Muhalefet şerh koydu; Buca’nın bütçesi tutarsız!

Muhalefet şerh koydu; Buca’nın bütçesi tutarsız!

Buca Belediye Meclisince oluşturulan denetim komisyonunda Ak Partili üyeler denetim raporuna şerh koydu. Çok sayıda tutarsızlık tespit ettiklerini belirten Denetim Komisyonu Üyesi Burçin Kevser Tourchian, yasa gereği Başkan Erhan Kılıç’ın bu konularda soruşturma başlatmasının gerektiğini söyledi.

20 Temmuz 2020 - 11:08

Buca Belediyesinin hesapları üzerinde yaptıkları incelemede hem tutarsızlıklar hem de kamu zararı doğuran nitelikte uygulamalarla karşılaştıklarını belirten Buca Belediye Meclis Üyesi ve Denetim Komisyonu Üyesi Burçin Kevser Tourchian, öncelikle 2019 tahmini bütçesi ile gerçekleşen bütçesi arasında ciddi farklılıklar olduğunu söyledi. Tahmini bütçede vergi gelirlerinin 98 milyon 650 bin TL olarak öngörülmesine karşılık, yüzde 66,59 oranla yani 65 milyon 691 bin 726,70 lira olarak gerçekleştiğini söyleyen Tourchian, “2018 yılının tahmini ve gerçekleşme rakamları farklı olmakla; gerçekleşme oranları üzerinden bir değerlendirme yapıldığında; 2019 yılında gerçekleşme oranın düştüğü, tahsilatların düzenli yapılmadığını tespit ettik” dedi.

İZSU’DAN GELEN PARA BÜTÇEDE YOK!

Öte yandan belediyenin gelir kalemleri arasında yer alan s u faturalarına yansıtılan ilçe belediye katılım payının İZSU tarafından su faturaları ile birlikte tahsil edildiğini ve daha sonra ilçe belediyeleri hesabına aktardığını ifade eden Tourchian, “Ancak Buca Belediyesinin bütçesinde bu gelir kalemini göremedik. Buca Belediyesi’nin İZSU’dan aylık 3 milyon lira katkılım payı aldığını tahmin ediyoruz” ifadesini kullandı.

GELİRİN YÜZDE 73.33’Ü BÜTÇEDEN

Ak Partili meclis üyelerinin rapora şerh koymasının gerekçelerinden biri de Buca Belediye bütçesinin neredeyse tamamen İller Bankası üzerinden sağlanan merkezi bütçeye dayanması… Tourchian, bütçe üzerindeki incelemelerinde gelir kalemleri arasında; diğer gelirler sıralamasında yer alan 179 milyon 142 bin 930 TL’nin gelir bütçesinin yüzde 73,33’ünü oluşturduğu; bu gelirin merkezi idare tarafından İller Bankası üzerinden belediyeye aktarılan pay olduğunu söyledi.

Tourchian, “Buca Belediyesinin bu oran doğrultusunda; harcamalarını merkezi idareden gelen paylarla yaptığı görülüyor. Buca Belediyesi merkezi idareye bağlı bir mali yapılanmaya sahip. İlçe sınırlarında sanayi bölgeleri yer alan, şehrin en kalabalık ilçesinde, bu durum, belediyenin öz gelir elde etme kabiliyetinden yoksun olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

SAYIŞTAY’A RAĞMEN ÜCRETSİZ İHALE EDİLMİŞ

Buca’da ambalaj atıklarını toplama ihalesinin bedelsiz olarak verilmesi de bir başka dikkat çeken konu… Tourchian, daha önce de bedelsiz olarak verilen ambalaj atıklarını toplama işi konusunda Sayıştay’ın uyarı yaptığını söyledi. Tourchian, “Buca Belediyesi’nin gelir kalemleri arasında; ambalaj atıkları toplama işine ait gelir kalemine rastlamadık. 2017 Sayıştay Raporuna rağmen bu işin ücretsiz yaptırıldığını tespit ettik. Bu haliyle Buca Belediyesinin 2019 yılı gelir bütçesini tutarlı görmedik” diye konuştu.

GİDER BÜTÇESİ DAHA DA SORUNLU

Muhalefet şerhine göre Buca Belediyesinin 2019 yılı gider bütçesinde de çok sayıda tutarsızlık var. Gelir bütçesi yüzde 66 oranında gerçekleşirken, tahmin edilen gider bütçesi ise yüzde 80 oranında gerçekleşmiş. Yatırıma ayrılan pay ise bütçenin yüzde sadece 5’i kadar… İzmir’in en kalabalık nüfusuna sahip ilçesi olarak Buca’da ihtiyaçların günübirlik yaklaşımlarla karşılandığını ifade eden Burçin Kevser Tourchian, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buca ilçesinin yerel yönetim anlamında çok fazla kronik sorunu bulunuyor. İncelenen bu mali tablolar, yıllardır aynı yerel iktidar eliyle çözüme kavuşmayan bu kronik sorunların önümüzdeki uzun yıllarda da çözüme kavuşamayacağını gösteriyor. Bununla birlikte; Buca Belediyesi’nin cari harcamalarının da kaynak tahsisinde öncelik kriterleri ve kaynakların etkili, etkin ve ekonomik kullanılması açısından sorgulanması gerekiyor. Bu noktada; temizlik işleri müdürlüğünün bütçe tahmini ve gerçekleşen bütçe oranını incelemek iyi bir örnek olacaktır. Temizlik işleri bütçesi Buca Belediyesi’nin bahsedilen iki kriter açısından sorumlu hareket etmediğini açıkça ortaya koyuyor. Temizlik işleri müdürlüğünün 2019 yılı tahmini bütçesi 32 milyon 153 bin TL olarak öngörülmüş ancak 46 milyon 40 bin 440 TL olarak gerçekleşmiş. Yani gerçekleşme oranı yüzde 143,19’dur. Yukarıda Buca Belediyesi gelirlerinin yüzde 73,33’ünün merkezi idare tarafından karşılandığı belirtilmişti, öz gelir yaratma imkânı zayıf olan Buca Belediyesinde m erkezi yönetimden alınan transferlere bağlılık oranı oldukça yüksektir. Böyle b ir durumda bir belediyenin kişi başına yaptığı harcamaların tutarı merkezi y önetimden aldığı paydan oluşuyor. Buca Belediyesi’nin kişi başına düşen 2 019 yılı harcama tutarı 645 TL olup, ilçenin öz gelir elde etme ve mali gelir potansiyelinin çok altındadır.

BÜTÇE HALKA İLAN EDİLMİYOR

Buca Belediyesi internet sitesinde Buca Belediyesi Mali Bütçelerinin yayınlanmadığını gördük. Kanaatimizce şeffaf ve hesap verebilir belediye olabilmenin en önemli koşulu; vatandaşı bilgilendirme ve haberdar etme kabiliyetidir. Ancak yıllara ait bütçelerin internet sitesinde yer almaması bu ilkeler uygun hareket edilmediğini de gösteriyor” diye konuştu.

‘DOĞRUDAN TEMİN’LERDE KAMU ZARARI VAR

Denetim Komisyonunca yapılan incelemelerde, Buca Belediyesi’nin, kamu zararı doğuracak ve hukuka aykırılık teşkil edecek nitelikte birçok doğrudan temin alımı gerçekleştirdiğini de tespit ettiklerini anlatan Tourchian; “104 bin 253 liraya yaptırılan Buca Çarşı Açılış Organizasyon işi; 105 bin TL’ye yaptırılan ve halen atıl durumda olan Kompost Solucan Gübre Tesisi Açılış Organizasyonu, 103 bin 840 TL’ye yaptırılan ve halen atıl durumda olan Mevlana Tesisi Muhtelif Tadilat işi bizim bu kapsamda şerh raporuna yazdığımız konular oldu.

AYNI GÜN TEKLİF-ARAŞTIRMA- İHALE

Yine belediye tarafından yapılan açılış, yemek organizasyonu, festival, konser vb. etkinliklere yönelik yapılan doğrudan temin işlemlerinde; olur alma sürecinde yapılacak iş ve işlemlerin gösterilmediği, piyasa araştırmasına konu fiyat tekliflerinde de ayrı ayrı iş kalemlerinin ve bedellerinin gösterilmediği dikkat çekiyor. Yine organizasyon tarihi, olur tarihi, fiyat araştırması tarihlerinin birbirine çok yakın olması hatta aynı gün içerisinde gerçekleştirilmesi, bununla birlikte fiyat teklifi alınan ve doğrudan teminin yüklenicisi olan firmaların aynı olması sürecin şeffaf, rekabete açık yürütülmediğini gösteriyor.

BELEDİYE UZMANLARI DURURKEN DIŞARDAN HİZMET ALIYOR

Buca Belediyesi’nin her yaştan, tecrübeli, gerekli teknik ve mesleki eğitime sahip mimar, mühendis, tekniker vb elemanları kendi bünyesinde istihdam ettiği açıktır. İlgili müdürlükler ve birimlerde çalışan bu personellerle yapılabilecek işler için doğrudan temin yöntemiyle hizmet alımı yapılması kamu kaynaklarının verimli kullanılmadığını gösteriyor. Buca Belediyesinin 2019 yılı için Kamu İhale Kurumu tarafından belirlenmiş olan eşik değerin üzerinde doğrudan teminle alım yaptığını da tespit ettik” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Kılıç'tan operasyon açıklaması!
Başkan Kılıç'tan operasyon açıklaması!
AK Partili Sürekli'den Büyükşehir'e 'Yurtoğlu' çağrısı:
AK Partili Sürekli'den Büyükşehir'e 'Yurtoğlu' çağrısı:...