İzmir ulaşımında kritik ihale!

İzmir ulaşımında kritik ihale!

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan Akıllı Ücret Toplama Sistemi’nde kazanan E-Kent firması olurken, ihaleye katılan diğer firmalar da Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itiraz etmiş fakat bu itiraz reddedilmişti. KİK’in aldığı karar da daha sonrasında Ankara İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Şimdi 8 Şubat’a kadar yeni sisteme geçilmezse ‘kağıt bilet’ uygulamasına geçilmesi bekleniyor.

02 Şubat 2020 - 14:56

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün yaptığı ‘Akıllı Ücret Toplama Sistemi’ işletim ihalesi, katılan kurumların itirazına neden oldu. 7 Eylül’de süresi sona erecek uygulama için 119 milyon TL muhammen bedel tespit edilerek çıkılan ihalede sistemi 4 yıldır işleten Karbil Yazılım ve Bilişim Teknolojileri Tic. A.Ş 130 milyon TL ile en yüksek teklifi vermişti. İhale komisyonu, aynı ihalede Ankara başta olmak üzere birçok ilde çalışmaları bulunan E-Kent Elektronik Ücret Toplama Sistemleri A.Ş’nin 57 milyon TL’lik teklifini kabul etti. Karar, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün de onayı ile geçerli sayılmıştı.

Yasal sürecin ardından ihaleye katılan firmalar durumu KİK’e taşıyarak itirazda bulundu. KİK, itirazları değerlendirdikten sonra reddetti. Bu dönemde yaşanan zaman kaybının sorun teşkil etmemesi için kurum, ihale halen kendisinde bulunan Karbil ile geçici süreli anlaşmalar yaparak işi uzattı. Olası mağduriyetin önüne geçmek için yapılan işlem bu kez yargıya takıldı.

KİK’in yapılan itirazı reddetmesinin üzerine karar yargıya taşındı. Ankara İdare Mahkemesi, KİK kararlarını iptal ederken ihalede “düzeltici işlem” belirlenmesine karar verdi. Bu süre içinde ihaleyi kazanan ve sözleşme imzalamak için masaya oturan E-Kent Firması’yla yapılan görüşmeler yetersiz kaldı.


Sistemi halen daha işleten Karbil Firması’nın yeni bir uzatma işlemine yanaşmaması üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin E-Kent firmasıyla 8 Şubat’ta sözleşme imzalayacak.

ESHOT Genel Müdürlüğü’nün yetkili birimleri yeni sistem için otobüslerde kullanılan validatörleri E-Kent firmasına uyumlu hale getirme işlemlerini ise sürdürüyor.

Mahkeme ve KİK arasında mekik dokuyan Büyükşehir yeni gelen karar sonrası 8 Şubat tarihine kadar geçişi tamamlayamazsa yeni bir ihale süreci zaman kaybına neden olacağı için “kâğıt bilet” sistemine geçecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de kardeş kavgasında kan aktı!
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı
İzmir'de feci kaza! 2'si çocuk 3 kişi yaralandı