Karabağlar meclisinde ’Kentsel dönüşümde samimiyet’...
  • Reklam

Karabağlar meclisinde 'Kentsel dönüşümde samimiyet' atışması

AK Parti Karabağlar Belediye Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, “Kentsel dönüşüm raporu vatandaşlarımızın sorunlarını giderecek nitelikte bir rapor değildir” dedi.

01 Eylül 2020 - 23:08

Karabağlar Belediye Meclisi eylül ayı toplantısı Başkan Muhittin Selvitopu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda CHP, AK Parti, İYİ Parti ve MHP üyelerinin de içinde yer aldığı kentsel dönüşüm araştırma komisyonunun hazırlamış olduğu rapor tartışıldı. AK Parti adına Fikret Mısırlı ve Fırat Eroğlu raporu yetersiz buldukları gerekçesiyle şerh koydu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen Uzundere ve Yurtoğlu mahallelerini kapsayan 32 hektarlık kentsel dönüşüm alanında yer alan hak sahiplerinin taleplerini içeren şerh mecliste okundu.  AK Parti üyesi Fikret Mısırlı’nın “samimiyet” ifadesi de tartışma yarattı.

Mısırlı, raporda  birinci Etap Alt yapı, galeri hattı ve üst dere kolunun yapımının devam ettiğinin yazılı olduğunu ifade ederek, “Ancak buranın ne zaman tamamlanacağı bilgisi bulunmamaktadır. Raporda II. Etap ihale kapsamında 68 yapı ve 185 bağımsız birimin tahliye ve yıkımı sağlanmış 12 blok 406 bağımsız birimin yapım işi hızla devam etmektedir denmekte ,İzmir Büyükşehir Belediyesi Uzundere ve Yurdoğlu Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Mağdurlarımıza teslim tarihi 2020 Mart ayı olarak duyurulmasına rağmen üzerinden 6 ay geçmiş ve ne zaman teslim edileceği ilgili cevap olarak da en kısa zamanda diye muallak cevap verilmektedir” dedi.

ÇELİŞKİLİ İMAR UYGULAMALARI

Mısırlı, mahallelerde yaşayan vatandaşın beklentilerine de değinerek, “Raporda İzmir Büyükşehir Belediyesi Uzundere ve Yurdoğlu Mahallelerimizi Kentsel Dönüşüm Bölge Mağdurlarımızın ne zaman teslim edileceği belli olmayan evleri için yaptıkları ödemeleriyle ilgili rahatlatacak bir çalışma yapılmamıştır. Raporda Kentsel Dönüşüm/Gelişim Alanı” olarak ilan edilen bölge yerel yönetimlerin çarpık ve kaçak yapılaşmaya göz yumması nedeniyle imar planına aykırı yapılaşmış 497 yapı, 1170 bağımsız birim bulunan 6 bin kişi ikamet ettiği belirtilirken, yürürlükteki ‘Cennetçeşme – Uzundere - Devrim Mahalleleri 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ve Plan Kararları’ ile yoğunluk arttırılmadan, bölge insanının yaşam tarzları ve gereksinimleri, mevcut yapı stoğu, yapı karakterleri ve arazinin fiziki durumu dikkate alınarak farklı büyüklük ve plan çözümleri ile proje hazırlanmıştır. Denmektedir. Oysa ki 1. Etab 8 Kat olarak inşa edilirken Rapora göre diğer etaplarda yoğunluk arttıran , bölge insanının yaşam tarzları ve gereksinimleri dikkate alınmadığı mevcut yapı stoku, yapı karakterleri ve arazinin fiziki durumu dikkate alınmadığı farklı büyüklük ve plan çözümleri ile proje hazırlanması nedeniyle yapılan İmar planlarının revize edilerek 15 kata çıkarılmasına Karabağlar Belediyesi’nin kat artışını desteklediğini açıklaması çelişkili imar uygulamalarına göz yumduğu gözlemlenmiştir” diye konuştu.

11 KAT SORUMLULUK GETİRİYOR AMA…

Mısırlı, Karabağlar Belediyesi’nin açtığı davalarda samimi olmadığını da savunarak, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Uzundere ve Yurdoğlu Mahallelerimizi Kentsel Dönüşüm

Mağdurlarımız sorunlarının giderilmesi için Ak Parti Gurubumuz adına verilen soru önergemizde dönüşümden mağdur edilen vatandaşlarımızın sorunlarının giderebilecek rapor niteliğinde olmamıştı. Çevre ve Şehircilik bakanlığının 6306 sayılı kanun çerçevesinde bölgemizde Riskli Alan olarak ilan edilen 540 hektarlık Kentsel Dönüşüm planlarına Karabağlar Belediyesince açılan iptal davalarında yeşil alan azlığı, sosyal donatı alanlarındaki eksiklikler ve zemin artı 11 kat bölgeye ciddi bir yoğunluk getiriyor diye gerekçeleri ortaya koyulurken Uzundere ve Yurtoğlu Mahallerindeki yüksek katlı yapılaşmanın önünü açmasını destekliyor olması Türkiye’nin en büyük Kentsel Dönüşümün önünü tıkamak için açılan davalarda samimi olmadığı sonucu ortaya çıkmaktadır” açıklamasını yaptı.

SAMİMİYET SÖZÜ TARTIŞMA YARATTI

Mısırlı’nın konuşması üzerine söz alan CHP Meclis Üyesi Bülent Sözüpek de, “samimiyet” sözüne işaret ederek, “ AK Parti Grubu kendi verdikleri araştırma önergesine şerh koymuşlar. Yüzde yüz uzlaşıyla insanlar orda oturmakta. Samimiyetsizlik üslubunu yakıştıramadım. Pandemi dolayısıyla 30 Ağustos’u yasakladılar; ama mitingi yaptılar. Sokaktaki vatandaşlara sorun. Ekonomiden memnun olan var mı? Büyükşehir Belediyesi Başkanına kimse samimiyetsiz diyemez. Özür dilemeye davet ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Mısırlı da, özür dilenecek bir durum olmadığını kaydederek, “Biz komisyon raporunu samimiyetsiz ve eksik bulduk” sözleriyle cevap verdi.

Rapor, AK Parti’nin şerhiyle oybirliğiyle meclisten geçti.

GAZETECİLERE SALDIRIYI KINAMAYA İZİN YOK

Mecliste ayrıca AK Parti Meclis Üyesi Derya Pala da dilek ve temenniler bölümünde geçtiğimiz günlerde CHP İl Gençlik Kolları kongresinde gazetecilere yönelik yapılan saldırıyı gündeme getirdi. Pala’nın, “Basın mensuplarına yapılan hain ve çirkin saldırıyı kınıyorum. Adaleti ve demokrasiyi savunan parti mensuplarının böyle bir davranışı bir daha sergilememesi gerekir” demesi üzerine Başkan Selvitopu konuşmayı yarıda kesti. Selvitopu, “Meclisimizle ilgili bir temenniniz varsa söyleyin. Söz ettiğiniz konuyu kamuoyu zaten biliyor” dedi. Mecliste de CHP’li üyeler, “Kimseye hain diyemezsiniz” sesleri yükseldi.
Mecliste ayrıca 1 Eylül Dünya Barış Günü ve 9 Eylül İzmir’in kurtuluşuyla ilgili de mesajlar verildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de şüpheli ölüm!
İzmir'de şüpheli ölüm!
İzmir Valisi Köşger'den Kovid-19 uyarısı
İzmir Valisi Köşger'den Kovid-19 uyarısı