Konak Meclisi’nde kritik karar… Zorlu Büyükşehir’e...

Konak Meclisi'nde kritik karar… Zorlu Büyükşehir'e gönderildi

Konak Belediye Meclisi’nde, Zorlu Holding’e ait Zorlu Gökdelen Projesi’ne Mimarlar Odası ile Passtel Gıda A.Ş. tarafından yapılan itirazlar görüşüldü.

01 Aralık 2021 - 19:28 - Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 23:49

ÖNCÜŞEHİR - Konak Belediyesi’nin Aralık ayı Olağan Meclis toplantısının ilk birleşimi Belediye Başkanı Abdül Batur idaresinde gerçekleştirildi. Oturuma, CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğullarından da katıldı.

Oturumda Beştepeler ve Zorlu Holding’e ait Zorlu Gökdelen projesine yapılan itirazlar gündeme geldi. Başkan Batur, Gültepe Planlarına ilişkin İdare Mahkemesi’nin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararına itiraz ettiklerini açıkladı.

BATUR’DAN ZAM TEPKİSİ

30 Ekim depreminde hasar gören ve ardından yıkılan Konak Belediyesi Hizmet Binasının yerine yapılacak yeni hizmet binasına ilişkin de bilgi veren Başkan Batur,  “Konak Belediyesinin önümüzdeki süreçte yapacağı en önemli çalışmalardan biri, yeni hizmet binası. Eski binamız 538 metrekareye oturuyordu. Daha sonra çevresindeki iki otelin de kamulaştırmasını tamamdık. Proje tamamlanana kadar esnaf arkadaşlarımıza bir süre verdik. Süre dolunca yıkım işlemlerine başladık. Eski binamız 528 metrekareye oturuyordu ama yeni planda bin 200 metrekareye oturacak. Hemen hemen 3 katı. 9 kat olacak ve otoparkı olacak. Projelendirme bittikten sonra da ihaleye çıkacağız. Tabii ihaleye çıktıktan sonra ne olacağını bilmiyoruz. Çünkü ülkedeki ekonomik kriz ve belirsizlik çok sıkıntılı. Dolar bir gün iniyor bir gün çıkıyor. İnşaat maliyetleri aldı başını gidiyor. Geçtiğimiz günlerde kamunun çıktığı ihalelere katılım sağlanmamaya başladı. Tabii bir gerekçe değil. Biz hazırlığımız yapacağız” ifadelerini kullandı.

BEŞTEPE PLANLARINA İLŞKİN AÇIKLAMA: DAHA İYİ BİR NOKTADAYIZ

Meclis gündemine Konak’taki kentsel dönüşümün ikinci adımı olarak tanımlanan Dayıemir, Dolaplıkuyu, İmariye, Selçuk, Aziziye, Tınaztepe, Duatepe, Kocatepe, Çimentepe, 1. Kadriye, 2. Kadriye, Hasan Özdemir, 19 Mayıs ve Zafertepe Mahallelerini kapsayan Beştepeler Planları’na Şehir Plancıları Odası (ŞPO) tarafından yapılan itirazları geldi.

İtirazlar hakkında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Batur, “Beştepeler planlarıyla ilgili kurumlarla ilgili itirazlar… İzmir Çevre ve Şehircilik Müdürlüğümüzün de itirazları var. Bazı küçük istekleri var. Onları da yerine getireceğiz zaten. 700’e yakın vatandaş itirazımız var. Gültepe planlarında 3 bin 400 civarında itiraz vardı. Beştepeler’den 700’e yakın itiraz var. Daha iyi bir noktadayız” dedi.

MAHKEME KARARINA İTİRAZ EDİLDİ

Gültepe planlarına gelen itirazlar sonucunda İdare Mahkmesi’nin verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararına ilişkin de konuşan Başkan Batur, “Gültepe planlarıyla ilgili ‘yürütmeyi durdurma’ kararıyla ilgili Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazlarımızı gerçekleştirdik. Bununla ilgili yargı sürecini de takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Planlara gelen itirazlar görüşülmek üzere İmar, Hukuk ve Dönüşüm komisyonlarına gönderildi.

ZORLU KARARI BÜYÜKŞEHİR’E HAVALE EDİLDİ

Daha önceki meclislerde yapım süreci, ruhsatlandırma çalışmaları, planları ve yüksekliğiyle sık sık gündemine gelen Zorlu Holding’e ait Zorlu Gökdelen Projesi’ne Mimarlar Odası ve Passtel Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Pazarlama İnş. Müh. Tur. San. Ve Tic. A.Ş. tarafından yapılan itirazlar da görüşüldü.

2008 yılında planlama ve ruhsatlandırma çalışmalarına başlanan bina, önce 159 metre olarak planlanmış, süre içerisinde önce 146 metreye düşürülen Zorlu Binasının yüksekliği, son olarak 131 metreye düşürülmüştü.

Bina yüksekliği düşürülse dahi, Mimarlar Odası, projenin kentin siluetini ve bozduğu ve kent planlaması kurallarına aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etmişti.

Bir önceki oturumda değerlendirilmek üzere İmar Komisyonu ve Hukuk Komisyonu’na gönderilen itirazlar hakkında komisyonların verdiği karar meclis üyelerine sunuldu.

BATUR: 84 METRE KARARINI BİZ ALMADIK

İtirazlar üzerine konuşan ve komisyonların kararını açıklayan Başkan Batur, 84 metre kararının Büyükşehir Meclisi’nden gelmesi nedeniyle komisyonların ortak kararının, itirazlarla ilgili kararı da Büyükşehir’in değerlendirmesi noktasında olduğunu belirtti ve “İtirazlar, Zorlu binasıyla ilgili. Bizim Konak Belediyesi’nde aldığımız kararın Büyükşehir Belediyesinde ilgili komisyonlar tarafından incelenip değiştirilerek yükseklinin 131 metreden 84 metreye düşürülmesiyle ilgili bir karar. Biz belediye meclisimizde bina yüksekliklerini yani H Serbestliklerini binaların kitlelerinin yüksekliklerini ve çevreyle olan uyumlarını sağlayarak tüm Konak’ta sağlayıp Büyükşehir’e göndermiştik. Bunların içinde sadece 131 metre olan ki biz daha önce 154 metreden 131 metreye düşürmüştük. Bu 131 metre Büyükşehir’de imar komisyonunca incelendi ve 84 metreye düşürüldü. 84 metrelik plan askıya çıkarılınca vatandaşlar ve bir kurum 84 metreye de itiraz ettiler. 84 metrenin daha da düşürülmesi, ruhsatın iptali şeklindeki gerekçelerle. 84 metreyle ilgili kararı Büyükşehir Belediye Meclisi aldı. Büyükşehir’in aldığı bir kararı bizim burada irdelememiz ve bu karara yapılan itirazı bir karara bağlamamızın hukuken sakıncalıdır. Onun için biz bunun yani 84 metre kararını hangi belediye meclisi aldıysa aynı meclisin itirazları değerlendirmesi noktasında hem hukuk hem de imar komisyonumuzun aldığı ortak kararla Büyükşehir Belediye Meclisi’ne aynen gönderiyoruz. Büyükşehir’in değerlendirmesi noktasında doğru bir karar verdiğimize inanıyoruz. Çünkü o 84 metre kararını biz almadık. Bununla ilgili Büyükşehir kararı verdi. İtirazı değerlendirecek kurum da orasıdır” dedi.

İtirazlara ilişkin son kararın Büyükşehir Meclisi’nde verilmesine ilişkin komisyon kararları, oy birliğiyle kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu