Meclis’te ’akaryakıt istasyonu’ tartışması… ’Yeterli...

Meclis'te 'akaryakıt istasyonu' tartışması… 'Yeterli çoğunluk' sayımı yapılmadı!

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinde, Bornova sınırları içerisinde yer alan Kazımdirik Mahallesi'ndeki bir parsele yapılması planlanan akaryakıt istasyonu hakkındaki itirazlar görüşüldü. Görüşmeler esnasında AK Parti Grubu kendi arasında tartışmalar yaşarken, CHP Grubundan da çok sayıda kişinin oylamaya katılmaması dikkat çekti. Ak Parti Grubundan bazı meclis üyelerinin 'oylama için yeterli sayı yok' itirazına rağmen, Meclis Başkan Vekili Özuslu, sayım yaptırmadı.

12 Mayıs 2022 - 19:58 - Güncelleme: 12 Mayıs 2022 - 22:45

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayı olağan meclis toplantısının üçüncü oturumu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yokluğunda Başkanvekili Mustafa Özuslu idaresinde gerçekleşen oturumun gündemi; Bornova ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kazımdirik Mahallesi'ndeki bir parsele yapılması planlanan akaryakıt istasyonu hakkındaki itirazlar oldu.

İmar ve Bayındırlık ile Ulaşım Komisyonlarınca oybirliği ile uygun bulunmayan akaryakıt istasyonu planlarına yapılan itirazlar, Hukuk - Esnaf ve Meslek Odaları Komisyonlarınca da oyçokluğu ile uygun bulunmadı. Çevre ve Sağlık Komisyonunca ise; “Söz konusu yapılması planlanan Akaryakıt İstasyonunun yoğun yerleşim bölgesinde yer alması, orta ve uzun vadede bölgede trafikten kaynaklı oluşabilecek gaz emisyonlarının halk sağlığı açısından risk yaratabileceği gerekçesiyle itirazların” oybirliği ile uygun bulunduğuna karar verdi. Meclis üyelerinin onayına sunulan ilgili gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edilirken, sert tartışmalar yaşındı.

MISIRLI: NEDEN BU KADAR ISRARCI ŞEKİLDE KARAR ALMAYA ÇALIŞILIYOR?

AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, söz konusu madde hakkında AK Parti Grubu olarak olumsuz oy kullanacağını belirterek, “4. maddeye biz grup olarak çevre ve sağlık komisyonuna göre oy vereceğiz. Bornova’da; karşısında tek katlı binaların arkasında benzin ve akaryakıt istasyonu açılmak isteniyor. Bir dizi olaylar oldu. Bölgede yaşayan 70 insan bunun yapılamamsı yönünde itiraz yaptılar. STK’lar da itiraz etti. İmar yönünden bir sene önce hazırlansa da bu İmar yönünden de yanlış. Benzin istasyonlarının yerinin 2 tarafından geçen yol var. Bu yol trafiğe kapanmış gibi görünüyor ama bu mümkün değil. Bu karar hala neden bu kadar ısrarcı şekilde alınmaya çalışılıyor? Mağduriyetleri neden görmezden geliyoruz? Bu yerle bu şekilde uğraşılacağına, şehir hastanesinin önündeki yol için 3 dakika dahi konuşulmadı ama buraya ruhsat verilecek diye aylardır konuşuyoruz. Burada eğitim amaçlı tesis de açmıyoruz. İBB yasalarına aykırı olan yere neden ruhsat veriyoruz? AK Parti olarak biz bu iş için rahatsızlık içindeyiz. Umarım çevre ve sağlık komisyonlarına göre oylanır” dedi.

ŞİMŞEK: DETAYLAR BİZE VERİLMEDİ

MHP’li Meclis Üyesi Hakan Şimşek, vatandaşların itirazlarının değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “İtirazların değerlendirmesi ile ilgili komisyon raporları var. Lafı dolaştırmayacağım; bu alanda imar değişikliği istenmesi noktasında şahsım olarak bu alana istasyon yapılmaması yönünde oy kullandım. Vatandaşın itirazı geçse de daha önce alınmış olan oy birliği kararı olsa da, bu detaylar bize verilmediğinden oldu. Ama bu konu vatandaşların itirazları değerlendirildiğinde zorlama bir karar gibi görünüyor. Olumsuz oy kullanacağımı belirtiyorum” ifadelerini kullandı.

ÇALIŞKAN: KAMUYA AİT BİR MALIN DA AZALMASI KAMU ZARARI DOĞURACAK BİR KARARDIR

AK Partili Meclis Üyesi Erhan Çalışkan ise, “İki noktaya dikkat çekmek istiyorum. Mevcut imar durumuyla buradaki alanın büyüklüğü konut alanı yer alıyor. Kamuya kalacak olan alan şu anki imar uygulamasıyla 1002,5 metre kare. Bu anda yapacağımız değişiklikle kamuya kalacak alan 104 metrekare eksilecek. Kamuya ait bir malın da azalması kamu zararı doğuracak bir karardır. Bu nedenle bu oylamada hayır oyu kullanacak, imar uygulamasına ilerdeki hukuksal bir duruma konu olursa kimlerin evet, kimlerin de hayır oy kullanacaklarının tutanağa geçireceğini talep ediyorum. 2013 yönetmeliğinde 2 bin 500 metre kuralına uymadığını gösteriyor” dedi.  

ÖNAL: KEYFİYETE GÖRE DAVRANAMAYIZ

İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal, planın geçtiğimiz yılda oy birliği ile oylandığını belirterek, “Plan yapılırken 5’li komisyona gidip değerlendirilmiş. O dönemde kabul edilmiş, kabul görmüş ve kesinleşmiş bir plan. İtirazlar geldi ve görüşülüyor. Bir plan değişikliği önerisi değil bu. Kriterlerle ilgili değerlendirilmiş; imar, hukuk, esnaf komisyonlarında değerlendirilmiş. Kriterlere uygun görülmüş. Biz uygun görmüyoruz deniyor. Bunlar değerlendirilerek alınmış bir karar. Mevzuata uygun ama biz uygun görmüyoruz, bu keyfiyete göre davranamayız. Biz bunları vicdana göre mi yoksa mevzuata göre mi değerlendiriyoruz. Biz mevzuata göre değerlendiriyoruz” dedi.

ŞAHİN: HER BAKIMDAN UYGUN DEĞİL

MHP'li Grup Başkanvekili Selahattin Şahin ise "Yağılması istenen istasyonu hakkında bende arkadaşlarımız gibi bu konuya karşıyım. İmar yönünden, her bakımdan uygun değildir. Çünkü alan konutların arasında kalmaktadır" diye konuştu.

AYDIN: BORNOVA BELEDİYESİ’NİN KAMULAŞTIRMA ENDİŞESİ VARDI

Eleştirilere cevap veren CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın, “13 Aralık 2021’de bu önerge kabul edilmiş. Önerge kabul edilirken 5’li komisyonda uygun görülü. O zamanda aynı tartışmalar vardı, o kapsamda haklı endişeleri karşılayabilmek için, 1/1000 uygulama imar planında Ulaşım Daire Başkanlığı ve UKOME ile görüşülerek plan değişikliği yapma kararı almışız. Bu kayıt bahsedilen yollarla ilgili önemli ölçüde halletmişti. Bornova Belediyesi’nin tereddüdü vardı, parselin yanında bulun küçük bölüm var bu bölümün ileride belediye için kamulaştırma endişesi vardı. İmar Komisyonu bunu da haklı eleştiri olarak buldu ve bu değişikliği kabul etti. UKOME kararı her zaman tartışılabilir elbette ama hukuka uygun mu diye tartışmak meclisin değil yargının kararıdır. Biz İBB meclisi olarak diğer idarelerin kararları iptal edilmedikçe uygulamakla hükümlüyüz… Önümüzdeki itirazlarla ilgili Bornova’nın itirazları için değişikliğe gidildi. Bu önergeyi yine denetletmek mümkündür ama bu değerlendirme doğru zeminde yapılaması için anlatıyorum. Kriterle uygun olmadığı halde görüşmek başka, kriterlere uygun olduğu halde yorum yapmak başka” şeklinde konuştu.

BOZTEPE AK PARTİ GRUBUNDAN AYRI HAREKET ETTİ VE BUNU TUTANAĞA GEÇİRTTİ

AK Parti grubundan bazı meclis üyeleri, önerge hakkında, “Meclis çoğunluğu var mı, mecliste hazır bulunan meclis üyeleri sayılsın” diye talepte bulundu. AK Parti Grup Sözcüsü Hakan Yıldız ise, “biz onu başkanvekilleri arasında görüştük, oylamaya geçilebilir” diyerek Ak Partili Meclis üyelerinin bu tepkisini yatıştırdı. Daha sonra “konuşmayın” itirazının gelmesi üzerine AK Partili bazı meclis üyelerinde, “olur mu böyle bir şey, usule uygun değil. Neden konuşmayayım?” diyerek tepki göstererek meclis salonunu terk etti. Ak Partili Hüsnü Boztepe ise Ak Parti Grubunun aksine CHP ile aynı yönde oy kullandığını belirterek, Meclis Başkanından bunun tutanaklara geçirilmesini istedi. 

Oylama sırasında meclis salonunda çok az sayıda meclis üyesinin bulunduğu ise dikkatlerden kaçmadı. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı, geliyoruz
AK Parti'den İYİ Parti'ye katılım! Kırkpınar: Az kaldı,...
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu
MSB acı haberi duyurdu: 4 asker şehit oldu