İzmir Valiliği Menemen’e Başkanvekili görevlendirdi!

İzmir Valiliği Menemen'e Başkanvekili görevlendirdi!

Menemen Belediyesi’nde krize dönüşen başkanvekili seçimine İzmir Valiliği el koydu. Menemen Belediye Meclisinde başkanvekilliği kurasını gerçekleştirmek için Vali Yardımcısı görevlendirildi. Kuranın çekileceği gün de açıklandı.

07 Ocak 2021 - 23:53

Menemen Belediyesi’nde başkanvekili seçimi için kura çekimi dün (Perşembe) gerçekleşen meclis toplantısında da yapılamamıştı. CHP ve İyi Parti Grubu Başkanvekilliği kurası maddesini gündemden çıkarmışlardı.

Bu gelişmenin ardından İzmir Valiliği olaya resmen el koydu. İzmir Valisi Yavus Selim Köşger tarafından Menemen Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda; Menemen Belediye Başkanvekili olarak Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ın görevlendirildiği bildirildi. İlgili yazıda Belediye Başkan vekilini belirlemek üzere 12 Ocak Salı Günü saat 14.00’te Menemen Belediye Meclisinin toplanacağı ve kura çekiminin gerçekleşeceği de yer aldı.

46. MADDENİN VERDİĞİ YETKİYLE

Valiliğin Kaymakamlığa gönderdiği yazıda; 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 46. Maddesinin ‘Belediye başkanlığının herhangi bir nedenle boşalması ve yeni belediye başkanı veya başkan vekili seçiminin yapılamaması durumunda seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına büyükşehir ve il belediyelerinde İçişleri Bakanı, diğer belediyelerde vali tarafından görevlendirme yapılacağı, görevlendirilecek kişinin belediye başkanı seçilme yeterliğine sahip olmasının şart olduğu’ hükmü belirtilerek Vali Yardımcısı Hulusi Doğan’ın Menemen Belediyesi Başkanvekili olarak görevlendirildiği bildirildi.

İTİRAZ RET OLDU KARAR KESİNLEŞTİ

Yazıda ayrıca, İzmir 2. İdare Mahkemesi tarafından kura çekimine ilişkin yürütmenin durdurulmasına karar verildiği, bu karara yapılan itirazın İzmir Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddi doğrultusunda yargı kararının kesinleşmesinden dolayı 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 45. Maddesi hükümleri doğrultusunda Menemen Belediye Meclisi’nin Belediye Başkan vekilini belirlemek üzere kura çekimi için Menemen Belediyesi Hizmet Binası Meclis Toplantı Salonu’nda 12 Ocak Salı Günü saat 14.00’da toplanmasının Valilik tarafından uygun görüldüğü yer aldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir’de sağanak yağış ve kar teyakkuzu
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son iki gündür kendi rekorunu kırıyor
İzmir Valisi’nden korkutan ‘Omicron’ açıklaması: İzmir son...