Gaziemir’de tartışmalı meclis… Zabıta ile meclis üyeleri...

Gaziemir'de tartışmalı meclis… Zabıta ile meclis üyeleri arasında gerginlik çıktı!

Gaziemir Belediyesi Aralık ayı olağan Meclis oturumuna Bağımsız üye Levent Çağlarsu ile Başkan Arda’nın tartışması damga vurdu. Çağlarsu'nun hazırladığı metni okuması sırasında Başkan Arda araya girerek süresinin bittiğini söyledi. Ancak Çağlarsu konuşmasını bitirmek istediğini söyledi. Arda ise tartışma çıkması üzerine Çağlarsu'nun zabıtalar tarafından Meclisten atılmasını istedi. CHP'li Meclis üyelerinin araya girmesi sonrası zabıta ve meclis üyeleri arasında gerginlik yaşandı.

01 Aralık 2021 - 20:46 - Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 23:12

ÖNCÜŞEHİR - Gaziemir Belediyesi’nin Aralık ayı olağan Meclis toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Halil Arda idaresinde gerçekleşti.

Oturuma ise Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu arasında yaşanan tartışmalar damga vurdu.

ÇAĞLARSU: BU MECLİSTE LİYAKATI EN SON SORGULANACAK KİŞİ BENİM

Gündem dışı konuşmalarda söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Levent Çağlarsu, “Geçmiş mecliste başkanın bana yaptığı eleştirilerin temel dayanağı liyakatlı mısın, liyakatsız mısın, bir diğer eleştirisi de zabıtanın ek mesai ücretlerine yapılan zam talebine ben neden çekimser oy kullanmışım; Vay anasını ne büyük suç işlemişim. Zabıtanın ek mesai ücret zam maddesine çekimser oy kullanmışım. Kesin idamlık bir suç. Sayın başkan beni Allah aşkına güldürmeyin, bu mecliste liyakatı en son sorgulanacak kişi benim. Burada ki meclis üyeleri de, sevgili Gaziemirliler de bunu çok iyi biliyor. Bugün göreve bizim göreve geleli 33. Ayımız. Bu gene değin yaklaşık 70 meclis toplantısı yapmışızdır. Bu 70 meclis toplantısının en az 50’sine ben katılım göstermişimdir. Bu 50 meclis toplantısında, Gaziemir meclis tarihinde olmadığı kadar sayıda, yazılı, sözlü ve soru önergesi veren ilk ve tek meclis üyesiyim" dedi.

“LİYAKATSIZ DEMEK, BANA GÖRE PATAVATSIZLIKTIR”

Çağlarsu kendisinin en fazla önerge veren meclis üyesi olduğunu belirterek, “YABO’da çalışan emekçilerden, zorla çikolata kutusuna kondurulan bağışlar, bu parayla alınan aseton, oje, bastırılan Onursal Koordinatör Kartviziti ve yenilen yemeklerin kamuoyuna açıklanması, Akçay caddesinde bir inşaat firmasının bina yüksekliği ile ilgili talebin önemi konusunda ki düşüncelerim, Buca’da 28 bin m2’lik zeytinliği verip, yerine eski Tansaş’ın bulunduğu arazide 2 bin m2 arazi ile yapılan takas yanlışı, Sayın meclis değerli Gaziemirliler, daha buna benzer onlarca konu hakkında verdiğim yazılı ve sözlü önergem varken, Meclis tarihin de ilk kez bu kadar önerge veren bir meclis üyesine liyakatsız demek, bana göre patavatsızlıktır" ifadelerini kullandı.

“ASTIĞI ASTIK, KESTİĞİ KESTİK OLACAK”

Sözlerine devam eden Çağlarsu, "Şimdi gelelim başkanın Liyakat anlayışına, sayın başkanımız… Liyakat ile biat ı bir birine karıştırıyor bence, kendisi, başkanlığının daha ilk günlerinde partisinin tüm meclis üyelerini, kendine göre liyakat, bana göre biat olan bir anlayışla yönetmek istedi. İsterseniz ben, bizden ne istediğini buradan açıklayım. Arkadaşlar bizim asla ve asla bir önerimiz olamazmış, kendisinin ve onursal koordinatör eşinin tüm yaptıklarını, kayıtsız şartsız destekleyip, dışarıda da savunacakmışız. Astığı astık, kestiği kestik olacak yani. Daha ilk günlerde meclis üye olmamızı değil, biat eden, aklını kiraya veren meclis üyeleri olmamızı istedi. Ha, bu konuda açıkça evet ben, aklımı Halil Arda’ya kiraya verdim diyen, meclis üyelerimiz de mevcuttur. Peki 33 aylık bir değerlendirme yaparak sayın Halil Arda’nın liyakatını ölçersek, Geçtiğimiz günlerde Twıtır’da yapılan ankette, yüzde 63 oy oranı ile İzmir’de icraatları en beğenilmeyen belediye başkan sıralamasında 1'nci çıktı. Yine geçtiğimiz gün Sonar araştırma firmasının yapmış olduğu ankette, İzmir'in en başarılı 10 belediye başkanı arasında yer alamaması bizce sürpriz oldu mu tabi ki hayır” dedi.

ARDA’DAN SÜRE ÇIKIŞI

Çağlarsu'nun süresinin bittiği gerekçesiyle Başkan Arda Çağlarsu'nun sözlerini kesti. Çağlarsu ise sözlerini tamamlayacağını söyledi. Başkan Arda Çağlarsu'nun sözleri sonrası görevlilere Çağlarsu'nun dışarıya çıkarılmasını istedi.

ALKIŞLI PROTESTO

Zabıta ekiplerinin Çağlarsu'ya doğru gelmesi sonrası ise bazı CHP'li Meclis üyeleri araya girerek Çağlarsu'nun çıkarılmasını engelledi. Çağlarsu konuşması talebinde ısrarcı olurken Başkan Arda söz vermeyeceğini belirtmesi sonrası ise AK Parti ve MHP'li üyeler alkışlayarak yönetimi protesto etti.

ZABITALARLA ARBEDE

Çağlarsu'nun çıkarılması için gelen zabıtaların CHP'li Meclis Üyeleri tarafından engellenmesi sonrası olaya Gaziemir Belediyesi Zabıta Müdürü de dahil oldu. Çağlarsu'nun yanına gelen zabıta amiri meclis üyesini çıkarmak isteyince CHP'li Murat Serin 'Seçilmiş meclis üyesi o, biz buradayız çıkaramazsınız' ifadelerini kullandı. Zabıta amiri de verilen talimatı belirterek 'Biz niye buradayız o zaman' diye konuşması sonrası sinirle gerildi. Tansiyonun yükselmesi sonrası Başkan Arda Meclis oturumuna ara verirken, araya rağmen CHP'li üyeler ile zabıta amiri arasında tartışmalar büyüdü ve fiziki müdahalelere yöneldi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu