Menemen Belediyesi’nden can dostlara kucak açtı

Menemen Belediyesi'nden can dostlara kucak açtı

Menemen Belediyesi tarafından can dostlar için yapılan Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı bugün ünlü sanatçı Haluk Levent’in katılımıyla gerçekleşti. Açılış öncesi Levent’e ‘Ahbap’ isimli bir sokak köpeği hediye edildi.

28 Ekim 2021 - 17:52 - Güncelleme: 28 Ekim 2021 - 18:01

Çiğdem CANPOLAT / ÖNCÜŞEHİR - Menemen Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı kapsamında tören ve konserlerin yanı sıra çok da önemli açılışlara imza atıyor. Bu açılışların ilki olan Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi bugün ünlü sanatçı Haluk Levent’in katılımıyla gerçekleşti.

Açılışa ev sahibi Menemen Belediyesi Başkanvekili Aydın Pehlivan’ın yanısıra; AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, ünlü sanatçı Haluk Levent ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Menemen Belediyesi tarafından Haluk Levent’e ‘Ahbap’ isimli bir sokak köpeği hediye edildi.

PEHLİVAN: HAYVANLARA MERHAMET ETMEK, MEDENİYETİMİZDEN GELEN BİR DUYGUDUR

Tesisin açılışında konuşan Menemen Belediyesi Başkanvekili Aydın Pehlivan, “Yeni ve modern çehresi, tam donanımlı tesisiyle Menemen’in sokak hayvanlarının hayatına olumlu bir dokunuş sağlayacak olan Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi açılışımıza hepiniz hoş geldiniz. Yüce Rabbim kâinatı yaratırken her şeyi yerli yerinde ve belli bir nizam içerisinde yarattı. Kâinat dengesinin önemli unsurlarından birisi de hayvanlarımız, can dostlarımızdır. Dünyamızın bu nazik dengesini korumak, 'yaratılanı yaratandan ötürü sevmek' düsturu, inancımız ve medeniyetimizin geleneğidir.  Yani hayvanlara merhamet etmek, medeniyetimizden gelen bir duygudur. Özellikle sokak hayvanlarına gösterilen merhamet ve onlar için yapılanlar, gönül zenginliğinin de bir göstergesidir” dedi.


“SON DERECE ELZEM BULUYORUZ”

Yakın zamanda çıkarılan Hayvanları Koruma Kanunu’na ilişkin düzenlemeye de değinen Pehlivan, “Biliyorsunuz ki hükümetimiz dört gözle beklenen hayvanları koruma kanununa ilişkin düzenlemeyi geçtiğimiz yasama döneminde meclisimizden çıkarttı. Hayvanları mal ya da eşya olarak gören anlayışı kaldırıp, onları ‘can’ statüsüne kavuşturdu. Bu kanun düzenlemesi bağlamında hayvanlara karşı işlenen suçlara da hapis cezaları getirildi. Yine kanun kapsamında belediyelere verilen sorumluluklar ve buna bağlı olarak mali destekler artırıldı. Bizler de yerel yönetimler olarak sevgi ve merhamet üzerine inşa edilen medeniyetimizin mirasını yaşatmaya ve geliştirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan hayvanları korumaya, yaşatmaya çalışırken, diğer taraftan hayvan sevgisini çocuklarımıza, gençlerimize aşılama gayreti içerisindeyiz. Bu sebeple Cumhuriyetimizin 98. Yıldönümü arifesinde açılışını gerçekleştireceğimiz Geçici Hayvan Bakımevimizi, son derece elzem buluyoruz” şeklinde konuştu.


“ONLAR OYUNCAKLARIMIZ DEĞİL, CAN DOSTLARIMIZ”

Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin bölgenin en büyük ve en kapsamlı tesisi olduğunu ifade eden Başkanvekili Pehlivan, “15 dönümlük bir alanda kedi, köpek, kuş gibi sahipsiz tüm sokak hayvanlarının tedavi edileceği bir yuva olacaktır. Tesisimiz, köpek ve kedilerimizin alınarak kapalı tutulduğu bir barınak değil, tedavi ve aşılamalarının yapıldığı bir bakımevi olarak hizmet verecektir. Gerekli tedavileri yapılarak sağlıklarına kavuşan hayvanlarımız yine ekiplerimiz tarafından doğal yaşam alanlarına bırakılarak hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilecekler.  Bu vesile ile bir de hayvan sahiplenmesi konusuna dikkat çekmek istiyorum. Bazıları hayvanlara oyuncak gözüyle bakıyor. Aldım, oynadım, sıkıldım, sonra da öylece sokaklara bıraktım. Buna hakkımız yok. Onlar oyuncaklarımız değil, can dostlarımız. Menemen’in önemli problemlerinden biri olan sokak hayvanları konusunda ilçemiz için insancıl bir çözüm üretecek olan Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezimizin hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında ilk açılışımızı can dostlarımız için yapıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Akşam da Kent 2’de değerli sanatçımız Haluk Levent sevilen şarkılarını Cumhuriyet için söyleyecek. Yarın ise 3 yıldır kangren haline dönmüş olan Halil Alkaya Pazar Yerimizi hizmete açıyoruz. Ardından da Cumhuriyet Meydanı’nda kıymetli sanatçı Sibel Can bizlerle birlikte olacak” diye konuştu.


KIRKPINAR: HÜKÜMET OLARAK DESTEK VERECEĞİMİZİ İFADE EDİYORUM

Bugünün çok hayırlı bir gün olduğunu ifade eden AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, “Çok mutlu olduğumu bu güzel ortamı sizlerle paylaşmaktan duyduğum gurur paylaşmak istiyorum. Can dostlarımızın bu kanunu ile ilgili parlamentoda bu kanun altına imza atmış, çalışmış bir parlamenter olarak gördüğüm manzaradan bahtiyarlığımı dile getiriyorum. Böyle hayırlı bir günde hayırlı bir işin açılışında olmak mutluluk veriyor. Pazaryeri Menemenimizin kangren haline gelmiş ve vatandaşlarımızın beklediği bir Pazar yeriydi. Çok da güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Burayı tamamlayarak can dostlarımızın hizmetine sunması ayrı bir mutluluk sunuyor. Bundan sonra Menemenimiz yapacak hizmetler için kendisine teşekkür ediyorum. Biz hükümet olarak destek vereceğimizi ifade ediyorum” dedi.

LEVENT’E ‘AHBAP’ SÜRPRİZİ!

Konuşmaların ardından AHBAP Derneği’nin kurucusu ve sanatçı Haluk Levent’e, ismi ‘Ahbap’ olan sahipsiz bir köpek hediye edildi. Yaşadığı sürprizden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Levent, “Çok büyük bir sürpriz oldu. Akşam konserimiz var ondan önce geçici barınak açılışı var dediler. Zaten bu bölgeyi biliyorum. İzmir bölgesinde Ahbap ile yaptığımız faaliyetlerde sınır bölgesi olduğu için birçok can dostumuz bırakılıyor. Buraya bu açılış için geldim ama şu an elimde o kadar güzel bir sürpriz var ki. Ahbap da artık bizlerin arkadaşı olacak” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son noktayı koydu
Vali Köşger, yeni emniyet binası ile ilgili söylentilere son...
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü
Bayraklı'da istifa eden Başkan Yardımcısı geri döndü