Medifema’da ameliyatsız kalp kapağı değişimi

Medifema’da ameliyatsız kalp kapağı değişimi

Medifema Hastanesi’nde; aort kapakçığı, bilinen adı ile kalp kapakçığında artık ameliyatsız yöntemler ile sorunlar kısa sürede çözülebiliyor.

15 Nisan 2021 - 15:36

ÖNCÜŞEHİR - Kalp vücuda kan pompalayan bir organdır. Kan pompalama işlemi sırasında kalp mekanizmasından vücuda kanın ulaştırılmasını sağlayan ana atardamar ise aort damarıdır. Aort ile kalp arasında ise bir kapakçık bulunmaktadır. Bu kapakçık kan pompalama esnasındaki dengeyi sağlar. Aort ile kalp arasındaki alışverişte açılır kapanır bir kapı görevi gören bu kapakçıkta çeşitli sorunlar görülebilir. Bu sorunlar doğuştan gelen bozukluklar olabilirken kimi zaman ise yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişebilen problem olarak da karşımıza çıkabilir. Kalp kapakçığında ayrıca bazı romatizmal sorunlarda görülebilir. Bu kapakçıkta görülebilecek ciddi deformasyonlar kişilerde bazı şikayetleri de beraberinde getirir. Aort kapakçığında sıklıkla görülen rahatsızlıklardan biri daralma sorunudur. Kapakçığın 3-4 santimetrelik kadar olan aralık kalma durumunda daralma yaşanması sorunu olan kişilerde fiziksel aktiviteler ile ileri seviyede nefes darlığı şikayeti yaşanır. Merdiven inip çıkma, hızlı yürüme ya da spor yapma gibi efor sarf edilen aktivitelerde nefes darlığına göğüs ağrısı şikayeti de eşlik eder. Kapakçıkta yaşanabilecek ileri dereceli daralmalar hastalarda ani ölümlere bile yol açabilmektedir.

Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi Mümkün Mü?

Medifema Hastanesi’nde, aort kapakçığında meydana gelen deformasyonlar cerrahi müdahalelerle düzeltilebilir. Tanı sağlandıktan sonra tedavi yöntemi soruna göre belirlenir. Son dönemde akıllara gelen en önemli sorulardan biri ise kalp kapakçığında ameliyatsız bir müdahale yapılıp yapılamaması konusudur. Tıpta yeni teknolojiler ile kalp kapakçığı artık ameliyatsız olarak değiştirilebilir. Aort kapakçığı, bilinen adı ile kalp kapakçığında artık ameliyatsız yöntemler ile sorunlar kısa sürede çözülebilmektedir. Bu da demektir ki göğüs kafesi açılmadan, kemik kesme işlemi uygulanmadan kalp kapakçığında değişim yapılabilir. Aort kapakçığındaki sorunların tanısının mümkün olduğunca erken yapılması tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi büyük önem arz etmektedir. İyileşme erken tanı ile daha erken yaşlarda, bu sayede de daha hızlı olabilir.

Öncelikle kalp kapakçığı değişimi uygun görülen bir hasta için uygun anestezi yöntemi belirlenerek yapılır. Ameliyatsız kapakçık değişimi sırasında kalbiniz atmaya devam edecektir. Açık kalp ameliyatlarında ise durum böyle değildir. Kalp durdurularak işlem yapılır. Ameliyatsız kalp kapakçığı değişim işlemi biraz anjiyoplasti uygulamasına benzer.

Ameliyatsız değişim yöntemi son dönemde hastanın gündelik hayatına daha çabuk dönebilmesini sağlaması açısından sıkça tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Ayrıca ameliyatsız kalp kapakçığı değişiminin ardından kişiler eforla beraber gelen rahatsızlıklardan da kısa sürede kurtulurlar. Ameliyatsız kalp kapakçığı değişimi işlemi, aort kapakçığında ciddi manada sorun meydana gelmiş kişilere uygulanır. Ayrıca hastaların yaşı ilerledikçe de açık ameliyat, riskli bir uygulama haline geldiği için yaşlı hastalarda ameliyatsız uygulama avantajlı bir durumdur. Bu durum için genel kitlenin 60 yaşın üzerindeki kişiler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ameliyatsız kalp kapakçığı değişimi işlemi her hasarlı vücutta uygulanan yöntem gibi bazı riskler de içermektedir. Ancak tedavi dışında şansı bulunmaya kişiler için hastalık kaynaklı ölüm riski göz önünde olduğundan uygulamadan kaçınılmamalıdır.

Ameliyatsız kalp kapakçığı değişiminin kısaca aort damarı ile kalp arasında bulunan ve yaklaşık 3-4 santimetrelik bir açıklığa sahip olması gereken ancak kapakçık aralığı farklı açıklık değerine sahip olan kişilere uygulanabilen bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Açık kalp ameliyatı ile de düzeltilebilen bu deformasyon için ameliyatsız uygulama çoğunlukla anestezi uygulamasından kaçınılması gereken hastalar için tercih edilir. Hasta uyutulmadan yapılan ve hızlı iyileşme imkanı sağlayan bu yöntem son dönemde açık ameliyat yöntemine göre sıklıkla tercih edilen bir uygulama olmaya başlamıştır. Uygulama yaklaşık 2 saat gibi bir kısa bir sürede tamamlanır. Hastaya 1 gece kadar yoğun bakımda tedavi uygulanır ve 3 gün gibi bir sürede herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadığı sürece hasta taburcu edilir

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
İzmir'de siyaseti sarsan intihar!
Kızını uyuşturucu kullandığı için eşarpla boğarak öldürmüş
Kızını uyuşturucu kullandığı için eşarpla boğarak...