MENEMEN’DE ARA SEÇİM İHTİMALİ GÜÇLENİYOR

MENEMEN'DE ARA SEÇİM İHTİMALİ GÜÇLENİYOR

CHP, Ak Partinin Menemen'de kuraya itiraz ederek aldırdığı yürütmeyi durdurma kararına karşı CHP de farklı bir stratej ile karşılık verdi. CHP ve İyi Partili Meclis üyeleri bugün toplantıya katılmayarak, kuranın yeniden çekilmesini engellediler. Toplantı 3 gün sonraya ertelendi. Ancak iddiaya göre CHP ve İyi Partili üyeler bu toplantıya da katılmayacak.

04 Ocak 2021 - 21:35

MEVLÜT DAĞDEVİREN - Menemen'de düğüm bugün de çözülmedi. Belediye Meclisinden bugün yapılması beklenen başkanvekilliği kura çekimi, Millet İttifakı meclis üyelerinin toplantıya katılmaması ile 3 gün sonraya ertelendi. Ancak edinilen bilgilere göre Millet İttfakı meclis üyeleri o toplantıya da katılmayacak, böylece meclis tatil edilecek ve Ocak ayı içinde başka bir meclis toplantısı yapılamayacak. En erken meclis toplantısı ise ancak Şubat ayı başında yapılabilecek. Bu durumda CHP, mahkemenin esas hakkındaki kararını vermesi için zaman kazanmış olacak. 

İKİNCİ İHTİMAL ARA SEÇİM
Kulislede konuşulan ikinci bir iddiaya göre ise CHP Menemen'de kuranın ikinci kez çekilmesi yerine bir ara seçimi zorlayacak. Böylece tutuklanan eski CHP'li Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un yerine belediye meclisi değil, yeniden Menemen halkı seçim yapacak. Böylece yeniden halkın doğrudan iradesi ile Başkanvekili değil, doğrudan Başkan seçilecek. 

ARA SEÇİM İHTİMALI GÜÇLENİYOR
CHP'nin bu stratejisine karşı Ak Partinin elindeki kozlar da yine ara seçime çıkıyor. Ak Parti, meclisin görevini yapmadığını gerekçe göstererek İçişleri Bakanlığına şikayete bulunabilir. Bu durumda ise İçişleri Bakanlığının talebi ile Danıştay meclisin feshi kararı alabilir. Bu durumda yine ara seçime gidilir. 

BELEDİYE KANUNU NE DİYOR?
Meclisin feshi ise Belediye Kanununun 30 maddesinde şöyle düzenleniyor. 

               MADDE 30. — Belediye meclisi;

                a) Kendisine kanunla verilen görevleri süresi içinde yapmayı ihmal eder ve bu durum belediyeye ait işleri sekteye veya gecikmeye uğratırsa,

                b) Belediyeye verilen görevlerle ilgisi olmayan siyasî konularda karar alırsa,

                İçişleri Bakanlığının bildirimi üzerine Danıştayın kararı ile feshedilir.

                İçişleri Bakanlığı gerekli gördüğü takdirde meclisin feshine dair bildirim ile birlikte, karar verilinceye kadar meclis toplantılarının ertelenmesini de ister. Danıştay, bu hususu en geç bir ay içinde karara bağlar.

                Bu şekilde feshedilen meclisin yerine seçilen meclis, kalan süreyi tamamlar.

MECLİS NASIL ÇALIŞIR, ÇALIŞMAZSA NE OLUR?

Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin Toplantı ve karar yeter sayısı başlıklı maddesi şöyle: 
Madde 10 — Meclis, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile toplanır ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Ancak karar yeter sayısı üye tam sayısının dörtte birinden az olamaz. Belediye başkanı, meclis üye tam sayısına dâhildir. Oyların eşitliği halinde başkanın kullandığı oy yönünde çoğunluk sağlanmış sayılır.

Birleşime ilişkin karar tutanakları bir sonraki birleşimden önce üyelere dağıtılır.

Meclisin toplanması için gerekli çoğunluğun sağlanamaması veya görüşmeler sırasında başkan veya üyelerden birinin talebi üzerine yapılacak yoklamada karar yeter sayısının bulunmadığının anlaşılması durumunda, meclis başkanı gün ve saatini tayin ederek en geç üç gün içinde toplanmak üzere meclisi tatil eder. Bu toplantının günü ve saati üyelere bildirilir ve gündemin duyurulmasındaki usullerle ilân edilir.

Gelecek toplantı, üye tam sayısının dörtte birinden az olmayan üye ile yapılabilir. Bu toplantıda da yeter sayı bulunamaz ise meclis tatil edilir ve o ay içinde başka bir toplantı çağrısı yapılmaz.

Toplantı ve karar yeter sayılarının hesabında kesirli sayılar tam sayıya yükseltilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de karbonmonoksit faciası!
İzmir'de karbonmonoksit faciası!
Millet İttifakı’nda Ekrem İmamoğlu krizi mi yaşanıyor?
Millet İttifakı’nda Ekrem İmamoğlu krizi mi yaşanıyor?