MHP’li Şahin: Balçova’nın borcu 110 milyonu aştı

MHP'li Şahin: Balçova'nın borcu 110 milyonu aştı

MHP Balçova İlçe Başkanı Fazıl Şahin yaptığı basın açıklaması ile 2022 Belediye Bütçesi ve İstinye Park alışveriş merkezinin bulunduğu bölgenin içkili alan ilan edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

25 Ekim 2021 - 22:04 - Güncelleme: 25 Ekim 2021 - 22:30

Geçtiğimiz Hafta Balçova Belediye Meclisinde 2022 Yılı Bütçesi Cumhur İttifakının ret oyuna karşılık CHP ve İyi Partili meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Konuya ilişkin yazılı bir basın açıklaması yapan MHP Balçova İlçe Başkanı Fazıl Şahin, son 17 yılda belediye borcunun 110 milyona dayandığını belirterek, şu görüşlere yer verdi: 

Belediye borçlarının 110 milyon TL’yi aştığı ortaya çıktı. 17 yıldır Balçova ‘da hüküm süren Çalkaya ailesi kötü yönetimlerinin  üzerini örtmek için sürekli Merkezi yönetimi suçlamaktadırlar. Türkiye’de 400'den fazla Belediye Çöp Toplama Bedelini tahsil etmezken Balçova Belediye Başkanı vatandaştan aldığı çöp toplama bedeli ve emlak vergilerine yapılan % 25 zamla halkçı olduğunu  iddia etmektedir.

"ÖRTÜLÜ SANSÜR UYGULADILAR"

Yaptıkları en ufak şeyleri Basın -Halkla ilişkiler biriminin çalışmaları ile allayıp pullayıp vatandaşın gözünü boyadılar. Şeffaf Bir belediye yönetimi olduklarını her yerde ve her fırsatta dile getirdiler. Belediye bütçesini, Meclis Denetim raporlarını ve Sayıştay Raporlarını asla paylaşmadılar. Belediyenin WEB sitesinde bunların hiçbirini göremezsiniz. İzmir’de bulunan 30 İlçede Meclis toplantılarını canlı yayınlamayan 5 ilçeden biridir Balçova... Bırakın canlı yayını çektiği Meclis toplantı  görüntülerini internete koymaktan korkan bir yönetim tavrı sergilemektedir. 2 ay önce Mecliste canlı yayın kararı alan Başkan Çalkaya yönetimi ne hikmetse 10 yaşındaki çocukların bile telefonundan canlı yayın yaptığı günümüzde Meclis toplantılarını bir türlü canlı yayınlayamadı. Bu kadar basit bir şeyin yapılmaması ya acizlik yada samimiyetsizliktir.

"HALKÇI OLDUĞUNU İDDİA EDİP HALKA GİTMEKTEN KAÇTILAR"

Kanuna göre İçkili Alanları tespit etme yetkisi Belediye Meclislerindedir ancak Belediye bunu yaparken Emniyet Müdürlüğüne Genel Güvenlik ve Asayiş durumu hakkında görüş sorar ve karar verirken bu görüşü dikkate alır.

Balçova Belediyesi de Mithatpaşa Caddesi çift numaralar Fahrettin Altay Meydanı NO:2’den Ata Caddesi Döner Kavşağına kadar NO:20’de dahil, Şehit Binbaşı Ali Resmi Tufan Caddesi Tek numaraların tamamı, Gazi Osman Paşa sokak tek numaraların tamamı ile Mithatpaşa Caddesi tek numaraların tamamına Alkol ruhsatı verilmesi için yani Hastanenin karşısına ve konutların altına ve de İstinye Park alışveriş merkezinin bulunduğu alan için Emniyete görüş soruyorlar. Emniyet Müdürlüğü de hastanelerin yakınına, yoğun konut bölgelerinde 'İçkili Yer Bölgesi' ilan edilmesinin genel güvenlik ve asayiş açısından uygun olmadığını bu kavramların dışında kalan İstinye Park bölgesinde ise genel güvenlik ve asayiş açısından sorun olmayacağını yazı ile bildirir. Güvenlik kıstaslarına uymayacağını bile bile sırf İstinye Park Alışveriş Merkezini İçkili Yer Bölgesi ilan edebilmek için Emniyet'e bir sürü yer ile ilgili görüş sorarak yaptıkları işe kılıf hazırlamışlardır. Bak işte biz bir sürü yer için Emniyet Müdürlüğüne görüş sorduk ama tek uygun yer burasıydı demek için hazırlanan kılıf...

Emniyet Müdürlüğünün sadece görüşü alınıyor. Karar yetkisi Belediye Meclisinde... AK Partili ve MHP’li meclis üyelerimiz uyarıyor. 'Gelin halka soralım' diyorlar. Yani Plesibit yapalım, sandığı koyalım halk karar versin. Halk ne karar verirse başımızın üstünde yeri var' diyorlar. Ama her zaman ki operasyon başlıyor. Merkezi hükümet suçlanıyor. Biz burada Alkollü Bölge ilan etmez isek bu adamlar gider Ankara’dan alır diyor CHP’li Belediye Başkanımız ve CHP’li Meclis üyeleri... Arkadaşlarımız bir kez daha  uyarıyor; 'Burayı İçkili Bölge ilan ettiğinizde İstinye Park Alışveriş Merkezi sahibi dükkanları kiraya verirken alkol ruhsatı garanti diye kirayı daha fazla alacak siz bir kişiyi zengin ediyorsunuz . Eğer Ankara’dan Turizm Bakanlığından alkol ruhsatı alınırsa ruhsatı işletmeci/kiracı 1 dükkan için alacak ve Bakanlıktan Ruhsat almak için bir çok kıstas var. İstediği her dükkanı alkollü yer yapamayacak' diyorlar. İyi Parti Meclis üyemiz ise gönlü razı gelmese de İttifak oldukları için CHP ile aynı yönde oy kullanacağını ifade etti. Halkçı ve şeffaf olduğunu  iddia eden belediye yönetimi ve CHP meclis üyeleri oy çokluğu ile karar alarak halktan kaçtılar. Balçova Belediyesinin halka hizmetten yoksun bütçesi ve İstinye Park’ın alkollü alan ilan edilmesi ile ilgili durumu Balçovalıların takdirine bırakıyorum."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
CHP Torbalı'da kongre öncesi adaylar belli oluyor!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!
Çiğli'de 'kadının siyasetteki yeri' konuşuldu!