Konak Belediyesi kendi mülküne taşınacak!

Konak Belediyesi kendi mülküne taşınacak!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde uzun zamandır meclis toplantılarını gerçekleştiren Konak Belediyesi, kendi mülkünü restore ederek hem meclis toplantıları için yeni ve özel bir alana sahip olurken bir yandan da İzmirlilere sanat ve kültürel diğer etkinlikleri yapabilecekleri yeni bir bina kazandırmaya hazırlanıyor.

02 Mart 2020 - 19:40

Didar DEMİRCİ - Limanın karşısındaki tarihi un fabrikası alanında yer alan, mülkü Konak Belediyesine ait olan tarihi 1900’lü yıllara dayanan bina Konak Belediyesince restore edilerek, günümüze kazandırılmaya hazırlanılıyor. Konak Belediye Meclisi Mart ayı olağan oturumunda “Konak Belediyesi Tarihi Meclis ve Kültür Binası” başlığıyla meclis üyelerine Yüksek Mimar Arzu Ateş, sunum yaptı.

Proje kısaca şu şekilde:

Geçmişi 1900’lere dayanan tarihi binayı günümüze kazandırmak temel amacımız olacak. 2 kattan oluşan binanın en üst katında 2 opsiyon hedefliyoruz. En üst katta ayın 5 günü meclis toplantılarını gerçekleştirebileceğiniz bir salon oluşturulurken, ayın geri kalan günlerinde de söyleşi ve dinleti salonu olarak kullanılacak.

Binanın 1. Katı ise tamamı sanat galerisi olacak şekilde kullanılacak. Ayrıca giriş katında hem mecliste grubu bulunan partilerin ayrı ayrı grup toplantılarını yapabilecekleri salonlar olurken bu salonlar grup toplantıları olmadığı zamanlarda da konferans salonu olarak kullanılabilecek.

Ayrıca binanın dış cephesine bir cam asansör eklenirken, giriş kısmına da bir güvenlik noktası eklenecek.

Proje önce Anıtlar Kurulu’na sunulacak, onay alması halinde 1 yıl içinde yapımı tamamlanacak.

“Konak Belediyesi Tarihi Meclis ve Kültür Binası” sunumunun ardından Başkan Batur, konuya ilişkin şu şekilde konuştu:

“Tarihi değerleri olan binamızı hem Konak Belediyemize kazandırma çalışmamızı ilgili birimlerimizle yürütüyoruz. Bitiminden sonra İzmirlilerimize bir bina kazandırmış olacağız.”

Sunumun ardından AK Parti Grup Başkan Vekili İsmail Özen, “Uzun yıllardır sürüncemede olan bir yerdi. Yapılmasını umuyoruz ve Başkan Batur’a teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Ardından söz alan CHP Grup Sözcüsü Mahmut Esat Arslan’da teşekkürlerini iletti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit pilotun acısı Torbalı'ya düştü
Şehit pilotun acısı Torbalı'ya düştü
İzmir'de feci kaza! 2 ölü, 4 yaralı
İzmir'de feci kaza! 2 ölü, 4 yaralı