Ormancıya dur durak yok!

Ormancıya dur durak yok!

Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin bu yıl İzmir ve Manisa’da 182 adet orman yangını ile 183 adet orman dışı yangına müdahale ettiği bildirildi.

18 Ağustos 2020 - 09:10
Reklam

Son aylarda orman yangınları sayılarında meydana gelen artışın yanında çoğu kimsenin bilmediği medyanın çok da gündeme taşımadığı orman dışındaki kırsal alanlarda meydana gelen yangınlar da  sayısal olarak önemli bir artış eğiliminde.

Özellikle tarla, bahçe gibi ziraat arazilerinde ihmal ve dikkatsizlikten kaynaklanan yangınlar müdahale edilmediğinde yakınlarında varsa ormanlık alanlara yayılış tehlikesi göstermekte.

İşte bu nedenle İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ister ormanda olsun, ister orman dışındaki kırsal alanlarda olsun aldıkları en ufak yangın ihbarını değerlendirerek müdahale ediyor.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü görev alanı olan İzmir ve Manisa İllerinde Ocak ayından bugüne kadar toplam 182 adet orman  ve 183 adet orman dışı yangına müdahale edildi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince ; özellikle yaz aylarında bahçe ve tarla temizliği için ateş yakılmaması konusunda yapılan tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşların duyarsız davranışlar sergileyerek  yangınlara neden olduğunu, orman alanlarını bu yangınların tehdit ettiğini söyledi. 

Orman Bölge Müdürü Derince açıklamasına şöyle devam etti: “Ormanlık alanlara  uzak da olsa vatandaşın bahçesi ve tarlası yanıyorsa elbette biz devlet kurumu olarak yangınlara müdahale ediyoruz.  Ancak bizim için hassas olan nokta ormanlık alanlara yakın kırsal alanlarda çıkan yangınlardır. Tıpkı ormanlık alanmış gibi hem kara hem de hava gücümüzle hızlı ve etkin bir şekilde müdahale ediyoruz. Son 20 gün içinde İzmir Merkez’de  6 , Bayındır’da 3 , Çeşme’de 5, Torbalı’da 5, Seferihisar’da 4, Urla’da 6 adet kırsal alan yangınına müdahale ettik, vatandaşın da can ve mal kaybının önüne geçtik. Bu konuda vatandaşlardan da büyük destek görüyor, övgüler alıyoruz.” dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı kalkıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Sokağa çıkma yasağı...
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı
Bebeğiyle denize atlayan kadın tutuklandı