Önemli sorunlarda ’İl Başkanları Mekanizması’ devreye...

Önemli sorunlarda 'İl Başkanları Mekanizması' devreye girecek

İzmir’de ilk defa mecliste grubu bulunan 4 siyasi partinin il başkanları bira araya geldi. Bu toplantı Ak Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. İl Başkanları İzmir’in önemli sorunlarında devreye girecekleri bir mekanizma üzerinde anlaştı.

14 Ocak 2020 - 22:36 - Güncelleme: 14 Ocak 2020 - 22:53

İzmir İl Başkanları, Ak Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli’nin davetiyle saat 19.30 sularında Möwenpick Otel’de akşam yemeğinde bir araya geldi. Toplantıya 4 partinin il başkanının katılması planlanmıştı ancak MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin soğuk algınlığı gerekçesiyle katılamadı. Bu nedenle toplantı CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar ve Ak Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli arasında gerçekleşti. İl Başkanları yaklaşık 1,5 saat süren toplantının ardından basının karşısına geçti.

İl Başkanlarını bir araya getiren toplantı basına kapalı gerçekleşti. Toplantının ardından basına demeç verildi. Basın karşısına geçen 3 il başkanı arasından il konuşmayı ev sahibi olan Ak Parti İl Başkanı Kerem Ali Sürekli yaptı.

Toplantının çok olumlu bir havada geçtiğini belirten Başkan Sürekli, şu şekilde konuştu:

“Güzel bir akşam yemeğinde Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Deniz Yücel ve İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar’la birlikte olduk. Güzel bir sohbet gerçekleşti. Tabi İzmir’le ilgili önemli konuları görüştük. Bu arada Cumhur İttifakı ortağımız MHP İl Başkanı Veysel Şahin Beyin ani bir rahatsızlığı çıktı. Kızılcahamam’da kampları vardı. Ağır bir gribal enfeksiyon geçiriyor kendileri… Başarı dileklerini illetti, selamlarını iletti. İnşallah iyileşir iyileşmez biz kendisiyle bir araya gelerek, bugünkü toplantıdan çıkan sonuçları birlikte değerlendireceğiz. Birlikte Cumhur İttifakı olarak takip edeceğiz. Ben sayın başkanlarıma teşekkür ediyorum. İzmir için önemli bir başlangıcı yaptık, devamı da gelecek.

İzmir’i konuştuk, ilk önce sohbet ettik siyaseti konuştuk, ailelerimizden konuştuk, geçmiş tecrübelerimizi paylaştık arkasından gündem sadece İzmir’di.

Malum kamuoyunda tartışılıyor! Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer’in de Ankara’yla ilgili projelerde gecikme olduğu yönünde açıklamaları var. Hatta son televizyon programında bunun büyük çoğunluğunun bürokrasinden kaynaklandığını ifade etti. Bunlar önemli İzmir’in projeleri biz de diyoruz gecikmeler olağan akıştan kaynaklanabilir, takipsizlikten olabilir, belki de size göre gecikme vardır ama maiyetini bilmiyorsunuzdur. Mesela bazı konular var ki yazı yazılıyor Büyükşehirden Ankara’ya, Ankara’dan da cevap geliyor ‘şu sebepten olmadı’ diye. Ardından onu takip etmek lazım… Biz şöyle düşünüyoruz, “Herkes iyi niyetli İzmir için çalışılıyor” projeler biran önce hızlansın Büyükşehir görevini yapsın, Ankara görevini yapsın, hep beraber İzmir’imize hizmet edelim.

Somut örnekler var önümüzde İzBan, merkezi hükümetle yerel idarenin belediyenin birlikte gerçekleştirdiği, belki de dünyada eşi benzeri görülmemiş bir proje! Ortağız biliyorsunuz, muhteşem bir proje… Bunun gibi projeleri İzmir’e kazandırmayı düşünüyoruz. Bu yönde çalışmalıyız. Ortak yanlarımızı, benzerliklerimizi öne çıkartmalıyız. Farklılıklarımızı bir kenara bırakmalıyız. Mesela Konak Tünelinde bir talep geldi. Konak Tüneli ve devamı Karabağlar Yeşillik Caddesi boyutuyla Büyükşehir’e teslimi konusunda Büyükşehir’e teslimine yönelik anında Karayolları Genel Müdürlüğünden onay geldi ve devir gerçekleşti. Hamza Dağ Genel Başkan Yardımcımız bu işin takibini yaptı. Onun dışında yine Bostanlı Balıkçı Barınağı gündemde biliyorsunuz… Orada da esasında niyet olarak bir farklılık yok ever Büyükşehir Belediyesi burayı çekek yeri yapmak istiyor. Bakanlık da buna olumlu bakıyor ama orada balıkçılar var. Balıkçıların orada barınak probleminin çözülmesi lazım onları konuştuk. Onların takibini yapacağız. Nasıl hızlı bir şekilde çözeriz diye… Sonuçta Özkanlar Pazaryeri örneği var! Önemli bir sorundu İzmirliler için… Bornova Belediyesinin girişimleriyle Karayolları Genel Müdürlüğümüzün yine ilimiz milletvekillerimizin Genel Başkan Yardımcımızın girişimleriyle sorun çözüldü. Pazarcılar pazaryerlerinde çalışıyorlar. Bu gibi örnekler de var Buca Metrosu gibi anında onay gelen projeler var. İnşallah hepsini bu seviyeye getireceğiz.

Bunun için mekanizma kurduk. İl Başkanları bunu takip edecekler, il başkanları düzeyinde takip edeceğiz. Aksaklık olursa direk görüşeceğiz, bürokrasinin takibini bu şekilde yapacağız. Bir de Bürokratların Ankara’da bu konuda takibi gerekli, sık sık gidip gelmeleri gerekli… Bu konuda da mutabık kaldık. İzmir için sıcak baktığımız teklifler, projeler var. Bundan sonra yapacağımız toplantılar var ve yine İzmir için ortak proje geliştirme kararımız var ve ortak projelerin de hızlı bir şekilde sonuçlandırılması kararımız var.”

YÜCEL: ÇÖZÜM ÜRETMEK GÖREVİMİZ

Konuşmasına MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin'e geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, "Bizler, Türkiye'de TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin İzmir'deki il başkanları olarak, bu görevlerin yaşadığımız kente, temsil ettiğimiz siyasi partilere ve tabi ki ülkemize hizmet etmek için yapıldığının bilincindeyiz. Dolayısıyla bugün Adalet ve Kalkınma Partisi iktidardadır, yarın başka bir siyasi parti iktidarda olabilir. CHP bugün İzmir'de iktidardadır, yarın başka bir siyasi parti iktidarda olabilir. Ne olursa olsun, milletimizin, halkımızın bize vermiş olduğu görevi bilerek İzmir'de CHP yerelde iktidarda olan parti olarak yerel yönetimlerin birçoğunu temsil eden bir parti olarak, farklı siyasi görüşlerin, farklı düşüncelerin de beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak bir siyaset anlayışı ile kentimize hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu noktada, Sayın Kerem Ali Sürekli'nin bu daveti ve bu toplantı bizler için çok önemli ve değerliydi. İzmir'de CHP'li yerel yönetimlerin yapmış olduğu projeler ve hizmetlerin hükümet tarafından, genel iktidar tarafından desteklenmesi, onaylanması ve daha çabuk bir şekilde halka ulaştırılması konusunda kendilerinin desteği çok önemli. Yine Sayın İYİ Parti İl Başkanımızın ve MHP'nin de desteği çok önemli. Kentin temel ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bunlar için çözüm üretilmesi noktasında birbirimizi dinleyip, birbirimizi anlayıp, iletişim kurup bunlara hep beraber çözüm üretmek durumundayız. Bu her şeyden önce bizim görevimiz" dedi.

"İzmir için kentimiz için faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum" diyerek konuşmasını sürdüren Yücel, kent için masaya yatırdıkları projeleri şöyle anlattı: "İzmirliler'in daha çabuk hizmet almaları ve temel ihtiyaçlarının çözülmesi noktasında siyasi partiler olarak birbirimize destek olmak ve bu birlikteliği belli periyodlarla devam ettirme konusunda karar aldık. İzmir için, kentimiz için faydalı bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Sayın Kerem Ali Sürekli'nin de bahsettiği gibi belli projeler var, bekleyen projeler var. Örneğin, yakın zamanda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer'in de ifade ettiği Elektrik Fabrikası'nın ihalesi şu anda Cumhurbaşkanımızca onay bekliyor. Orada İzmir için İzmirliler için çok farklı bir şekilde kentin geçmişini, tarihini, kültürünü yansıtacak şekilde bir takım projelerin yapılması düşünülüyor. Diğer yandan Halkapınar Otogar Metrosu var, Buca Metrosu var... Bostanlı'da balıkçı barınağı var. Bunların bir an önce İzmir'e kazandırılması için Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bu konuda destek olmalarını kendilerinden beklediğimizi ifade ettik. Şayet, bürokraside bu hizmeti, süreci yavaşlatan bir durum söz konusuysa bunu da hızlandırmak açısından hem biz bir özeleştiri yapıp düzenlemek için gayret edeceğiz hem de aynı şekilde hükümet kanadından da bunu bekliyoruz. Ben gerçekten verimli ve güzel bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Bu davetinden dolayı da Kerem Ali Sürekli Beyefendi'ye ayrıca teşekkür ediyorum."

“PROGRAMIN FİKİR BABASIYIM ASLINDA”

Toplantıyı çok önemsediğine belirten İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, programın fikir babası olduğunu söyledi. Sağlık sorunu nedeniyle toplantıya katılamayan MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin’e acil şifalar dilediğini de ifade eden Kırkpınar programı düzenlediği için Kerem Ali Sürekli’ye de teşekkür etti. Kırkpınar şöyle konuştu: “Bu akşam benim için çok önemli bir akşam. İzmir’in ilkler şehri olduğunu hepimiz biliyoruz. İlk defa, İzmir’i yerelde yönetenlerle, hükümet kanadının ve muhalefetin il başkanları kentin sorunlarıyla ilgili bir araya geldi. Hem sorunların tespiti hem de taleplerin dile getirilmesi adına çok önemsediğim bir toplantıydı. İYİ Parti İzmir İl Başkanı olarak bu fikrin babası olduğunu iddia edeceğim çünkü Sayın Deniz Yücel Bey’in partimizi ziyaretinde yaptığım açıklamada ‘İnşallah 4 il başkanı bir araya geliriz’ diye düşünmüştüm. Tekrar tekrar Kerem Ali Bey’e ve Deniz Bey’e teşekkür ediyorum.”

İYİ Parti olarak 2 buçuk yıllık bir parti olduklarını belirten Kırkpınar, “Yerel yönetimlerle ilgili genel merkezimizin çok önemli çalışmaları oldu, yerel yönetimlerde İYİ Parti örneğinin Türkiye sathında neler yapabileceği konusunda önemli projeler ortaya koydu. Ama bu şehirde bir belediyemiz var, o da Tire Belediyesi… Biz hem Tire Belediyesi’ne hem de tüm ilçe belediyelerimize hem büyükşehir belediye başkanımızdan hem de hükümet kanadının il başkanı olan Kerem Ali Bey’den destek istiyoruz” dedi.

Çiğli’de bulunan Kaklıç Havalimanının sivil havaalanı olarak İzmir’in ikinci havalimanı olması yönündeki talebini dile getirdiğini ifade eden Kırkpınar, “Her iki il başkanımız da bu konuda hemfikir oldu. Yani 3’lü bir konsensüs sağladık. İkincisi de Karşıyaka’nı stadı yok. Karşıyaka bu şehrin ilk kulüplerindendir. 1912 yılında Atatürk’ümüzün methiyesine layık olmuş bir spor kulübüdür. Kerem Ali Bey’in de benim de Karşıyaka Spor Kulübü’nün üzerinde emeği olmuştur. Dolayısıyla Karşıyaka, stadını istiyor! Bu konuda Kerem Ali Bey’in desteklerini ve iyi niyetini gördük, ortaya koydu. Bir çalışma da başlatılmış. Sanıyorum yakın zamanda destek bulacak ve hayata geçirilecek. Farklı konularda da ilçelerden gelen hem büyükşehir belediyesinden hem ilçe belediyelerinden kentin sağlığı, çevresi, yaşanılabilir medeni bir ortamda yaşamak için eksikler varsa onları ben ilçe başkanlarımdan talep ettim, hepsini topladım ve dosya halinde her iki il başkanımıza, buraya iştirak edemeyen il başkanımıza da göndereceğim. Bu toplantıların bir arama konferansı, fikir jimnastiği yapılarak ortaya çıkarılmış değerlere sahip olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu ve devam etmesi yönünde çok büyük arzu içerisindeyim. İnşallah da devam edecek” diye konuştu.

KEMALPAŞA'YA YEŞİL IŞIK!

Kemalpaşa'da İzmir Demokrasi Üniversitesi tarafından kurulması planlanan üniversite tartışmalarının hatırlatılması üzerine de açıklamalarda bulunan AK Parti İzmir İl Başkanı Sürekli, "Bu konuyu toplantıda Deniz Başkan da gündeme getirdi. Ona gelişmeleri açıkladım, sizlere de açıklayayım... Orada zaten tahsisle ilgili konuda birlikte çalışılıyor. O proje birlikte geliştirildi. Cumhur İttifakı'nın olaya bir ön ayak olması var, desteği var. Kemalpaşa Belediyesi'nden oy birliği ile geçiyor. Ondan sonra bir takım aksilikler olmuş. Bu gecenin bu güzel havasında siyasi polemiklere girmiyorum. Oraya üniversite en kısa zamanda gelecek, gereği yapılacak. Aksaklıklar varsa da onlar bu konuda giderilecek. Zaten Cumhur İttifakı olarak belediyede oylarımızla destek olmuşuz. Orada yapılan bir toplantı var. O toplantının amacı yanlış anlaşılmış olabilir ama oraya açılacak olan meslek yüksek okulunun öğrencilerinin tespiti amacıyla Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) ile yapılmış bir toplantı. Çünkü o üniveristeden mezun olanlar oralarda değerlendirilecek. Teknik bir toplantı. Yoksa siyasi maksatlı veya art niyetli bir toplantı değil. Nasıl oy birliği ile meclisten geçtiyse meslek yüksekokulunun oraya kazandırılmasıyla ilgili gerekenler hükümet kanadıyla da süratle yapılmaya devam edilecek" dedi.

"Konuyu biz dile getirdik, başkan da gerekli desteği sağlayacağını söyledi" diyen Yücel de, "Oraya bir üniversite kampüsü kurmak istediğimizde oranın seçilmiş belediye başkanının bunun dışında tutulması doğru değil. İyi bir yönetici sorun çözer, sorun yaratmaz. Bürokraside bir tıkanma yaşanıyorsa biz bunun önünü açmakla görevli ve yükümlüyüz. Önümüzdeki süreçte Belediye Başkanımız Sayın Rıdvan Karakayalı'nın da bu sürece dahil edileceğine inanıyorum. Neticede, Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi Cumhur İttifakı olarak Kemalpaşa Belediye Meclisi'nde zaten siyasi irade olarak gerekli iradeyi koymuş ve destek vermişler. Ancak bu iradenin, projenin hayata geçirilmesi ve Kemalpaşa'ya bir katkı sağlaması için bu iradenin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. O yüzden önümüzdeki süreçte ben belediye başkanımızın da sürece dahil edileceğini düşünüyor ve umuyorum" diye konuştu.

SÜREKLİ: GÜNDEMDE ELEKTRİK FABRİKASI VAR

Toplantı sonrası basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Kerem Ali Sürekli ‘Önceliği hangi projeye vereceksiniz’ sorusuna yanıt verdi.  Sürekli “Gündemede  Elektrik Fabrikası var. Bostanlı Balıkçı Barınağı var. Bir de bizim ilçe belediyelerimizin aciliyeti olan projeleri var. Bu sıkıntıları hızlıca hemen çözeceğiz. Mekanızma il başkanları üzerinden yürüyecek. Aramızda telefon trafiği de kuracağız. Siyasiler her zaman Ankara’ya gidemezler ama ilgili bürokratlar sık sık projeleri takip edebilirler. Aynı zamanda bizim ilçe belediyelerimizin Büyükşehir bürokratlarıyla temaslarının sıklaştırması konusunda da mütabık kaldık.

‘PROJEYE ARA VERİLMEDİ DEVAM EDİYOR’

Körfez Geçiş Projesi, Körfez’in derinleştirilmesi ve İZBAN’la ilgili Büyükşehir’in Demiryolları’ndan talepleri sorularını yanıtlayan Kerem Ali Sürekli “Aramızdaki mekanızmada bunları ivedilikle görüşeceğiz. Körfez Projesi bizim prestij projemiz. Arkasında olduğumuz bir proje ve ÇED aşamasında itirazlar var. Her ne kadar büyükşehir in şu anda itirazı yoksa da geçmiş dönemde Büyükşehir’in dillendirdiği ama meslek odaları tarafından açılan davalar var. Engeller kalktığı süreç içerisinde proje yürüyecek. Bu projeden geri adım atılmış değil. Tabi ki sayın Başbakanımız defalarca ifade etti. Ne kadar bu projeye sahip çıkılırsa motivasyonumuz artar dedi. Projeye ara verilmedi devam ediyor. İZBAN’ın bir de Bergama’ya oradan Kınık’a uzaması gündemde. O proje de yürüyor. Hem belediye kanadı hem Millet İttifakı  hem de Cumhur İttifakı olarak hemfikiriz. İZBAN’da hiç bir görüş ayrılığımız yok. Ufak teknik konuları ivedilikle aşarız. İZBAN’da hiç bir pürüz yok” dedi.

HÜKÜMET İZMİR’E METRO YAPACAK MI?

Hükümetin İzmir’de bir metro projesi üstlenmesi beklentisi sorularını yanıtlayan Sürekli “Deniz Başkanımız içeride söyledi zaten. İçeride ‘Halkapınar-Otogar’ı  gündeme getirdi. Proje aşamasında olduğu için takip edeceğiz ama ivedilikle gündemde Elektrik Fabrikası ve Bostanlı Barınağı. Bunlar sona yaklaşmış, şu ya da bu şekilde sonuç alınacak konular. Elektrik Fabrikasında takip gerekiyor. Yerinde takibi lazım” diye konuştu.

‘KAYYUM ATANMASIYLA İLGİLİ RAHATSIZLIĞIMIZ VAR’

Soruları yanıtlayan Deniz Yücel “Ben şunu ifade etmek istiyorum. Bizim her iki il başkanımızla da biz gayet iyi niyetle ve samimi bir şekilde her şeyi konuşabiliyoruz. Biz CHP olarak İzmir’in hayrına olan hiçbir şeye karşı çıkmayız. Beni iki başkanımızında aynı şekilde İzmir’in hayrına olacak her şeye karşı çıkmayacaklarına destek vereceklerine inanıyorum. İzmirle ilgili çözüm gerektiren herhangi bir konuda sorunların çözülmesi adına somut bir adım attığımızı düşünüyorum. İzmir Adına da ülkemizin siyasi geleceği açısından İzmir’in bir örnek olması konusunda da çok önemli ve verimli bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Bu adım belirle periyotlarda bir araya gelercek çözüm üretmek için gayret edeceğiz” diyen Deniz Yücel Urla Belediye hakkında konuştunuz mu’ sorusunu şöyle yanıtladı “Ben kısaca cevap vereyim. Urla Belediyesi ile ilgili bir konuşmamız görüşmemiz olmadı. Çünkü orada bir hukuki süreç devam ediyor. Basına da yansıdı. Belediye başkanımızla ilgili kamu davası açıldı. İddianamesi düzenlendi. Önümüzdeki günlerde duruşma günü belli olacak. O yüzden yargıyı ilgilendiren konuda bir görüşme yapmadık. Tabi önümüzdeki toplantılarda bu konu da gündeme gelebilir.Bizim Kayyum atanmasıyla ilgili rahatsızılğımız var. Neden derseniz belediye başkanımızın yargılandığı davadaki isnatlar, başkan seçilmeden önceki döneme ilişkin. Belediyeciliğiyle ilgili iddia ve isnat yok. Dolayısıyla kayyum atanmasını biz doğru bulmuyoruz. Gerekli açıklamalarımızı yaptık ama bugünkü toplantımızın konusu ve gündemi bu değildi. O yüzden yargıyı kendi seyrine bırakalım diye düşündük. Önümüzdeki günlerde belki bu konuyu gündemimize alırız” diye konuştu.

‘TELEFON DİPLOMASİSİ DEVREYE GİRECEK’

‘Daha önce de dosyalar alınıp verilmişti bu sefer ne değişecek’, ‘İzmir üvey evlat mı iddiları’ ve ‘Büyükşehir adil davarnamıyor’ iddialarını yanıt veren Sürekli “Bunları açıklığa kavuşturmak için buradayız zaten. Ne dedik? Ortak noktalarımızı çözüm için öne çıkaracağız. Geçmişte iyi niyetli yaklaşımlar oldu. Mutlaka dosyalar alanımıştır. Somut olarak bazı gelişmeler de oldu. Arkadaşların görev süreleri tamalandı. Bizler tüzel kişilikleriz devam ederiz. Somut somut ilerleyeceğiz. Elektrik Fabrikası, Bostanlı Balıkçı Barınağı ve Cumhur İttifakı belediyeleri dedik. Bundan sonra bu projeleri telefon trafiğiyle yöneteceğiz. Ayrıca Çiğli Tramvayıyla ilgili önemli gelişmeler var. AK Parti grubu olarak desteklediğimizi zaten söylemiştik. Biz destek olacağız ama takibini belediye yapacak. Telefon diplomasisi de devreye girecek” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti!
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı
İzmir'de cinayet şüphelisi 20 yıl sonra yakalandı