Karaburun’a RES ve GES tehdidi, yine yüzlerce ağaç kesildi

Karaburun'a RES ve GES tehdidi, yine yüzlerce ağaç kesildi

Karaburun Belediye Başkanı Avukat İlkay Girgin Erdoğan, adeta isyan etti. Başkan Erdoğan, bir GES projesi için kesilen ağaçların görüntülerini paylaşarak, "Başka yerde rüzgar esmiyor mu, başka yerde güneş açmıyor mu?" diye sordu.

18 Ağustos 2020 - 13:28

Karaburun bir süredir rüzgar enerjisi yatırımcılarının gözdesi halene geldi. İlçede ardı ardına RES projeleri hayata geçiyor. İzmir'in doğası korunan ender bölgelerinden olan Karaburun'daki bu projeleri, ormanları ve doğayı tehdit etmeye başlarken, rüzgarın ardından şimdi de güneş enerji santrali için ilçede bir firmaya izin verilmesi ve firmanın yüzlerce ağacı keserek, alanı yatırıma hazırlaması ilçede büyük tepkilere yol açtı. 

"YOĞUN AĞAÇ KATLİAMI"
CHP'li Karaburun Belediye Başkanı Avukat İlkay Girgin Erdoğan da bu isyanı dile getirdi. Erdoğan, "İçemiz, bu kez Güneş Enerji Santralleri’nin (GES) tehdidi altında... Küçükbahçe köyümüzde bir turizm şirketi tarafından, doğa harikası İris Gölü’ne birkaç yüz metre mesafede sık çam ağaçları ile kaplı 300 dönüm orman arazisinde kurulacak GES için yoğun ağaç katliamı yapılıyor. Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇKB) sınırları içinde kalan arazide yapılacak projenin inşaatına, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararı alınmaksızın başlanması ise üzüntümüzü daha da artırıyor. RES istilasından sonra GES istilası ile doğamızın ve ormanlarımızın katledilmesine izin vermeyeceğiz. Güneş her yerde aynı güneş. Dağın başındaki çorak arazide de GES kurulabilir. Sık çam ağaçlarının olduğu orman güneş santrali kurulduğu dünyanın neresinde görülmüş? Proje en kısa sürede iptal edilmeli ve bu katliamı yapanlar araziyi yeniden ağaçlandırmalı. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANINA ÇAĞRI
Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere, devletimizin tüm yetkili kurumlarını göreve davet ediyorum. 
Ve sizler adına soruyorum: Tüm onay ve izin süreçlerini Ankara’dan halleden yatırımcılar neden sadece Karaburun’a doluşuyor? 
Başka yerlerde rüzgâr esmiyor mu? Başka yerlerde güneş açmıyor mu? Ama pes etmeyeceğiz! Doğamızı, ormanlarımızı, denizimizi, canlı yaşamını korumaya kararlıyız!"

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TikTok fenomeninin hesabı 'müstehcen' paylaşımlar nedeniyle kapatıldı
TikTok fenomeninin hesabı 'müstehcen' paylaşımlar nedeniyle...
 İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın
İzmir'de tekstil atölyesinde korkutan yangın