Karantina otobüsünden kaçırılan 2 kişi kim?

Karantina otobüsünden kaçırılan 2 kişi kim?

Dün akşam Avrupa ülkelerinden gelen Türk vatandaşlarını karantina bölgelerine taşıyan otobüslerden 2 kişinin kaçırıldığı iddiası sosyal medyada görüntüleriyle birlikte hızla yayıldı. Olayın infial yaratmaması içi İçişleri ile Adalet Bakanları anında açıklama yaptı. Karantina otobüsünden kaçırılanlardan birisinin Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kızı olduğu iddia edildi. Şahin ise iddiayı yalanladı.

18 Mart 2020 - 13:21 - Güncelleme: 18 Mart 2020 - 13:47

Ölümcül virüsün etrafına set çekmek ve toplumda kontrolsüz bir şekilde yayılmasını önlemek için karantina şartlarına uymak hayati önem arz ediyor. Buna karşılık tehlikeyi ciddiye almayanlar da var. Dün akşam Avrupa’dan gelen Türk vatandaşlarını 14 günlük karantinada kalacakları yurtlara taşıyan otobüslerden 2 kişi, indirilerek adeta kaçırılmıştı. Buna şahit olan vatandaşların cep telefonu ile çektikleri görüntüleri sosyal medya üzerinden hızla yayması, olayı bir anda Türkiye’nin gündemine taşıdı.

BİRİ FATMA ŞAHİN’İN KIZI MI?

Sosyal medyada karantina otobüsünden kaçırılanlardan bir tanesinin Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in kızı olduğu iddiası hızla yayıldı. Buna karşılık Başkan Fatma Şahin, söylentilerin önüne geçmek için yine o da kendi sosyal medyasından açıklama yaptı, olayı yalanladı.

Şahin, twitter hesabından “Sosyal medyada üretilen asılsız bilgiler de en az #koronavirüs kadar hızlı yayılıyor. Kızımın yurt dışından geldiği doğru. Ama kendisinin herhangi bir rahatsızlığı yok çok şükür. Ve yurt dışından gelenlere uygulanan rutin karantina neyse ona da uygulanıyor. Bilginiz olsun” açıklamasını yaptı.

ADALET BAKANI GÜL: GEREKEN YAPILACAK

İddiaları ciddiye alan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de gece saatlerinde açıklama yaptı. Gül, “Fransa’dan gelen iki yolcunun karantina otobüsünden alınması olayıyla ilgili olarak hukuk gerekeni yapacaktır. Bu konuda hiçbir taviz, hiçbir istisnai muamele kabul edilemez. Kanun önünde herkes eşittir. Olayın takipçisiyiz” dedi.

SOYLU: KİMSEYE AYRICALIK TANINAMAZ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da anında tartışmalara müdahil oldu. Bakan Soylu, “Burada ihmal kabul edilemez. Kimseye ayrıcalık tanınamaz. Tarafımızca araştırılıp, sorumlular tespit edilip gereği yerine getirilecektir. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar” dedi.  

İDDİA EDİLEN O İKİ İSİM

Sosyal medyada genç bir kadının polisler tarafından karantina otobüsünden indirilerek, özel bir araca bindirildiği görüntülerini paylaşan kişi, genç kadının Güzde Sofi isimli bir kişi olduğunu iddia etti. Kadının bindirildiği aracın plakasını da 34 CCP 136 olarak duyurdu. 

Bir başka sosyal medya kullanıcısı da aynı şekilde görüntüler paylaşarak otobüsten indirilen kişinin Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin'in kızı olduğunu iddia etti.

RESMİ KAYNAKLAR OLAYI DOĞRULADI

Resmi kaynaklar ise karantina otobüsünden iki kişinin kaçırılması olayını doğruladı ancak bunların sosyal medyada iddia edilen kişiler olup olmadığını açıklamadı. Sosyal medyada duyurulan isimlerin doğru olup olmadığı konusunda ise resmi makamlardan bilgi bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Valiliğinden yeni kararlar: Cenaze namazı, hamilelik izni...
İzmir Valiliğinden yeni kararlar: Cenaze namazı, hamilelik izni...
İzmir'de 5 yaşındaki çocuk yangında hayatını kaybetti
İzmir'de 5 yaşındaki çocuk yangında hayatını kaybetti