Liseli Ada, pandemide takı tasarlayıp yurtdışına açıldı

Liseli Ada, pandemide takı tasarlayıp yurtdışına açıldı

İzmir’de yaşayan lise öğrencisi 15 yaşındaki Ada Ünal, kuaför olan annesi pandemi sürecinde işine devam edemeyince tek maaşla çalışan babasına bu ağır süreçte destek olmak için kolları sıvadı.

11 Ocak 2021 - 23:50

Hem online eğitimine devam eden hem de ev ekonomisine nasıl katkı sağlayabilirim diyerek el becerisini keşfeden ve birbirinden güzel takılar yapmaya başlayan Ada, yurtdışından bile sipariş aldı. Sosyal medya üzerinden başladığı takı tasarım işine evdeki boncukları değerlendirerek başladığını anlatan Ada Ünal, kendisi gibi pek çok yaşıtının hem yeteneklerini keşfettiğini hem de aile ekonomisine katkı sağladığı bir süreci yaşadıklarını ifade etti. 

39 TL İLE GEÇİNİN DEMESİ KOLAY…

Günde 39 TL ile geçinilemeyeceğini anlamanın zor olmadığını ve sürekli eleştirerek bir yere varılamayacağını dile getiren Ünal, kolları sıvadığını ve hem para kazandığını hem de sattığı takıların paralarıyla depremzede çocuklara ayakkabı ve mont alabildiğini anlattı. Dünyayı etkileyen bu zor süreçte yaptığı işi biraz da sosyal sorumluluk olarak gören Ada Ünal, “Bu süreçte pek çok çalışan gibi annem kuaför ve çalışamadı. Babam tek maaşla çalışıyor evimiz kira. Bana hissettirmeseler de ekonomik olarak zor günler geçiriyoruz. Tv’lerde kağıt toplayıcı çocukları gördüm; kendileri küçük, yüreği büyük yaşıtlarımın ailelerine bakmak sorumluluğu var gibi. Maske dağıtımı yapamayanlardan, 39 TL ile geçinin diyenlere yapacağımız fazlaca bir şey yoktu. Eleştiri de yersizdi. Evde boncuk vardı, neler yapabilirim diye düşünürken boncuklarla kolye bileklik yapmaya başladım. Önceleri annemin müşterilerine, babamın iş arkadaşlarına birer ikişer satmaya başladım. Daha sonra İnstagram sayfası açtım şimdi yurt dışından bir iki sipariş bile geldi. İzmir depreminde yapmış olduğum boncukların bir kısmının parasıyla depremzede çocuklara ayakkabı ve kazak aldım. Buradaki amacım daha çok yeteneklerimizi keşfetmek ve hem ailemiz hem toplum için faydalı olmak” diye konuştu. 

EN ÇARESİZ ANLARDA ÜRETKENLİĞİMİZİ HATIRLATTI

Pandemi sürecinin insanlara en çaresiz anlarda üretkenliğini anımsattığını ifade eden Ada Ünal, şunları söyledi: “Pandemi dünyaya, çevremize bakış açımızı değiştirdi. Biliyorum ki benden daha yetenekli fikirler var. Tüm bunlar bu sürecin bize getirileri elbet ama hayatın normale dönmesi herkes için en iyisi olacak. Umarım en kısa zamanda pandemi sona erer biz olduğumuz yere yani okullarımıza, annem de işyerine kavuşur.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kavgayı ayırmak isteyen akademisyen canından oldu!
Kavgayı ayırmak isteyen akademisyen canından oldu!
İzmir'de uyuşturucu operasyonu! 10 şüpheli yakalandı
İzmir'de uyuşturucu operasyonu! 10 şüpheli yakalandı