Siyasetin yeni gündemi ’erken seçim’

Siyasetin yeni gündemi 'erken seçim'

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın sosyal medya hesabından takipçilerine “28 Haziran Pazar seçim için nasıl bir tarih” diye soru sorması üzerine siyasiler ‘erken seçim’ konusunu ele aldı.

22 Ocak 2020 - 14:28 - Güncelleme: 22 Ocak 2020 - 14:36

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın seçim için tarih sorması üzerine başlayan erken seçim tartışmalarına İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş cevap verdi.


TÜRKİYE’NİN GÜNDEMİ BELLİ

Türkiye’nin gündeminin belli olduğunu ve seçim için rasyonel bir sebep olmadığını dile getiren Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, şu şekilde devam etti:

“Türkiye’de genel seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi 2023 yılında, belediye seçimleri ise 2024 yılında yapılacak. Türkiye şu anda gerçekten devasa sorunlarla boğuşuyor. Bütün bu sorunların üstesinden gelen, dirayetli, kararlı bir liderlikle, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye yoluna devam ediyor. Meselemiz Türkiye’yi bu süre içerisinde 2023’e daha güçlü bir şekilde götürebilmektir. Hedefimiz Türkiye’nin 2023 hedeflerini tutturabilmesi için bütün bürokrasiyle, siyaset mekanizmasıyla, gayretle, canla başla çalışmaktır. Kaldı ki rasyonel olarak erken seçim meselesine baktığımız zaman, Türkiye’nin bugünkü siyasi şartları içerisinde hiçbir şekilde erken seçimi gerektirecek rasyonel bir sebep yoktur. Muhalefetin seçim istemesini normal karşılarım fakat muhalefet de hiç değilse seçim şartları var mı yok mu diyerek bunları analiz edip ona göre bu sözler üzerinde yoğunlaşmalarını tavsiye ederim.”

KARAR CUMHURBAŞKANI’NIN

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’de erken seçim tartışmalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret edere şu açıklamayı yaptı:

“24 Haziran seçimlerini parti kurulduğu günden itibaren öngörmüştüm. Ama bugün herhangi bir tarih öngöremiyorum. Seçim yapılıp yapılmayacağı konusunda bir fikrim yok. Tüm arkadaşlarımız şahsi fikirlerini serbestçe ifade edebilir. Seçime, Tayyip Bey karar verecek. Eskiden seçim konuşulduğu zaman gözler meclise dönerdi. Bugün böyle bir şey yok. Bir kararnameyle seçime dönebilir. Dolayısıyla ben öyle bir öngörü sahibi değilim.”

ALTAY’A GÖRE TÜRKİYE SEÇİM KOŞULLARINDA

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise konuya ilişkin şu şekilde konuştu:

“Türkiye bana göre seçim koşullarındadır. Türkiye’deki ekonomik göstergelere, dış politikalarda yapılan yanlışlara, milletin geçim derdi konusundaki ıstırabı ile yenilenen 24 Haziran İstanbul seçim sonuçlarına baktığımızda Erdoğan 23 Haziran 2018’de milletten aldığı güveni kaybetmiştir. Biz Erdoğan’a seçim dayatması yapmayız. Ama şu mümkün, hani Ali İhsan Yavuz’un İstanbul seçimleriyle ilgili açıklaması vardı, hiçbir şey olmasa da bir şey olur. Türkiye bu yükü 2023’e kadar taşıyamaz. Siyasette de her şey mümkün, hiçbir şey imkansız değil.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Günlük daire kiralamışlardı… Uyuşturucu sonu oldu!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!
Denizli Milletvekili Teoman Sancar, CHP'den istifa etti!