Kuşadası Uydukent’te çözüme yaklaşılıyor

Kuşadası Uydukent'te çözüme yaklaşılıyor

Kuşadası Belediye Başkanı Avukat Ömer Günel, ilçenin yaklaşık 25 yıllık sorunu olan Uydukent'te imar ve uygulama planları sürecinin işlediğini, çözüme yakın olduklarını söyledi.

07 Temmuz 2020 - 11:35

Uydukent'e ilişkin kamuoyuna yanlış ve yanlı bilgilerin aktarıldığını belirterek bu konuda resmi süreç hakkında bilgilendirme yapan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, süreci şöyle özetleri:

"Rahmetli Uğur Mumcu’nun “Bilgi sahibi olunmadan, fikir sahibi olunmaz” sözünden yola çıkarak son günlerde “yine” kamuoyunun kasıtlı olarak yanlış bilgilendirildiği bir konu ile ilgili olarak açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

Temelleri 1995 yılında atılan UYDUKENT, bugüne kadar ki süreç içinde ne yazık ki yasal konularda karşılaştığı sıkıntılar sebebi ile sorun yumağı haline gelen bir yapıya bürünmüştür.  Burada yaşayan hemşehrilerimizin yaşadığı sorunların bilinci içerisindeyiz. Gerek seçimler öncesinde gerekse başkanlık dönemimde UYDUKENT’in sorunlarının çözümü için Aydın Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu noktada Aydın Büyükşehir Belediye Meclisimiz tarafından 10.08.2017 tarihinde alınan bir karar ile 1/5000 NAZIM İMAR PLANI değişikliği onaylanmıştır. Bu karara istinaden 3.12.2019 tarihinde Kuşadası Belediye Meclisi kararı ile 1/1000 uygulama imar planı uygun görülerek kabul edilmiştir. Yasal süreç gereği Kuşadası Belediye Meclisi tarafından uygun görülen 1/1000 planı onaylanmak üzere Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne sevk edilmiştir.

İMAR KANUNU DEĞİŞTİ SÜREÇ BAŞA DÖNDÜ

Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi 1/1000’lik uygulama imar planını yasal süreç içinde değerlendirmiştir. Ancak 20 Şubat 2020 tarihinde 31045 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren 7221 sayılı kanun ile 3194 sayılı imar kanununda yapılan değişiklikler nedeniyle 1/1000 uygulama imar planı değişiklik teklifi onaylanamamıştır.

12.03.2020 tarihinde toplanan Büyükşehir Belediye Meclisinde yasal süreç içinde değerlendirilen ve hukuki olarak imar kanunu mevzuatında yapılan değişikliklere uymadığı gerekçesi ile 1/1000’lik uygulama imar planı değişikliğinin, Kuşadası ilçesine iadesine karar verilmek zorunda kalınmıştır."

Dolayısı ile imar kanununda yapılan yeni düzenlemelere göre UYDUKENT yönetimi tarafından hazırlanacak 1/1000’lik uygulama imar planının değişikliği ve raporları Kuşadası Belediyesi’ne sunulduktan sonra talep yeniden değerlendirilecektir. UYDUKENT’te sorunlar yasal süreç içinde çözüme kavuşturulacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Adnan Alabay'ın acı günü! Yeğeni Kaplan Alabay vefat etti
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!
Arızalı tıra çarptı! Ağır yaralandı!