Kılıçdaroğlu: Asgari ücretten vergi almayacağız

Kılıçdaroğlu: Asgari ücretten vergi almayacağız

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığının 'Kotalar bize dar, hedefimiz iktidar' sloganı ile Kuşadası'nda düzenlediği toplantıda 81 ilin Kadın Kolları Başkanlarına hitap eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde asgari ücretten vergi almayacaklarını, çiftçi borçlarının faizini sileceklerini ve İstanbul Sözleşmesini derhal yürürlüğe koyacaklarını söyledi.

23 Ekim 2021 - 20:09

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığının 'Kotalar bize dar, hedefimiz iktidar' başlıklı Kuşadası'ndaki toplantısı iki gün sürecek. Bir bölümü basına kapalı olan toplantının ilk gününe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Burada CHP'nin 81 il Kadın Kolları Başkanlarına hitap eden Kılıçdaroğlu, kadın kollarına vatandaşla iletişim kurmalarını ve CHP'nin seçim sonrası için vaatlerini aktarmasını istedi. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka'dan 100 bin kadın yeni kadın üye sözünü de alan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, "Öncü güç kadınlardır. 100 bin kadın üye sözünü bir tarafa yazdım. Elbette artırılmalı. Kadınlar hak istiyorsa, kadınlar örgütlü bir mücadele vermek istiyorsa, hakları altın tabak içinde sunulmamalı. Çünkü mücadele ederek alındığında bu hakkı kadınların elinden kimse alamaz. Halk partisine yani halkın partisine ne kadar çok kadın üye kazandırırsanız bizim onların hayalini gerçekleştirmek için o kadar gücümüz olur" dedi.

ASGARİ ÜCRETE VERGİ YOK

Asgari ücretin yoksulluk sınırı ile eşit hale getirileceğini de ifade eden Kılıçdaroğlu, "İktidar olduğumuzda asgari ücretten vergi almayacağız. Adı zaten asgari ücret. Vergileyeceksen 5'li çete orada. Kadın istihdamını özendireceğiz. Kadın işsizliği yüzde 34. Üniversiteyi bitirmiş çift diploması var iş bulamıyor, bu ayıba son vermemiz lazım. Büyük kentlerde merdiven altı atölyelerde kadınlar sigortasız çalışıyor. Büyük bir kısmı kayıt dışı. Seslerini çıkaramazlar. Çıkarırlarsa işlerinden olurlar. Kayıt dışı çalışmayla mücadele edeceğiz. Gelecek güvencesinin kadına sağlanması lazım. Kamunun herhangi bir alanı, vali, kaymakam hakim, savcı, müdür olmalı. Kadın kamu yönetiminde yönetici pozisyonunda çalışabilmeli. Bütün kentlerde özellikle yoksul mahallelerden başlayarak kreş açıyoruz. Kadın güven içinde çocuğunu bırakıp, alışverişe, taziyeye gitmeli. Siz önünü kesiyorsunuz. Güven içinde çocuğunu bırakabileceği, çocuğun sosyalleşebileceği rahatlıkla beslenip uykusunu alabileceği mekanlara ihtiyaç var. Bizim belediyelerimiz bunu yapıyor. Belediye başkanlarına verdiğim ilk talimat kesinlikle yoksul mahallerden başlayarak kreş açın. Yaşlılar için de mekan açmalı. Yaşlısı olanlar bir yere gideceği zaman güven içinde onları bırakılması lazım" diye konuştu.


SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİ 2 YIL İÇİNDE ÜLKELERİNE GÖNDERECEĞİZ

Mülteci sorununa da değinen Kılıçdaroğlu, Suriyelerileri zorla değil, kendi ülkelerinde yaşam koşullarının oluşmasına destek olarak geri göndereceklerini belirterek, "Sınır boylarındaki Suriyelilerden, Afganlardan şikayet ederler. Onların bir kabahati yok. Onları buraya getirenlerin kabahati var.  Bizim kitabımızda ırkçılık yoktur. O insanların, çok acımasız koşullarda emeklerinin sömürülmesine izin vermeyiz. En geç iki yıl içinde bütün Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz. Suriyelilerle konuşup, anlattım onlara. İktidarımızda düşmanca bir dış politika yok. Karşılıklı büyükelçilikler açacağız. Gidecek Suriyelilerin evi, hastanesi, okulu, kreşi yok. Bunları Avrupa Birliği'nden sağlayacağımız fonlarla yapacağız. Bunlar kendi ülkelerine gittiğinde can ve mal güvenliğinin olması lazım. Yeni bir saldırıya muhatap olmamaları lazım. Alt yapı oluşturup, sözleşmesini oluşturacağız. Onların çalışması için bizim sanayicilere, 'Gidin orada fabrika kurun diyeceğiz. Sizden vergi almayacağız, tek şartımız, kazandığınız parayı Türkiye'ye getirin' diyeceğiz. Bu insanlar okulu hastanesi var niye Türkiye'de asgari ücretin yarısına sefalet içinde çalışsın? Bunu anlattığımda bunlar olduğunda zaten biz kendi vatanımıza gideriz, dediler. Bizim çözümümüz insani bir çözümdür" dedi.

O BORÇLARIN FAİZLERİ SİLİNECEK

CHP lideri Kılıçdaroğlu iktidara gelmeleri halinde yapacalarına ilişkin vaatlerini şöyle sürdürdü: "Bizim iktidarımızda ilk 1 hafta içinde bankalardan ya da tarım kredi kooperatifinden çektiğin kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Esnafın çiftçinin nefes alması lazım. Kadın kardeşlerimin gittikleri her yerde bunları dillendirmesi lazım. Dini bayramlarda şehit yakınlarını gazileri ziyaret ediyoruz. Şehitler arasında gaziler arasında ayrım yapılır mı? Hepsine aynı hakkı tanıyacağız. Çocuğum üniversite bitirdi işi gücü yok. Okurken kredi yurtlar kurumundan burs aldı. Babasının durumu çok iyi olsa zaten kredi almazdı. Çocuk işe girdikten sonra ancak taksiti öder. Faizi sıfırlayacağız. Söylemlerim zaman zaman anlatılır. Uzun süredir söylediğim bir cümle var. Bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Aile destekleri sigortasını anlatacaksınız. Her ailenin asgari bir gelir güvencesi olacak. Hiçbir aileyi birisine muhtaç etmeyeceksiniz. Sosyal devlet dediğiniz budur. Soyulması gereken bir organ gibi görmeye başladılar. Devleti nasıl soyalım? 128 milyar doların hesabını vermediler. Endişeniz olmasın bunun hesabını tutacağız. Bu milletin hakkını hukukunu arayacağız."

3 Y İLE GELDİLER 3 Z İLE GİDECEKLER

Özellikle asgari ücrete ilişkin iktidara çağrı yapan Kılıçdaroğlu: "2 bin 825 lira asgari ücret. Açlık sınırı 3 bin 49 lira. Asgari ücret bunun altında. Bütün kadınlar adına, anneler adına çağrı yapıyorum. Asgari ücreti süratle açlık sınırı seviyesine getiriniz. Bu adam kira ödeyecek. Su, elektrik, doğal gaz faturasını ödeyecek. Yiyeceğe içeceğe para kalmıyor. Tam bir sefalet ekonomisi yaşıyoruz. Bundan Türkiye'yi kurtaracağız. 'Yoksullukla mücadele edeceğiz' dediler. Milyonlar yoksul oldu. 'Yasaklarla mücadele edeceğiz' dediler. Gençler tweet atmaktan korkuyor. Biliyorum o gençler sandığa gittiklerinde ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Bizim iktidarımızda en rahat bizi eleştireceksiniz."

HARAM SOFRAYA OTURANIN FETVASI GEÇERSİZDİR

İktidarı yolsuzlukla suçlayan Kılıçdaroğlu, "Yolsuzlukla mücadele edeceklerdi. Bu iktidar devleti soyulacak organ olarak gördü. Ne kadar soyarsam o kadar kardır. Öyle bir noktaya getirdiler ki devleti soymanın fetvasını aldılar. Böyle bir rezalet olur mu? Sultanlık sofrasına oturan valinin fetvası geçersizdir. Haramla beslenen sofraya oturduysan sen artık fetva veremezsin. Senin böyle bir yetkin yok. Kara kış geliyor. Daha millet baharında. Daha kış gelecek. Yeni faturalar gelecek. '3 Y' ile geldiler, '3 Z' ile bunları göndereceğiz inşallah. Ahlakımızla, edebimizle geleceğiz. Bütün vatandaşların sorunlarına kilitleneceğiz. Halka çalışacağız. Unutmayın geliyor gelmekte olan" diyerek sözlerini tamamladı. 

NAZLIAKA SEÇİM STARTINI VERDİ

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise seçim startını Aydın'dan vermek istediklerini belirterek, "Seçim startı vermek için bugün burada sizlerleyiz. 3 ana unsura ihtiyaç var. Örgütlenmek, örgütlenmek, örgütlenmek. Hızla 81 ilde ve tüm ilçelerde örgütlendik. 303 ilçemizde CHP tarihinde ilk kez kadın kolları ilçe başkanlığı kuruldu. Bir yandan da hızla yeni üye yapıyoruz. Yıl sonuna kadar 100 bin yeni kadın üye yapmış olacağız. Gözümüzü ilk seçimlerde ilk kez oy kullanacak 6.3 milyon seçmene diktik. Üye sayımızın 50'nin altında olan yerleri tespit ettik. Yıl sonuna kadar örgütlenmediğimiz tek bir yer kalmayacak" dedi.

Konuşmaların ardından ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, partiye yeni üye olan gençlere rozetlerini taktı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kız meselesi sonu oldu... Uzman Çavuş’un acı sonu!
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı
Kolonlar patladı, inşaat çöktü: 1'i ağır 3 yaralı