Sınır hatlarında insan hakları ihlal ediliyor!

Sınır hatlarında insan hakları ihlal ediliyor!

İzmir Barosu, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi tarafından son günlerde yaşanan mülteci krizine ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

06 Mart 2020 - 14:39

İzmir Barosu’nda yapılan açıklamayı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği İzmir Şubesi’nden Av. Meral Kaban okudu. Kaban’ın okuduğu açıklama şu şekilde:

“Özellikle son yıllarda yaşanan savaşlar sebebiyle mülteciler başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelere göç etmek zorunda kalmışlardır. 2011 yılında Suriye’de başlayan savaş binlerce insanın yaşamını yitirmesine, milyonlarca insanın ülkesini terk etmek zorun da kalmasına sebebiyet vermiştir. Son süreçte İdlib’te savaşın tırmanması ile bağlantılı olarak mülteci konusunda yeni bir döneme girilmiştir. Siviller, egemen güçlerin sürdürdüğü ve tarafı olmadıkları bir savaş sebebiyle topraklarını bir kez daha terk etme riskiyle karşı karşıyayken; Türkiye hükümetinin 27.02.2020 tarihinde Avrupa’ya geçmek isteyen mültecileri engellemeyeceği yönündeki açıklamasının ardından Türkiye’de bulunan binlerce mülteci kara ve deniz yoluyla Yunanistan’a geçmek için hareket etmişlerdir.

Gerek Türkiye’nin sınırlarda gerekli güvenlik yükümlülüğünü yerine getirmemesi, gerekse Yunanistan ve Bulgaristan gibi Avrupa ülkelerinin sert ve hukuksuz yaklaşımlarıyla büyük bir insani kriz meydana gelmiştir.

Sınır hatlarında her gün, her geçen saat yeni bir insan hakkı ihlali ile karşılaşır durumdayız.

İnsanlığın yaşanan bu hak ihlallerine gözlerini yumması, her geçen gün bu ihlallerin sayısının artmasına neden olmuştur. Sınır boyunda, yeni bir yaşam kurmak umuduyla Avrupa’ya göç etmek üzere bekleyen mültecilerin özellikle bu kötü hava koşullarına rağmen başta yaşam hakları olmak üzere en temel insan haklarından olan beslenme, barınma ve sağlık hakları ihlal edilmektedir.

Yunanistan askerleri tarafından sınırı geçmek isteyen ve tampon bölgede bekletilen mültecilere plastik mermi ile ateş edilmekte, ışık ve ses bombası atılmakta, deniz yoluyla gelen mültecilerin botları batırılmaya çalışmaktadır. Yunanistan’a geçmeyi başaran bazı mültecilerin insan hak ve onuru hiçe sayılarak giysileri çıkarılmış tekrar Türkiye’ye gönderilmiştir. İltica hakkını kullanmak isteyen mülteciler içinden Yunan askerlerinin ateşi ile hayatını kaybedenler olmuş, Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen mültecileri taşıyan bot Midilli açıklarında alabora olarak biri çocuk dört kişi yaşamını yitirmiştir.

Bizler buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz!

Mültecilerin pazarlık aracı olarak kullanılmasına son verilmeli, Türkiye mültecileri güvensiz geçiş yollarına yönlendirmekten vazgeçmelidir. Türkiye hükümeti ülkemizde kalmak isteyen mültecilere gerekli hukuki korumayı sağlamayı sürdürmelidir.

Tüm mültecilerin beslenme, barınma, sağlık, eğitim, çalışma, serbest dolaşım ve yerleşim hakları tanınmalı, insani ihtiyaçları derhal karşılanmalıdır.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan Geri Kabul Sözleşmesi bugün itibari ile fiilen sona ermiştir. İltica hakkının doğrudan ihlali olan bu sözleşme resmi olarak da lağvedilmelidir. Mültecilerin güvenli ve kontrolü bir şekilde geçişlerine olanak tanınması için tüm uluslararası bileşenler üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.

Gerek Avrupa Birliğini gerekse sınır ülkelerini,  yaşanan bu hak ihlallerine derhal son vermeye, başta 1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 1967 tarihli ek protokol olmak üzere ulusal ve uluslararası hukuk mevzuatını etkin bir biçimde işletmeye, insan haklarına uygun şekilde sorumluluk almaya davet ediyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık çalışanlarını duygulandıran konser
Sağlık çalışanlarını duygulandıran konser
Kovid-19 tedavisi acil sağlık hizmeti ilan edildi
Kovid-19 tedavisi acil sağlık hizmeti ilan edildi