Mısırlı’dan 35 milyonluk ‘web hizmeti ihalesi’ne tepki

Mısırlı’dan 35 milyonluk ‘web hizmeti ihalesi’ne tepki

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Web Hizmeti Alım İhalesi”ne çıkmaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı ise 35 Milyon TL harcanılması planlanan bu ihale için eleştirilerde bulundu.

22 Eylül 2021 - 11:53

ÖNCÜŞEHİR - AK Partili Meclis Üyesi Fikret Mısırlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 17 Eylül tarihinde gerçekleşen Meclis oturumunda onaylanan başkanlık önergesi hakkında eleştirilerde bulundu.

Söz konusu önergede, “Belediyemiz tarafından yönetilen resmi Belediye Web Sitesi ile diğer web siteleri, kent portal sitesi, kiosk içerisinde çalışan web siteleri ve Belediye e-işlem hizmetlerinin geliştirilmesi, bakımı ve destek hizmeti alımı ihtiyacı doğrultusunda söz konusu web hizmetinin kesinti olmadan kullanılabilmesi amacıyla “Web Hizmeti Hizmet İhalesi”nin Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Yazılım Şube Müdürlüğü tarafından gelecek yıllara yaygın hizmet yüklenmeleri olarak 01/01/2022 – 30/09/2024 tarihleri arasında yapılabilmesinin oybirliği ile uygun bulunduğuna ilişkin Hukuk – Plan ve Bütçe Komisyonları Raporu” ifadeleri yer aldı.

Mısırlı, AK Parti Grubu olarak hizmetleri engellememek adına bu kararın alınması için oy birliği verdiklerini açıklayarak, 35 Milyon TL harcanılması planlanan bu hizmet için, “Kendi Belediyemize ait ÜNİBEL A.Ş’den bu hizmeti alsak çok daha ekonomik fiyata mal edebileceğimiz gibi programlarımızda dışa bağımlılıktan kurtulur, bilgilerimizi özel şirket servis sağlayıcılar ile paylaşmamış oluruz” ifadelerini kullandı.

“ÇOĞUNLUK HİSSESİ İZBETON’A AİT BİR ŞİRKET”

Söz konusu ihale hakkında konuşan Mısırlı, “ESHOT, İZULAŞ A.Ş, METRO A.Ş, İZDENİZ A.Ş, İZBAN A.Ş, İZFAŞ A.Ş şirketlerimizin ücret toplama hizmetleri yeni adıyla ‘şehir kartı’ altyapısı elektronik kart işlemlerinin yürütülmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ÜNİBEL A.Ş, ki ÜNİBEL A.Ş. 1994 yılında kurulan ve çoğunluk hissesi İzbeton’a ait bir şirket. Yeni adıyla İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş arasında protokol yapılması 24 Mayıs 2021 tarihli Meclisimizce karar alındı. 1.000.000.000 TL yani 1 Milyar TL hasılatın yapıldığı bu yazılım programında kendi şirketimize güvenerek protokol yaparken “Web Hizmeti Hizmet İhalesi ‘’İzmir Büyükşehir Belediyesi 01.01.2022-30.09.2024 tarihleri arasında “web sitesi hizmet alımı” “Yazılım Destek Hizmeti Hizmet İhalesi” İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Eşrefpaşa Hastanesinde kullanılan bilgisayar programları 01.01.2022-30.09.2024 tarihleri arasında “Yazılım Destek Hizmeti Hizmet alımı” ihalesi gündeme geldi” dedi.

“ÇOK DAHA EKONOMİK FİYATA MAL EDEBİLİRİZ”

İhalenin adrese teslim olacağını öne süren Mısırlı, “Söz konusu web sitesi, kent portal sitesi ve işlem hizmetlerinin geliştirilmesi için 33 aylık hizmet alım ihalesi yaklaşık 35 Milyon TL civarında tutarla davet usulü ve adrese teslim ihale olacak. Oysa kendi Belediyemize ait ÜNİBEL A.Ş yeni adıyla İzmir İnovasyon ve Teknoloji A.Ş.’den bu hizmeti alsak çok daha ekonomik fiyata mal edebileceğimiz gibi programlarımızda dışa bağımlılıktan kurtulur, bilgilerimizi özel şirket servis sağlayıcılar ile paylaşmamış oluruz. ÜNİBEL A.Ş. belediye şirketimiz için çok daha basit bir web sayfası portal düzenleme işini emanet edemezken 1 Milyar TL’lik bir programı ve alt yapısını ÜNİBEL A.Ş’ye emanet edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“SONUÇLARINI HEP BERABER TAKİP EDECEĞİZ”

Plan Bütçe Komisyonunda ve Meclis oturumunda bu iddiaları dile getirdiklerini söyleyen Mısırlı, “Malesef Adalet ve Kalkınma Partisi Meclisi Grubu olarak hizmetleri engellememek adına bu kararı alınmasını oy birliği verdik. Umarım bu karar uygulanmaz. Sonuçlarını hep beraber takip edeceğiz” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
Ömer Güney ve eski başkanlar bir arada
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu
19 yaşındaki genç otomobilde ölü bulundu