Muhterem Nur organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda

Muhterem Nur organ yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda

Müslüm Gürses ile evli olan ve aynı zamanda ‘Boş Beşik’ filminin başrolünde tanının Muhterem Nur’un 3 gündür yoğun bakımda olduğu bilgisine ulaşıldı.

22 Şubat 2020 - 15:21

Sinema oyuncusu ve şarkıcı Muhterem Nur, asıl adı Aysel Kısa Akbaş’ın organ yetmezliği nedeniyle İstanbul Beyoğlu’ndaki bir hastanede yoğun bakımda tedavi gördüğü öğrenildi. Üç gündür tedavisi süren Muhterem Nur, 2013 yılında da hayat arkadaşı Müslüm Gürses’i kaybetmişti.

87 yaşında olan Nur’un doktorlarından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

MUHTEREM NUR KİMDİR?

Anne ve babasını hiç tanımayan Muhterem Nur’un asıl adı ‘Olga’dır. 1942 yılında İkinci Dünya Savaşı’nın etkilerinden kurtulmak için bir kamyonun altında İstanbul’a kaçırıldı. Teyze dediği biri tarafından büyütülen Nur, İstanbul’da Eyüp semtinde yerleşti. İstanbul’a geldikten sonra da teyzesi Nur’u nüfusa ‘Muhterem Kısa’ adıyla kaydetti.

İlk okulu Eyüp’te tamamladı ve 14 yaşında bir dokuma fabrikasında çalışmaya başladı. Daha sonra bir subayla evlendi ve ondan bir oğlu oldu.

1950'lerin başlarında, mahalleden arkadaşı, Bulgaristan göçmeni Üftâde ile Beyoğlu turlarına başladı. Onu Beyoğlu'nda ilk keşfeden kişi, orada inzibat subayı olan, sonradan Film San Vakfı başkanı olacak Ümit Utku'ydu.

İlk film teklifini 1950'lerin başında Muharrem Gürses'ten aldı. Yıldızlar Revüsü filminde figüran olarak sinema hayatına 1951'de başladı. İkinci filmi ise (1952), Osman Seden'in yönettiği -Kanun Namına’ydı. Bu filmlerdeki adı Aysel Utku'ydu. Daha sonra Ümit Utku'nun önerisiyle Muhterem Nur ismini kullanmaya başladı.

Boş Beşik, başrol oynadığı ilk film oldu. 1958 yapımı "Üç Arkadaş", Muhterem Nur'u "yıldız" sınıfına taşıdı. Fikret Hakan, Salih Tozan ve Semih Sezerli gibi üç "dev" oyuncu ile başrolü paylaştı.

Muhterem Nur ikinci evliliğini gazeteci-aktör Işın Kaan ile yapmış ve 1963 yılında ayrılmıştır. 1986 yılında Müslüm Gürses ile evlendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özel bankalar krizin yükünü paylaşmakta gönülsüz!
Özel bankalar krizin yükünü paylaşmakta gönülsüz!
Corona ile mücadelede ölen sağlıkçılar görev şehidi sayılsın!
Corona ile mücadelede ölen sağlıkçılar görev şehidi...