Kılıç’tan hükümete esnaf için ’sicil affı’ çağrısı

Kılıç'tan hükümete esnaf için 'sicil affı' çağrısı

CHP Konak Belediye Meclis Üyesi ve Esnaf Masası Başkanı Doğan Kılıç, “Bütün esnafın borçlarından dolayı sicili bozuk. Devlerimizden öncellikli ricamızdır; bizler sicil affı istiyoruz” dedi.

24 Haziran 2021 - 15:58 - Güncelleme: 24 Haziran 2021 - 15:58

ÖNCÜŞEHİR - İzmir Lokantacılar Odası Başkanlığı için adaylığını koyan, CHP Konak Belediye Meclis Üyesi ve Esnaf Masası Başkanı Doğan Kılıç, Gazetemiz Öncüşehir’e yaptığı açıklamalarda esnafın durumunu, hükümetten esnaf için isteklerini, hedef ve projelerini anlattı.

ESNAF ÇOK ZOR GÜNLERDEN GEÇİYOR

Esnafın durumunu anlatan Doğan Kılıç, “Esnaf kalmadı ki… Esnaf zor durumlar yaşıyor. 15-16 aydır hiç açılmayan iş yerlerimiz var. İçkili yerler hiç açılmadı. Lokantalar kısmen açıldı, kapandı. Biz yine kısa dönem çalıştık ama o arkadaşlarımız hiç açmadı ve yardımlardan da faydalanmadılar. Bu insanların kiraları, kredileri var, Esnaf ve Kefalete borçları var, vergileri ve sigorta ödemeleri var. Ayakta durmakta zorlanıyoruz. Kapatan esnafların açma şansları daha zor. Birçok esnaf iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı. Eskiden Kemeraltı’na girdiğin zaman boş dükkan bulamazdın. Şimdi bakıyorsunuz, devren satılık, devren kiralık yazıları dolu. Kordon’a iniyoruz, durum yine aynı. Pandemi uzun süredir hayatımızda, halen de devam ediyor. Ne olacağımızda belli değil. Esnaf çok zor günlerden geçiyor. Devletin istediğimiz desteği de alamadık. Bu destekleri almadan da ayakta durmak zor. Hiç yoktan açılmamız evet iyi ama esnaf psikolojik olarak çöktü, maddi ve manevi olarak çöktü. İş yerlerimiz açık ama kazanmıyoruz. Kullandığımız malzemeler yüzde 50 zamlandı. Pandemiden önce bir teneke yağ 110 TL iken; şimdi 300 TL. Bu bir buçuk yıl içerisinde ne oldu da bu yağ yüzde 200 zamlandı. Yağ, salça, pirinç, un gibi gıda malzemeleri akıl almaz fiyatlara geldi. Ama biz bu zam oranlarını fiyatlarımıza yansıtamıyoruz. Vatandaşın alım gücü de az. Müşteri gelsin diye zam da yapamıyoruz” dedi.

ODA BAŞKANI AİDATLARLA İLGİLİ ESNAFINI İCRAYA VERİYOR

İzmir Lokantacılar Odası Başkanlığına adaylığını koyduğunu ifade eden Kılıç hedeflerinden bahsetti. Kılıç, “Lokantacılar Odası’nda daha önceden başkan vekilliği görevi yaptım. 2018 yılında istifa ettim. Geçen dönem aday oldum, 7 oyla kaybettim. Bu dönem daha farklı bir çalışma içerisindeyiz. Ben esnafa destek olayım diye adayım. Ben Oda başkanı olsaydım; Oda’ya ait tedarikçi firma bulurdum. Lokantacılar kendine bu tedarikçi firmayı kurar, hesaplı mal almasında yardımcı olurdum. Şimdi mevcut Oda Başkanı, Ankara’nın da başkanı. Türkiye Lokantacılar Federasyon Başkanı. İzmir’e ayıracak zamanı yok. Böyle bir derdi de yok. Ben buradan sizin aracılığınızla sesleniyorum; Lokantacılar Odası Başkanı veya Türkiye Lokantacılar Federasyon Başkanı esnaf için ne yaptı? Çıksın, söylesin. İzmir’de yaşıyoruz ama belki bilmediğimiz bir şeyler yapmışsa desin ki, ben esnaf adına şunları yaptım. Pandemide herkes kendi derdine düşmüş, aldığımız haberler ise şöyle; Oda Başkanı aidatlarla ilgili esnafını icraya veriyor. Hemen burada bir kebapçı esnafımızın 650 TL borcundan dolayı avukat gidip icra götürüyor. Kebapçı arkadaşımızın arayıp eşini diyor ki, “avukat geldi, eşyalarımızı götürüyor. Ne yapayım?” diye soruyor. Eşi der telefonda avukat ile görüşüyor, “yarın sabah getireyim, eşyalarımızı alma” diyor. Bu adam tek başına çalışan bir esnafımız. 650 TL borç avukat ücretiyle olmuş 2 bin 660 TL. Esnafın derdini esnaf anlar, esnafın yöneticileri anlar. Devlete bizden vergi alma diye sesleniyoruz, bizim Oda Başkanı aidat alacağı için esnafını icraya veriyor. Ben bu haksızlıklar için aday oldum. Hiçbir esnafı icraya vermeyeceğim. Aktif olan hiçbir üyeyi avukatlık yapmayacağım. Oda’nın bir değil belki iki avukatı olacak ama bu iki avukat esnafın zor gününde yanında olacak. Bana göre bunun böyle olması lazım. Başkan koltukta, makamda olmayacak. Sahada, esnafımızın yanında olacağız” şeklinde konuştu.


KILIÇ PROJELERİNİ ANLATTI

Projelerinden bahseden Kılıç, “Genel ve yerel yönetimlerle iş birliği içerisinde olacağız. Şu an ki Oda Başkanı gazeteci görünce hemen bir şeyler anlatmaya başlıyor, “Katı atık bedellerini kaldır” diyor. Katı atık bedellerini kaldırmak belediyenin gücü değil ki. Bilmiyorsa gitsin arkadaş, öğrensin. Bu TBMM’den çıkan bir kanundur. Belediye bu katı atık bedelini almasa zimmet görünüyor. Bana laf atıyor, “Belediyede esnaf masası başkanısın ama katı atık bedelini kaldır da görelim” diyor. Ama katı atık bedellerini en kısa sürede yüzde 50’ye çekeceğiz. Bunu da esnafa müjde olarak vereceğiz. İzmir Lokantacılar Odası, İzmir’de en büyük Oda’lardan biridir. Bu Oda’nın neden bir Esnaf Kooperatifi olmasın, devletin verdiği düşük kredilerden esnafı yararlandırmasın? Oda’mızın 3 tane kooperatif kuracak üyesi de var. bunları Oda Başkanı ister ve gayret ederse olur ama Başkanın böyle şeylere zamanı olmadığı için bu işlere giremiyor. Ama ben Esnaf Kooperatif’te yöneticiyim. Esnafımızın sıkıntıları ve zor günlerinde oradan kredi kullandırıyoruz. Bu bizim projelerimizin içinde var. Ya kuracağız ya da bahsettiğim kooperatiften kullandıracağız. Türk mutfağını ayağa kaldıracağız. Usta, kalfa ve çırak yetiştireceğiz. Eskinde yanımıza çırak alıyorduk. Çırağı yetiştiriyorduk usta oluyordu. Ustadan faydalanıyorduk. Şimdi çıkak bulamıyor yetiştiremiyoruz. Mesleğe da usta yetiştirmiyor oluyoruz. Bunun okulunu kuracağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla ve İŞKUR’la ortaklaşa usta ve kalfa yetiştirmek için kurs açacağız” dedi.

KILIÇ’TN SİCİL AFFI ÇAĞRISI

Hükümetten esnaf adına isteklerini destekleri dile getiren Doğan Kılıç, “SSK yapılandırmamız var, vergi yapılandırmalarımız var, Esnaf ve Kooperatif’ten kullandığımız krediler var, kredi kartı borçlarımız var. Devletimizden isteklerimiz şunlar; SSK yapılandırmasını bir yıl faizsiz ertelemeli, vergi yapılandırmasını bir yıl faizsiz ertelemeli, Esnaf ve Kooperatif kredilerini bir yıl ertelemeli ve bir yıl biz çalışıp kendimize geldikten sonra da ödemeye başlayacağız. Öteleme olmadı mı esnaf bu borçlarını ödeyemez. Çünkü bir şey kazanamıyoruz ki ödeyelim. Daha yeni dükkanlarımız açıldı. Herkesin borcu var, dükkan kiraları bile borç durumda şu an. Kira borçları yüzünden mal sahibi esnafı dükkanından çıkarıyor. Bütün esnafın borçlarından dolayı sicili bozuk. Devlerimizden öncellikli ricamızdır; bizler sicil affı istiyoruz. Bu af gelirse esnafımız kredi de alabilir, borçlanır gider borcunu öder. Ya da en azından elindeki malını satabilir” diye konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’de gevrek, boyoz ve poğaça fiyatlarına zam!
İzmir’de gevrek, boyoz ve poğaça fiyatlarına zam!
AK Parti’den 30 Ekim’de ‘olağanüstü meclis’ önerisi
AK Parti’den 30 Ekim’de ‘olağanüstü meclis’ önerisi