Başkan Sandal’dan AK Parti’ye sert tepki!

Başkan Sandal'dan AK Parti'ye sert tepki!

Bayraklı Belediye Meclisi'nde Başkan Serdar Sandal ile AK Parti Meclis Üyesi Emre Demir arasında yaşanan sözlü atışma sonrası Başkan Sandal, çarpıcı açıklamalar yaptı. Sandal, “Meclis düzenini bozduğunuzda ne yapacağız? Sen Bayraklı Belediye Başkanına, “Haddini bil” diyorsan, ne yapacağız biz? Kalkıp kavga mı etmem, hakaret mi etmem lazım? Meclis yönetmeliği belli, gereğini yapacağız" dedi.

01 Aralık 2021 - 21:18 - Güncelleme: 01 Aralık 2021 - 21:45

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Bayraklı Belediyesi Meclis toplantısında Başkan Sandal ile AK Partili meclis üyeleri arasında yaşanan tartışma tansiyonu yükseltti. CHP’li ve AK Partili Meclis
üyeleri birbirlerinin üzerine yürürken; bazı meclis üyeleri ise araya girerek ortamı sakinleştirmeye çalıştı.

“BİZİM KONUŞMALARIMIZ NİYE PERDELENİYOR?”

Meclis sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Sandal, “Eleştiri onların en doğal hakkı. Muhalefet gerekli eleştirilerini yapacak biz de cevap vereceğiz. Bizim eleştirilere cevap vermeme gibi bir durumumuz yok. Ama burada önemli olan üslup. Üslubu doğru belirlemek… Biz burada bir kamu kurumundayız. Senin hitap ettiği kişi, bugüne kadar Bayraklı’daki rekor oyu almış bir belediye başkanı… Bayraklı halkını temsil ediyor. Sen ona bir şey söylediğinde aslında Bayraklı halkına da söylüyorsun. Bizim buna kayıtsız kalma şansımız yok. Cumhurbaşkanı konusunda eleştiri yaptılar, cevabını verdik. Trafo ile ilgili meseleyi söylediler ona da cevabımızı verdik.  Onlar konuşurken bizim arkadaşları 'hatibin sözünü kesmeyin' diye uyarıyorum, ki söyledikleri yanlış olmasına rağmen. Kendim de sözlerini kesmiyorum. Biz konuşunca bizim konuşmalarımız niye perdeleniyor? Vatandaş bizi de duysun. Burada bizden Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik negatif bir açıklama bekliyorlarsa öyle bir durum yok, toplantıda da açıkça beyan ettim” dedi.

“NİYE BURAYI AFET BÖLGESİ İLAN ETMEDİK?”

30 Ekim 2020 yılında yaşanan deprem sonrası bölgenin neden afet bölgesi ilan edilmediğini dile getiren Sandal, “Niye burayı afet bölgesi ilan etmedik? Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı en büyük doğal afeti yaşadık, 117 canımız gitti, 20 bin insan sokakta, binlerce ev harap. Ne vardı afet bölgesi ilan etseydik? Ne krediyle ne emsal artışıyla uğraşırdık. Burada İzmir’in belli firmaları ürettikleri konutları satmıyorlar, ‘kaça mal edeceğimiz belli değil’ diyorlar. Burada sorumluluk bizim mi? Hayır. Bir evin imalatı 500 bin lira, ’200 bin lira ile çöz’ deniyor. Nasıl çözecek?  Hadi bunu çözemedik bari kredi meselesini çözelim. Ağır-orta-az hasarlı… Vatandaş evinde oturamadıktan sonra bu hasarın derecesinin önemi var mı? Gelin bu garabetleri hep beraber kaldıralım” diye konuştu.

TRAFO ELEŞTİRİLERİNE YANIT: BİZ ÜZERİMİZE DÜŞMEYEN İŞİ DE YAPIYORUZ

Tartışmalara yol açan trafo meselesi hakkında yapılan eleştirilere cevap veren Sandal, “Bir diğer mesele trafo… Bu meselelerde Sayın Vekilimiz gitti, milleti ayaklandırdı. Büyükşehir’de emsal artışı verdik, reddettiler. Ve bununla ilgili AKP İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’yi aradım, dedim ki; biz kamu kurumları olarak kamu yararına burada düzgün bir iş yaptık, bunu bozmamamız lazım, ilgili Vekilinizi uyarın dedim. Bunda kötü bir şey yok. O gün siyaset yapmak istesem çıkar derdim ki şu, şu söylediği doğru değil derdim. Trafo meselesine gelirsek… Bizim kendi arazimizi gösterme zorunluluğumuz yok. Bir bakanlık ‘bana bir yer ver, ben bir şey yapacağım’ dediğinde benim ona yer verme zorunluluğum yok. Belediyelerin böyle bir yükümlülüğüm yok. Ama belediyeler kamu yararı gördükleri şeylerde, vatandaşın menfaati varsa ellerini taşın altına koyarlar. Trafoyla ilgili iki yer gösterdik, biri bize ait, biri İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazi. İlk gösterdiğimiz Bayraklı Belediyesi’ne ait arazi Turan bölgesinde, ‘hayır’ dediler, mesafe ve maliyeti gerekçe gösterdiler. Başka bir yer bulmuşuz Büyükşehir’e ait. Büyükşehir gerekli yazışmaları yapmış, uygun görmüşler, plan tadilatını yapmış. Gediz bu işe ‘hayır’ demiş, ‘maliyetlerle ilgili sıkıntı var, bize o bölgede bir yer bulun’ demiş. Belediyenin sorumluluğu ne? Siz insan sağlığını bir tarafa maliyeti bir tarafa koymuşsunuz. Belediyenin burada kabahati ne? Yine buna rağmen ağzımızı açıp yine bir şey söylemedik, ortada kamu yatırımı var diye. Ama siz belediyeyi ilgilendirmeyen bir mesele ‘kamu üzerine düşeni yaptı, şimdi top belediyelerde’ diyorsunuz. Bu doğru mu? Doğru değilse karşılığın nedir? Söylenendir. Şimdi yeni bir yer önerdik, hiçbir sıkıntısı yok, onların istediği standartlarında. Bu yeri önerdik. ‘Biz görevimizi yaptık, belediyeler yapmadı’ diyene cevabımdır; sana 2 tane yer bulduk, biri bize biri Büyükşehir’de olmak üzere. Siz niye kendi arazilerinizi taramadınız? Biz sizin sorumluğunuzdaki arazileri de taradık. Sizin arazinizi de biz size sunuyoruz. Biz üzerimize düşmeyen işi de yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“GENELGEDE ÇİVİ ÇAKMA DİYOR”

AK Partili Meclis üyelerine isterlerse neler yapıldığına dair bir sunum yapabileceğini söyleyen Başkan Sandal, “Neyi devraldık, nereye geldik gelin anlatalım. Zamanınız varsa biz anlatırız, hiçbir sorun yok. Bizim pandemi de, depremde ne yaptığımızı büyükşehirle beraber ne kadar yolu asfaltladığımızı, bitirdiğimizi ne kadar bütçe ayırdığımızı; geçmişle gelenle bugünü kıyasladığımızda kaç kat fark yarattığımızı, kurumu bugün temel dinamikleri maddi ve personel anlamında ne noktaya geldiğini anlatalım. Burada hiçbir tereddütlümüz ve sıkıntımız yok. Bu böyle bağırarak çağırarak değil, bu resmi olan bir iş. Bize 3-4 ay önce gelen bir tasarruf genelgesi var. Genelgede çivi çakma diyor. Ama buna rağmen diyor ki; depremde konutu Büyükşehir ile sen yap. Genelgeni ne yapacağız, hani devlettik. Yok böyle bir şey” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Başkan Serdar Sandal’ın depremzedeler için uzun süredir dile getirdiği kredi sorunu konusunda  “Verilen krediyle mesele çözülemez. Akıl karı değil. 200 bin kredi ver, evin maliyeti 400 bine çıkıyor. Bu mesele böyle çözülmez. Maliyeti neyse o kadarlık bir krediyi vatandaşın ödeyeceği şekliyle verme işinin Bayraklı ya da Büyükşehir Belediyesi’yle ne işi var. Bir ilgisi yok. Ama merkezi hükümetin çözme iradesi var. 200 bin kredi ver. Maliyet 500 bin. Hadi bu evi yap. Ruhsat aldınız mı, almadınız mı? Siyaset bu noktada oluyor. Bir de merkezi hükümet tarafından tasarruf genelgesi gönderildi. Çivi çakmayın diyorsunuz” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Aktaş, “Bir çivi daha çakmadınız. 3 yıldır yaptığınız çalışmalar ortada" dedi. Aktaş’a yanıt veren Sandal, "Bir tane çivi çakamadınız dediniz. Doğru diyorsunuz. Bir değil binlerce çivi çaktık, siz sayamadınız. Ben anlatırım size” dedi. Sandal daha sonra, meclis üyeleriyle bir araya gelinip, müdürlerin sunum yapabileceğini söyledi. AK Partili Meclis üyesi Emre Demir, “Ben gidiyorum. Siz gezin” dedi. Bunun üzerine Sandal, “Siz bu kentin sokaklarında dolaşmıyorsunuz. Çünkü dolaşacak haliniz yok. Git esnafa sor. Gir ‘Ben AKP’li meclis üyesiyim derdin ne’ diye sor. Hodri meydan. Aldığın gazla bir yere gidemezsin. Yediğin gazla yürüme” dedi. AK Partili Demir’in  “Benimle böyle konuşmazsınız. Haddinizi bilin” demesi üzerine Başkan Sandal, “Sen haddini bil. Saygısız! Alın bu arkadaşı dışarıya. Burası meclis haddini bileceksin. Burası senin siyasal şov yapacağın alan değil.  Meclis başkanı benim” dedi.

CHP’li meclis üyeleri Demir’e sert tepki göstererek üzerine yürüdü. Başkan Sandal’ın meclisi kapatması üzerine tartışma sakinleşti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
İzmir'de hava ne zaman ısınıyor? Meteorolojiden iyi haber var
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu
Darbedilen kişi sokak ortasında ölü bulundu