MHP’li Kalyoncu’dan Soyer’in ‘İklim Kriziyle Mücadele’...

MHP’li Kalyoncu’dan Soyer’in ‘İklim Kriziyle Mücadele’ ödülüne tepki

MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e İzmir’in yerel gazetelerinin birinin kuruluş yıldönümünde “İklim Kriziyle Mücadele” ödülü verilmesine tepki gösterdi.

24 Ocak 2022 - 15:48

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç soyer, geçtiğimiz günlerde İzmir’in yerel gazetelerinin birinin kuruluş yıldönümünde “İklim Kriziyle Mücadele” ödülüne layık görülmüştü. Başkan Soyer’e “İklim Kriziyle Mücadele” ödülü verilmesine ise MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımlayan Kalyoncu, şu ifadeleri kullandı.

“ŞEHİR PLANLAMASI DENEN BİR ŞEY YOK İZMİR’DE”

Kalyoncu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“İklim değişimlerine hazır mı? İzmir dirençli bir şehir mi? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’na göre dirençli şehirmiş ve kendisi iklim krizine karşı yaptığı çalışmalar ile ödül almış! Bu durum gerçekten doğru mu? Yoksa yandaşlar, ahbaplar ve şakşakçılar algı mı oluşturuyor?

İzmir neye hazır ve neler yapılmalı bir inceleyelim! İklim değişikliğine karşı çalışmaları nedeniyle 2021 İz Bırakanlar ödülüne layık görülen Tunç Soyer “İzmir’e ne yapmamış?” birkaç önemli örnek ile ele alalım. İzmir’i afetler açısından ele alırsak; İzmir’de yağmur yağınca, sel olunca afet diye açıklama yapan bir belediye başkanı ve bir CHP yönetimi var! İzmir’in altyapısı dirençli şehir gereksinimine göre planlanmış mıdır? Hayır! Sel olmasının kaynağında yağıştan çok mühendislik hataları var mıdır? Evet! Peki İzmir depreme karşı dirençli midir? Hayır!  Büyükşehir belediye binasının dahi depreme dayanıklı olup olmadığı ancak depremden sonra öğrenildiği bir şehirdir İzmir. Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamalarına göre kaçak yapı metropol ilçelerde yüzde 36 düzeylerinde. Şehirde ne olduğu bilinmiyor ve şehir planlaması denen bir şey yok İzmir’de.

“ÖDÜL ALAN BAŞKAN VAR FAKAT YAPILAN HİÇBİR ŞEY YOK”

Trafik açısından değerlendirirsek... İzmir'de yine mühendislik hataları, yanlışlar ve yanlış uygulamalarla gittikçe artan bir sorun halindedir!

Yeşil alan açısından değerlendirirsek, İzmir en fakir şehirlerden, metropol ilçelerde neredeyse yok. Peki, şehrin rüzgar koridorları, ısı alanları belirlenmiş ve hesaplanmış mıdır? Hayır.

Atık su ve arıtma tesisleri açısından değerlendirirsek, atık su kanalları ile yağmur suyu kanalları birbirinden ayrılmış mıdır? Tüm hattın sadece %10’u civarı ayrılmış durumdadır. Yani neredeyse yok düzeyindedir! Arıtma tesisleri düzgün çalışıyor mu? Hayır!  Tabii ki çalışmıyor ve körfezin hali ortadadır. Sorduğunuzda hepsine hazırlıklı ve ödül alan Başkan var fakat yapılan hiçbir şey yok.

İzmir'de kanalizasyona bağlı olmayan 87 bin fosseptik olduğunu söyleyen bir belediye var. Belediye en fazla 3 bine yakınının sızdırmasız olduğunu ifade ediyor. Gerisinin ne olduğundan haberi bile yok.  Kaçak binaların fosseptiklerinin ne olduğunu sormuyoruz bile. Çünkü haberleri yok.

İçme suyu açısından değerlendirirsek; En önemli içme suyu havzası olan Tahtalı Baraj havzasında baraja lağım girişi, baraj kurulduğu günden beri devam ediyor. Bu duruma dur demeyen bir belediye var. İzmir'e ne içiriyorlar? Siz düşünün! Küçük Menderes nehir kirliliği hat safhada. Belediye müdahale etti mi? Yine hayır! Gediz kirliliğinden bahseden Tunç Soyer kendi üzerine düşeni yaptı mı? Yine hayır! İzmir fırtına şiddeti değişimlerine hazırlıklı mıdır? Deniz seviyesi yükselmelerine hazırlıklı mıdır? Yine hayır!

“BU UMURSAMAZ TAVRINIZLA İZMİR HEBA OLUYOR”

Sayılacak o kadar konu var ki!  Netice maalesef, “Yapmadı!”, “Yok!” ve “Hayır”dan ibarettir! Fakat iş ahbap çavuşlarından ödül almaya gelince, evet! Söylemlerde de her şeyi yapmış gibi gösteriliyor!  Şova devam fakat İzmir’e yazık oluyor. Bu yönetimi iş başına getirenle birlikte İzmir'de yaşayan herkese yazık oluyor. Fakat Tunç Soyer ve yandaşlarının keyfi yerinde!  Şatoyu ev yapan, zeytinyağı sıkma tesisini villa yapan, yandaşa rant sağlayan ve her sorunda hükümeti pervasızca suçlayan bir Başkan var.  Sonuç olarak, İzmir’imizi bekleyen sel, deprem, Körfez kirliliği, su sorunu, atık su sorunu ve iklim değişikliği ile bağlantılı birçok sorun var! Biz uyarıyoruz bu umursamaz tavrınızla İzmir heba oluyor, Başkan ve yandaşları ihya oluyor!”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
İzmir Tire’de silahlı kavga: 1 ölü
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı tutuklandı
Çeşme’de uzman çavuşu bıçaklayarak öldüren zanlı...