaları tamamlandığında Harmandalı'nda çöplerin yerini yemyeşil bir bitki örtüsü alacak. Sahanın depolamaya kapatılan kısımları rehabilite edilerek ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları ile İzmir 90 hektarlık yemyeşil bir vadi kazanacak.

Rehabilitasyon sürecinin ilk etabı kapsamında 25 bin m² alanın bitkilendirme-ağaçlandırma çalışmaları tamamlandı. Alana 30 bin adet bitki (Kazayağı, Katırtırnağı), 20 bin adet ağaç (Yalancı Akasya, Akdeniz Servisi, Erguvan, Akçaağaç) dikildi. Ayrıca 3 ton yulaf tohumu kullanıldı.

Ayrıca sahada rehabilitasyon çalışmaları kapsamında çöp sızıntı sularını tahliye etmek üzere, yağmur suyu toplama ve drenaj sistemi yapılıyor, arazi teraslanıp sıkıştırılıyor, yeniden şekillendiriliyor. Peyzaj kotuna göre tesfiye ediliyor ve üst örtü ile geçirimsiz tabaka sağlanıyor.

"Fiziki Ayırma Tesisi" ile "sıfır atık"

Yine rehabilitasyon projesi kapsamında ilerleyen süreçte “Fiziksel Ayırma Tesisi”  kurularak, sıfır atık projesine uygun bir çalışma yapılacak. Böylelikle biyogaz tesisinin enerji verimliliği de artacak. Geri kazanılabilir atıklar değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacak. Daha temiz ve daha sağlıklı bir çevre ile birlikte ülke ekonomisine büyük yarar sağlanacak. Atığın içerisinde bulunan plastik poşetler ve benzeri uçuşan maddeler de fiziksel ayırma tesisinde ayrıştırılacağı için katı atık sahasının çevresi ve Harmandalı bölgesinin daha temiz olması sağlanacak.

Ekolojik eğitim merkezi olacak

Saha bir yandan rekreasyon ihtiyacına cevap verirken bir yandan da pilot ölçekte sera ve tarımsal faaliyetler ile sıfır atık uygulamaları kapsamında atıkların ayrı toplanması, geri dönüşümü, yenilenebilir enerji ve benzeri çevresel konularda eğitim merkezi odağı haline dönüşerek öğrencilerin ve ilgililerin ziyaretine açılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
Mola esnasında fenalaşan temizlik görevlisi hayatını kaybetti
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu
İçişleri Bakanlığı 'Kademeli Normalleşme Tedbirlerini' duyurdu