Menemen seçimi yargıya taşındı

Menemen seçimi yargıya taşındı

Menemen'de tutuklanan eski Başkan Serdar Aksoy'un yerine yapılan 4 tur seçim sonuç vermemiş ve başkan vekilinin ismi ancak kura ile tespit edilebilmişti. Başkanlığı kura sonucu kaybeden Ak Parti, kura çekiminin yönetmeliğe aykırı yapıldığını idda ederek konuyu idari yargıya taşıdı.

04 Aralık 2020 - 16:14

Eski CHP'li Serdar Aksoy, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında önce tutuklanmış, ardından da İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştı. İşte bu gelişme üzerine Salı günü toplanan Menemen Belediye Meclisi, eski Başkan Aksoy'un görevini vekil başkan olarak yürütecek isim için seçime gitti. Ak Partinin Grup Başkanvekili Aydın Pehlivan, CHP'nin de meclis üyesi Deniz Karakurt ile girdiği seçim yarışı, yapılan 4 tur oylamaya rağmen sonuç vermemişti. 
3. ve 4. tur oylamada başkan seçilmek için bir fazla oy yeterli iken, her iki turda da adaylar eşit oy almıştı. 

ŞEFFAF FANUS DEĞİL, KAPALI TORBA
Bunun üzerine yönetmelik gereği başkanın kura ile belirlenmesi maddesine geçildi. Şeffaf fanusa iki başkan adayının isminin yazılı olduğu kapalı kutular atılarak kura çekilmiş ve bu kura neticesinde CHP'nin adayı Deniz Karakurt yeni Başkanvekili olarak yetki almıştı.
Ancak Ak Parti Menemen İlçe Başkanlığı, kura çekim yönteminin yönetmeliğe aykırı olduğu gerekçesi ile İzmir Bölge İdare Mahkemesine itiraz etti. İlçe Başkanı Ahmet Can Çelik, o günkü kura çekimine ilişkin görüntü ve belgeleri de mahkemeye teslim ettiklerini söyledi. 

ÇELİK: YÖNETMELİK KAPALI TORBA DİYOR
Kura çekimine dayanak yapılan yönetmelikte kuranın iki adayın isminin yazılı olduğu kapalı zarfların bir torbaya atılarak, buradan kura çekilmesini kurala bağladığını anlatan Çelik, "Torba yerine şeffaf bir fanus kullanılması, yönetmeliğe aykırıdır. Biz de Bölge İdare Mahkemesine itirazımızı yaptık, bir hafta 10 güne kadar bu konuda bir karar çıkmasını bekliyoruz" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Kültürpark’ta ceset bulundu
İzmir Kültürpark’ta ceset bulundu
Çiçekliköy'de yıkım gerginliği
Çiçekliköy'de yıkım gerginliği