İzmir Kent Konseyi yönetimini yeniliyor!

İzmir Kent Konseyi yönetimini yeniliyor!

İsmet İnönü Sanat Merkezi’inde bugün yapılan İzmir Kent Konseyi Başkan ve yönetim seçimi 9 adayla gerçekleşecek.

29 Şubat 2020 - 13:57

İzmir Kent Konseyi, bugün İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yeni başkanını ve yönetimini belirleyecek. Yeni yönetim kadrosu ve başkan için yapılan seçimlere 9 isim aday oldu. Adaylar sırasıyla; Adnan Yüksel Gürüz, Feyyaz Sungur, Hamit Mumcu, Kenan Uzuner, Kırbes Seyhan Aydın, Mehmet Keskin, Nusret Doğan Albayrak, Saniye Nazik Işık ve Yalçın Kocabıyık.

Genel kurulda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de yer alıyor.TURLU SEÇİM!

Seçimin ilk turunda katılımcı üye sayısının 3’te 2’sinin oyunu alan adaylar ikinci tura kalacak. İkinci turda ise en yüksek oyu alan 2 kişi son turda yarışacak ve en çok oyu alan isim başkan seçilecek.

Genel kurulda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Ölümle burun buruna çok zor dönemden geçiyoruz. Hep beraber. Dün 33 şehitti. Akşam bir tanesinin daha haber geldi. Daha neler yaşanır bilmiyoruz. Onun için özellikle STK’ların tüm siyasetin tek bir ağızdan söylememiz gereken tek bir şey var. Hemen ve derhal barış, savaşa hayır, savaşa hayır savaşa hayır” dedi.

TOPLUM KABUL ETMİYOR!

Soyer, “Kent Konseyi kentin tüm paydaşlarının yer aldığı ve politikalara halkın katılımını sağlayan önemli bir kuruluş, halk ile yerel politikanın katıldığı yerdir. Halkın sadece seçim dönemlerinde değil her zaman katılımı gerekir. Halkın siyasete katılımını yerelde sağlamak gerekiyor. Kent Konseyi kente dair paydaşlık aktif vatandaşlık kentlilik bilinci çerçevesiyle halkın yönetimine katılması konusunda büyük fırsat sunar. 5 yılda bir sandık anlayışı değildir, belirli bir durakta inilen anlayış hiç değildir. Toplum kendini seçim zamanı hatırlanan siyasi anlayışları kabul etmiyor. Görüşlerin yönetime yansımasını ve nerelere ne harcandığını bilmek istiyoruz. Karar süreçlerine katılım sağlamaları gerekiyor” diye konuştu.


ÜLKEYE İLHAM OLMAK İSTİYORUZ

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Kent Konseyi bu süreçte rolü ve sorumluluğu çok önemlidir. Katı merkezi yönetim anlayışını, yerel demokrasiyi yönlendirerek yenebiliriz. Ekmek kadar su kadar ihtiyaç duyduğumuz demokrasiyi güçlendirmemiz için yerelden yürümemiz gerekir. Bize katkı sağlayacak Kent Konseyi ile sağlamak mümkündür. Başta dezavantajlı gruplar olmak üzere yerel demokrasiyi güçlendirmek için çok yoğun çalışması gerekiyor. Her temsil mekanizmasını fethedilmesi olarak görülmesidir. Demokratik seçimler bile hayat memat gibi değerlendirilip kutuplaştırıcı bir seçime dönüşüyor. Burası güncel siyasete bulaşmayan bir yer sayılmalıdır. İzmir Kent Konseyi diyalog, iş birliği, dayanışma, barış ve demokrasi ile önemli değerlerimizin ortak akılla buluştuğu bir yer olmalıdır. Dilerim bugün ki Genel Kurulunun İzmir’in demokratik köklerine uygun bir şekilde geçer”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 milyon ödüllü PKK'lı Hakkari'de teslim oldu...
1 milyon ödüllü PKK'lı Hakkari'de teslim oldu...
CHP ve Ak Partide yeniden kongre heyecanı başlıyor
CHP ve Ak Partide yeniden kongre heyecanı başlıyor